Jump to content

Zgomotul devine obligatoriu


Bala

Recommended Posts

Începând cu 1 iulie, toate vehiculele electrice cu patru sau mai multe roți din Uniunea EuropeanĂŁ vor trebui sĂŁ emitĂŁ zgomot (la un nivel minim de 56 de decibeli) dacĂŁ mașina se deplaseazĂŁ cu 20 km/h sau mai lent.

 

Mi se pare cam aiurea. Sau macar sa-l poti opri din buton.

 

Adica vad prin oras tot felul de "balerini" care merg cu castile in urechi si cu ochii in telefon si e OK. Nimeni nu le face nimic. NU mai zic ca traverseaza de multe ori ca vitele.

 

Mi se pare exces de zel ca masina sa fie obligatoriu echipata cu zgomot dar in acelasi timp pietonii nu sunt obligati "sa asculte"

 

La I3 a fost optiune. Costa aprox 200 eur si mi s-a parut mult. Ce-i drept. mi s-a intamplat ca unul care mergea pe strada si eu in spatele lui, a cazut efectiv peste masina :rolleyes:

 

La Leaf, a venit la pachet. Are buton si poate fi oprit. Scoate un tiuit la viteze de pana la 30 km/h.

 

Sunet frumos mi se pare ca are E-Niro si Renault Zoe. Un zumzet... La I3 nu stiu cum scoate.

Link to comment
Share on other sites

Daca inteleg bine, toate vehiculele care se omologheaza dupa 1 iulie trebuie sa aiba asa ceva. Si toate vehiculele care se vand incepand cu 2021 trebuie sa aiba obligatoriu sistemul. Nu te pune nimeni sa montezi o trompeta pe masina pe care o ai deja :)

 

A, si scrie in ultima revizie a ucazului de la EU ca e interzis sa se poata dezactiva sistemul.

Link to comment
Share on other sites

Incerci sa faci o comparatie gresita cu o persoana ce merge cu ochii in telefon!

 

Sunt sigur ca acel sunet este gandit in special pentru persoanele cu probleme de vedere (orbi)!

Din pacate noi care nu avem astfel de probleme nu vedem ca un lucru important!

 

la fel cum nu ne deranjeaza ca la trecerile de pietoni exista bordura, dar pentru o persoana in carucior este o condamnare sa stea in casa ca nu poate traversa intersectiile!

Edited by Tavicu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Incerci sa faci o comparatie gresita cu o persoana ce merge cu ochii in telefon!

 

Sunt sigur ca acel sunet este gandit in special pentru persoanele cu probleme de vedere (orbi)!

Din pacate noi care nu avem astfel de probleme nu vedem ca un lucru important!

 

la fel cum nu ne deranjeaza ca la trecerile de pietoni exista bordura, dar pentru o persoana in carucior este o condamnare sa stea in casa ca nu poate merge pe strada!

 

Parerea mea este ca obligatia de a proteja persoanele nevazatoare revine soferului. Degeaba adaugam un sunet daca galagie.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vor trebui sa se reprofileze si cei ce fac dpf off si remap, o sa ofere servicii de eliminat sunet, sau modificat sunet; cu groaza ma gandesc, unii vor personaliza sunetul respectiv pe ritmuri balcanice, sa se stie ca vine boss pe strada
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Vor trebui sa se reprofileze si cei ce fac dpf off si remap, o sa ofere servicii de eliminat sunet, sau modificat sunet; cu groaza ma gandesc, unii vor personaliza sunetul respectiv pe ritmuri balcanice, sa se stie ca vine boss pe strada

 

hahahaha, cel mai amuzant comment! :)))))))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.