Jump to content

Castrol edge


emitzu

Recommended Posts

Salut , nu vreau sa fac un topic despre uleiuri ,sunt o sumedenie dar ĂŽntrebare , mai merge careva pe Castrol in 2019 sau toatĂŁ lumea a trecut pe Ravenol , Motul , Liqui , etc ???

Mai este de ĂŽncredere acest ulei ?

Mulțumesc !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut , nu vreau sa fac un topic despre uleiuri ,sunt o sumedenie dar ĂŽntrebare , mai merge careva pe Castrol in 2019 sau toatĂŁ lumea a trecut pe Ravenol , Motul , Liqui , etc ???

Mai este de ĂŽncredere acest ulei ?

Mulțumesc !

 

Eu folosesc numai Motul de 4 ani, am vazut diferenta mare dupa castrol de care nu vreau sa mai aud. :frantics:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Doar pt ca nu-l.mai.fol bmw nu inseamna xa nu e un.ulei.bun. Ani de zile l-am folosit toti inclusiv bmw :))). Probabil in cativa ani vor schimba iar furnizor . Marketing ,costuri, pana una alta uleiul a fost cea mai mica problema la masina asta fata de alti producatori de egr ,distributii etc
Link to comment
Share on other sites

Unii din colegi cumpara ieftin si de proveniența ĂŽndoielnicĂŁ si apoi se plang de Castrol.

 

Pretul nu este neaparat un semn ca e contrafacut.

De unde stiu ce inseamna ieftin sau scump ,daca nu am un pret de referinta ? De unde stiu ca un vanzator nu are pretul mai mare decat altul, doar pentru ca practica un adaos comercial mai ridicat?

Singurul criteriu dupa care te poti orienta , este notorietatea vanzatorului si nici atunci nu esti sigur 100% .

Eu nu am inteles de ce marii producatori de uleiuri nu au magazine proprii , macar online daca nu fizice sau , de ce nu au pe site-urile lor o lista cu magazinele autorizate sa vanda produsele lor .

Link to comment
Share on other sites

@godini : marii producatori au o lista a distribuitorilor selectand tara pe site-ul dedicat, dar distribuitorii dau catre magazine nu catre persoane fizice. Si aici se pierde sirul, nu stim care este produsul contrafacut si care nu. Sunt prea multumiti cum li se vinde marfa asa ca de ce sa se complice.

Puteti solicita la achizitia uleiului de la magazin certificat de conformitate si garantie, dar asta-i aproape apa de ploaie. E primul pas totusi si veti fi uimiti de raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca uleiul cumpĂŁrat de pe EMAG, Market , augsburg , AutoNet etc e contrafacut , exclus.

Eu cred ca este de o calitate mai proasta tot ce ajunge la noi , bulgari ,etc.

Nu e contrafacut daca e vandut Market, Emag, Autonet, doar e de calitate mai proasta...

Totusi, cum arata uleiul cotrafacut daca reusesti sa te contrazici singur.

 

Metoda mea prin care m-a tinut de 100k km masina a fost ca am cautat o sursa, vanzator care sa aiba un rulaj atat de mare de ulei incat nu cred ca isi (poate) permite sa vanda alt ulei decat din sursa originala declarata. Cumparat intotdeauna bidon de 5 litri.. nu cred ca isi permite vreun vanzator sa contrafaca si bidon + eticheta.. E prea mult si nu se merita pentru ca riaca sa isi piarda clientii de indata ce se afla.

Vanzatorul oricum va cumpara paletul de ulei mult mai ieftin decat clientul, asadar profit face oricum.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Referitor la postul anterior si eu folosesc de peste 100k km castrol edge fst 5w30 la e46 318i si nu am avut absolut nici o problema la motor..sursa este magazinul autokarma. (Imi permit sa ii fac si reclama pt ca sunt foarte multumit de ei)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.