Jump to content

Inca un BMW ars


enders

Recommended Posts

Eu am scris pe bmw romania inainte sa vina piesa , dupa ce le-am explicat mi-au raspuns sa contactez filaret iar :)))). Hal de suport . Poate bmw ag e mai prompt

Acum cateva minute le-am scris si eu la infobmw@bmw.ro. Sunt curios care este reactia si mai ales daca va fi una.

Link to comment
Share on other sites

Guess What? Luni dimineata le duc masina celor de la Filaret pentru schimbarea piesei si teste ulterioare. Va Îndemn pe toti, deci, sa le scrieti celor de la BMW Romania si sa luati atitudine vizavi de ticãlosia lor, a celor de la BMW in general. Nemtii cunosc problema insa o ignora atâta timp cât nu se lasã cu procese, asa cum credeam. Mailul meu a trecut si pe la domnul Wolfgang Shulz. Succes tuturor!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ionuț_Cosmin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu știu cât de mult te ajutĂŁ Romulus, dar ți-am trimis povestea mea, cu detalii, inclusiv ticketul deschis cĂŁtre BMW România, la care, tot liniște.

Din cate inteleg la dvs trebuie schimbat racitorul. Cam cati KM are masina dvs?

 

Eu cu a mea am fost la Bavaria Brasov si mi s-a spus ca la mine nu trebuie schimbat. Sper ca au verificat bine si nu si-au batut joc..Am hartie ca verificarea a fost realizata dar nu ar fi o situatie placuta sa arda masina totusi si sa trebuiasca sa ii dau in judecata..

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar trebui deschis un topic cum este cel cu distributia,

 

Timp de cateva minute bune A1 a fost oprit complet la km 22 catre Pitesti, din cauza unei masinii in flacari, din pacate masina era un BMW seria 3 GT.

Se pare ca problemele cu BMW-uri in flacarii sunt din ce in ce mai dese.

Au rezolvat definitiv problema distributiei, acum ââŹĹard in flacariââŹÂ.

Pozele nu imi apartin, cand am ajuns eu masina era stinsa. c8ea0c626d07b9fc138bf35e9a8b8e69.jpg3463866e86e708fd5f385e5d5ad16598.jpgaa7469982355b84f5556cb05b19727de.jpg223787e2365c2011c2e61cc30e0e5f82.jpg798611bf1a5a0e9b713e21e8f3602f76.jpg33553efae9896053988d3a93a62f57f1.jpg

Pozele sunt preluate de pe site-ul detasamentului de Pompieri din Bolintin Deal.

 

Pacat de ea. :(

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Din cate inteleg la dvs trebuie schimbat racitorul. Cam cati KM are masina dvs?

 

Eu cu a mea am fost la Bavaria Brasov si mi s-a spus ca la mine nu trebuie schimbat. Sper ca au verificat bine si nu si-au batut joc..Am hartie ca verificarea a fost realizata dar nu ar fi o situatie placuta sa arda masina totusi si sa trebuiasca sa ii dau in judecata..

 

 

Sa nu tii hartia in masina daca ai dubii ca procesul s-a facut corect.

Edited by Injectoru'6
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Scriu aici ce a patit tatal meu cu al sau X3 F25, aflat in garantie. Motor B47. Cand am aflat de pe forum despre recall am contactat AB, si programat pentru inspectie EGR+racitor. S-a facut constatarea la Automobile Bavaria Baneasa, s-a constat ca nu trebuie schimbat nimic (seria de sasiu se incadra in lotul celor afectate de recall). Nu am primit nici o constatare scrisa dar nici nu am cerut. Dupa un drum mai lung acum 2 saptamini, s-a aprins martorul ca lichidul de racire este sub nivel minim. Am verificat si intradevar era sub nivelul minim. Avand in vedere cazul mentionat in postul initial am decis sa nu completez lichidul dar sa programez masina pentru inca o inspectie de data asta la AB Otopeni, unde au decis si au inlocuit racitorul de gaze pe loc (in aceasi zi). Masina are in jur de 80 000 km. Mentionez ca nu au confrimat ca racitorul de gaze si nivelul scazut al lichidului de racire ar avea vreo legatura dar au spus ca oricum este in recall asa ca il schimba, fine by me.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din cate inteleg la dvs trebuie schimbat racitorul. Cam cati KM are masina dvs?

 

Eu cu a mea am fost la Bavaria Brasov si mi s-a spus ca la mine nu trebuie schimbat. Sper ca au verificat bine si nu si-au batut joc..Am hartie ca verificarea a fost realizata dar nu ar fi o situatie placuta sa arda masina totusi si sa trebuiasca sa ii dau in judecata..

 

Acum am vãzut. Da, rãcitorul a fost schimbat. Am 133000 acum. Aveam 128000 când am fost la constatare :)

 

Ăn principiu nu ar trebui sĂŁ ĂŽți faci griji dacĂŁ ai fost. Toate operațiunile ar trebui sĂŁ fie notate ĂŽn istoric. Automat la tine ar trebui sĂŁ aparĂŁ cĂŁ au verificat și sĂŁ scoatĂŁ de la istoricul asociat VIN-ului cĂŁ mașina mai are acea campanie tehnicĂŁ deschisĂŁ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

...Toate operațiunile ar trebui să fie notate în istoric...

Eu am trecut prin acest Recall si nu am abslout nimic in istoric, cu toate ca mi s-a spus ca operatiunea a fost trecuta in istoric. 2 zile mai tarziu, schimband distributia intr-un service BMW, am intrebat daca apare operatiunea in istoric. Raspunsul a fost clar NU, cu completarea ca nici nu se vor trece recall-urile vreodata in istoric.

Edited by Ionuț_Cosmin
Link to comment
Share on other sites

Ba da. “Trecerea” constă în scoaterea campaniei active de pe VIN-ul mașinii tale, implicit istoric. Cum naiba să nu se treacă nimic.

 

Uite cum arată în ISTA campaniile respective. Cea OPEN, trebuie să devină CLOSED. Closed odată cu verificarea și constatarea că e ok sau schimbarea respectivă. Eu mă uit în istoric și văd că cele deschise inițial, apar. Tot de tip "recall" erau, doar că mai lejere. Nu apare imediat, durează puțin. Dacă nu apare peste 2 luni de ex, te duci înapoi să rezolvi.

 

Este aberant să nu treci în istoric.

 

http://i67.tinypic.com/2rxhf87.jpg

Edited by deeJayOg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ba da. “Trecerea” constĂŁ ĂŽn scoaterea campaniei active de pe VIN-ul mașinii tale, implicit istoric. Cum naiba sĂŁ nu se treacĂŁ nimic.

 

Uite cum aratĂŁ ĂŽn ISTA campaniile respective. Cea OPEN, trebuie sĂŁ devinĂŁ CLOSED. Closed odatĂŁ cu verificarea și constatarea cĂŁ e ok sau schimbarea respectivĂŁ. Eu mĂŁ uit ĂŽn istoric și vĂŁd cĂŁ cele deschise inițial, apar. Tot de tip "recall" erau, doar cĂŁ mai lejere. Nu apare imediat, dureazĂŁ puțin. DacĂŁ nu apare peste 2 luni de ex, te duci ĂŽnapoi sĂŁ rezolvi.

 

Este aberant sĂŁ nu treci ĂŽn istoric.

 

http://i67.tinypic.com/2rxhf87.jpg

Ok, mersi!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.