Jump to content

E90 325i N53b30


Alex Iulian

Recommended Posts

Salutare,

 

In sfârșit am reușit sa ma ĂŽntorc la benzina, mașinĂŁ am luat-o din Germania E90 325i cu motorul N53b30

Am cautat sa aibe xenon, scaune ĂŽncĂŁlzite, și sa fie automata, km sub 180 k și la un preț rezonabil

MașinĂŁ trage bine, singura problema am o eroare pe senzorul de Nox, care l-am comandat

La rece are o fluctuație la relanti pana se ĂŽncĂŁlzește puțin, mecanicul zice ca e de la acel senzor

Sper sa fi fĂŁcut o alegere buna

post-14429-0-22425200-1560061647_thumb.jpg

post-14429-0-31228000-1560061678_thumb.jpg

Edited by Alex Iulian
Link to comment
Share on other sites

Felicitari ! Te-ai miscat destul de repede cu achizitia. Iti doresc mult noroc cu masina !

Cum zicea si un coleg mai sus; revine partial interesul pt. L6 benzina; care in prezent din pacate sunt pasari tot mai rare in paleta de motorizari oferita.

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

De precizat benzina, 6 cilindri ASPIRAT! :) fiind ultimul motor de acest gen produs de BMW...acelasi cod de motor il am si eu pe 6. Sa revii cu impresii dupa ce schimbi senzorul NOX (cred ca e sonda lambda). Inca un "bug" de precizat la aceste motoare, necesita schimbate bujiile si bobinele la 40-50 000 km sau 2 ani si benzina 98+ (in America nu s-au livrat modele cu aceste motoare tocmai din cauza ca sunt sensibile la benzina lor cu cifra octanica mai mica). Felicitari pt masina si drumuri bune!
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc,

 

Am fĂŁcut revizia motor, ulei liqui Molly 5w40, filtre man, am schimat bujiile, am ĂŽnlocuit garnitura capac culbutori, am schimat uleiul in diferențial, am ĂŽnlocuit arcurile cu Eibach pro kit , erau niște țiganii pe fata pe spate erau stock.

Aștept sa vina și senzorul NOX, sa vad dacĂŁ mai fluctueazĂŁ la rece.

Asa mașinĂŁ merge ĂŽntr-un fel, te unge pe suflet.

Eu nu merg mai mult de 10.000 pe an, și ĂŽn oraș doar seara. Am biroul aproape de casa și nu vad rostul de a chinuii mașinĂŁ bara la bara.

Am avut diesel, o mașinĂŁ extraordinara dar ĂŽn oraș o chinuii.

Va țin la curent ����

post-14429-0-03320700-1560077593_thumb.jpg

Edited by Alex Iulian
Link to comment
Share on other sites

De precizat benzina, 6 cilindri ASPIRAT! :) fiind ultimul motor de acest gen produs de BMW...acelasi cod de motor il am si eu pe 6. Sa revii cu impresii dupa ce schimbi senzorul NOX (cred ca e sonda lambda). Inca un "bug" de precizat la aceste motoare, necesita schimbate bujiile si bobinele la 40-50 000 km sau 2 ani si benzina 98+ (in America nu s-au livrat modele cu aceste motoare tocmai din cauza ca sunt sensibile la benzina lor cu cifra octanica mai mica). Felicitari pt masina si drumuri bune!

 

Mulțumesc frumos,

 

Abia aștept sa o pun la punct.

Link to comment
Share on other sites

@Myx - nu te-ai mai urcat de ceva vreme intr-un 6cil benzina sa vezi ce zen este :). Sunt silentioase 3.0tdi la cata insonorizare extra e adaugata dar tot nu e ca la benzina, eu le-am avut in paralel o vreme si clar diferenta e foarte sesizabila, mai ales la ralanti si plecare de pe loc.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.