BMWClub: Zgomotul devine obligatoriu - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Zgomotul devine obligatoriu

#1 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 11 June 2019 - 15:26

Începând cu 1 iulie, toate vehiculele electrice cu patru sau mai multe roți din Uniunea Europeană vor trebui să emită zgomot (la un nivel minim de 56 de decibeli) dacă mașina se deplasează cu 20 km/h sau mai lent.

Mi se pare cam aiurea. Sau macar sa-l poti opri din buton.

Adica vad prin oras tot felul de "balerini" care merg cu castile in urechi si cu ochii in telefon si e OK. Nimeni nu le face nimic. NU mai zic ca traverseaza de multe ori ca vitele.

Mi se pare exces de zel ca masina sa fie obligatoriu echipata cu zgomot dar in acelasi timp pietonii nu sunt obligati "sa asculte"

La I3 a fost optiune. Costa aprox 200 eur si mi s-a parut mult. Ce-i drept. mi s-a intamplat ca unul care mergea pe strada si eu in spatele lui, a cazut efectiv peste masina :rolleyes:

La Leaf, a venit la pachet. Are buton si poate fi oprit. Scoate un tiuit la viteze de pana la 30 km/h.

Sunet frumos mi se pare ca are E-Niro si Renault Zoe. Un zumzet... La I3 nu stiu cum scoate.

#2 User is offline   Eugen B 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 11 June 2019 - 15:34

O porcarie, pai unul din beneficiile masinilor electrice era tocmai reducerea poluarii fonice; in fine, probabil au avut in vedere persoanele nevazatoare.
0

#3 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 11 June 2019 - 15:36

Acel 56dB e aprox cat un frigider. Deci nu ar fi mult dar totusi mi se pare aiurea sa te oblige sa ai asa ceva. Pt situatii de urgenta, ai claxon :download:

#4 User is offline   Magnusy 

• Pasionat

Posted 11 June 2019 - 15:36

Sa va puna un sunet de aspirator sa fie treaba treaba :)) glumesc.
Mi se pare ok sa fie reglementat deoarece nu se aud si sunt "riscante"... dar nici benzinarele nu prea se aud si nu mai e nevoie de nimic la ele

0

#5 User is offline   mgi 

• Senior

Posted 12 June 2019 - 15:02

Daca inteleg bine, toate vehiculele care se omologheaza dupa 1 iulie trebuie sa aiba asa ceva. Si toate vehiculele care se vand incepand cu 2021 trebuie sa aiba obligatoriu sistemul. Nu te pune nimeni sa montezi o trompeta pe masina pe care o ai deja :)

A, si scrie in ultima revizie a ucazului de la EU ca e interzis sa se poata dezactiva sistemul.
0

#6 User is offline   Tavicu 

• Senior

Posted 12 June 2019 - 15:09

Incerci sa faci o comparatie gresita cu o persoana ce merge cu ochii in telefon!

Sunt sigur ca acel sunet este gandit in special pentru persoanele cu probleme de vedere (orbi)!
Din pacate noi care nu avem astfel de probleme nu vedem ca un lucru important!

la fel cum nu ne deranjeaza ca la trecerile de pietoni exista bordura, dar pentru o persoana in carucior este o condamnare sa stea in casa ca nu poate traversa intersectiile!

This post has been edited by Tavicu: 12 June 2019 - 15:11

3

#7 User is offline   Magnusy 

• Pasionat

Posted 12 June 2019 - 15:11

View PostTavicu, on 12 June 2019 - 15:09, said:

Incerci sa faci o comparatie gresita cu o persoana ce merge cu ochii in telefon!

Sunt sigur ca acel sunet este gandit in special pentru persoanele cu probleme de vedere (orbi)!
Din pacate noi care nu avem astfel de probleme nu vedem ca un lucru important!

la fel cum nu ne deranjeaza ca la trecerile de pietoni exista bordura, dar pentru o persoana in carucior este o condamnare sa stea in casa ca nu poate merge pe strada!

Parerea mea este ca obligatia de a proteja persoanele nevazatoare revine soferului. Degeaba adaugam un sunet daca galagie.
-1

#8 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver
  • Group: Contributors

Posted 12 June 2019 - 15:22

Eu cred ca e ok... oricum in masina nu se aude nimic, oricum e PANA LA 20-30kmh. Se adreseaza in special zonelor aglomerate, unde se presupune ca pietonii pot traversa in graba, iar un sunet in plus poate atrage atentia.
1

#9 User is offline   mgi 

• Senior

Posted 12 June 2019 - 15:30

Si mie mi se pare in regula, cred ca o sa ajute persoanele care nu vad bine. Si chiar si pe cele care vad, copii care se joaca de exemplu. In plus, sunetul respectiv cel mai probabil n-o sa se auda in masina.
0

#10 User is offline   Eugen B 

• Pasionat

Posted 12 June 2019 - 15:36

Vor trebui sa se reprofileze si cei ce fac dpf off si remap, o sa ofere servicii de eliminat sunet, sau modificat sunet; cu groaza ma gandesc, unii vor personaliza sunetul respectiv pe ritmuri balcanice, sa se stie ca vine boss pe strada
1

#11 User is offline   ckh 

• 13

Posted Today, 11:41

View PostEugen B, on 12 June 2019 - 15:36, said:

Vor trebui sa se reprofileze si cei ce fac dpf off si remap, o sa ofere servicii de eliminat sunet, sau modificat sunet; cu groaza ma gandesc, unii vor personaliza sunetul respectiv pe ritmuri balcanice, sa se stie ca vine boss pe strada

hahahaha, cel mai amuzant comment! :)))))))
0

#12 User is online   Mircea-Si 

• Pasionat
  • Interests:BMW

Posted 57 minutes ago

Manele electrice
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic