Jump to content

Diagnoza BMW


Alina B

Recommended Posts

Dragilor,

 

Am nevoie de ajutor cu o diagnoza pentru un BMW 120D, 177cp + interpretare erori. M-ar ajuta mult sa fie o interfata f buna, care sa redea toate erorile.

Este vreun coleg doritor sa ofere ajutor prin Bucuresti/Ilfov? Contra cost eventual

 

Imi cer scuze daca acest topic a mai fost discutat, insa am cautat pe forum si nu am gasit nimic in acest sens.

 

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Buna,

Este e87, 120D, 177cp, 2008.

Mașina nu mai accelereazĂŁ ca ĂŽnainte, lipsa putere, motorul se aude ĂŽnfundat, iar accelerația parca se aude și ea ciudat.

Aceste simptome apar dupĂŁ ĂŽncĂŁlzirea motorului.

Menționez ca pana acum am schimbat bujii+releu, senzor presiune + egr - erori rezultate in urma unui test ista.

DupĂŁ aceste schimburi am fĂŁcut o alta diagnoza și nu a mai aparut nimic, ĂŽnsĂŁ mașina merge la fel....

Nu știu la cine sa mai apelez 😢

Link to comment
Share on other sites

Filtrul de particule sa l verifici la diagnoza, presiune mbar, cel cu diagnoza stie ca s niste valori de referinta si astfel poate vedea gradul de incarcare a filtrului! DPF este ff important, daca este infundat, masina nu mai are evacuare, de aici lipsa putere!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Filtrul de particule sa l verifici la diagnoza, presiune mbar, cel cu diagnoza stie ca s niste valori de referinta si astfel poate vedea gradul de incarcare a filtrului! DPF este ff important, daca este infundat, masina nu mai are evacuare, de aici lipsa putere!!!

 

Da, se pare ca filtru de particule este infundat...

voi incerca o regenerare fortata din soft + mers pe autostrada in speranta ca isi revine.

Daca nu, il trimit la curatat... :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand sa l dai jos si sa l trimiti la curatat, daca se mai poate curata, daca nu, altul nou!!!

 

Cati km are masina?

~146000 reali. ma gandesc sa nu se fi infundat de cand cu problemele cu bujiile, EGR, furtune infundate etc...

Pe o diagnoza Delphi (acum vreo 3 sapt) a aparut ca ar fi incercat regenerare, insa nu a putut. De asemenea, acum 1 sapt cand am fost la Service Scream (Tezparii) a aparut ca si-ar fi facut regenerarea in urma cu 138km (la vremea respectiva)

deci, nu stiu ce sa mai zic...as incerca si o regenerare fortata. Poate totusi isi revine...

Cum pot afla in ce masura este incarcat si daca mai are rost sa ies cu ea la drum lung sau direct la curatat?

Link to comment
Share on other sites

Cel cu testerul iti poate citi presiunea la ralanti, max admis este valoarea de 35 mbar, daca are o valoare mai mare sau destul de apropiata, nu e ok.

Eu te sfatuiesc sa schimbi si senzorul de presiune, poate fi decalibrat si astfel poate citi eronat! Daca doresti iti pot trimite mesaj privat cu ce pasi trebuie sa urmezi!

Link to comment
Share on other sites

Cel cu testerul iti poate citi presiunea la ralanti, max admis este valoarea de 35 mbar, daca are o valoare mai mare sau destul de apropiata, nu e ok.

Eu te sfatuiesc sa schimbi si senzorul de presiune, poate fi decalibrat si astfel poate citi eronat! Daca doresti iti pot trimite mesaj privat cu ce pasi trebuie sa urmezi!

 

Ciao Luca,

Multumesc de sfaturi.

Ca si update: ieri s-a dat regenerare fortata si am iesit cu masina pe A2, mici semne de imbunatatire insa masina cam tot la fel face. Plus ca a reaparut martorul de filtru pe particule.

Azi il dau jos de pe masina si sa vedem unde il curat...

Referitor la senzor, senzorul de contrapresiune a fost schimbat odata cu EGR, deoarece a aparut pe test si transmitea o temperatura eronata...

 

PS: astept mesajul privat :drinks: Merciiiii

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.