BMWClub: teapa achizitie f30 - BMWClub

Jump to content

• 8 Pages +
  • « First
  • 6
  • 7
  • 8
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

teapa achizitie f30

#141 User is offline   lowlife 

• Senior
  • Group: Members

Posted 21 July 2019 - 18:09

View PostTavicu, on 27 June 2019 - 12:07, said:

Tin sa te contrazic putin! Pentru ca daca lumea nu ar vrea masini pana in 200.000km (pragul psihologic cum il numesc samsarii), nici samsarii nu ar face treaba asta!

Ei aduc masini la care pot obtine profit maxim de pe urma celor ce doresc sa fie mintiti frumos!

Nu l-a obligat nimeni sa aduca masina aia! Dar daca ar fi adus una mai noua si cu km mai putini, cumparatorul tot aceiasi bani vrea sa ii plateasca! Nu vrea sa plateasca cat ar valora masina aceea intradevar. Pentru ca marea majoritate au bani de Dacie dar vor BMW!

De aceea cand cineva are de ex 5000 Euro el se duce si isi cauta masina de 5200Euro ca se mai imprumuta el de 200 si rezolva cumva. Nu ia in calcul ca acea masina mai trebuie inmatriculata, trebuie facuta o revizie, etc.

Asa sunt marea majoritate ce doresc sa isi cumpere masini SH!

Schimbarea pleaca de la noi (si aceasta vorba se aplica pe orice domeniu, inclusiv politic). Daca noi, oamenii, nu am mai dori masini noi pe bani de nimic, nici ei nu ar mai aduce.
Dar asta se cauta ... asta se aduce!

Bine, mai este si legea! Ai punctat bine! Dar din pacate in Romania legea este facuta in favoarea infractorului. Tu ca si cetatean cinstit mori cu legea in mana ...
Sunt oameni ce au cumparat masina din reprezentanta noua si tot alearga cu ea prin service si stau sa se milogeasca pentru drepturile lor.

Daca ar fi ca in alte tari, azi ii dai in judecata, maine ai procesu ... ar sta altfel lucrurile.

Dar daca tu ai o problema si ii dai in judecata, ai procesu peste 2 ani, se mai amana cu inca 2 ani, dupa se face recurs inca 2 ani, si tot asa ... ajungi la pensie si tu tot in proces esti!

Stii ce zici tu acum? lumea vrea salam ieftin, asa ca fac eu un salam din balegar tras prin clor.
Nu e vina mea, e vina romanilor.
???
1

#142 User is offline   mgi 

• Senior

Posted 21 July 2019 - 23:24

View Postionut_marius, on 21 July 2019 - 12:31, said:

Se dau tepe si in domeniul imobiliar si al sanatatii etc, atat in Germania cat si orice colt al lumii. Tot timpul trebuie sa fii constient ca primesti fix cat platesti. Daca cineva inca mai crede in zane isi merita soarta !

@Mgi, nu conteaza cine a inceput primul, nici ce l-a impins sa faca asta si nici sa despici firul in patru. Pe principilul asta mori cu legea in mana, banuiesc ca pe trecerea de pietoni casti bine ochii si nu te arunci.

Nu e chiar asa, sunt niste diferente foarte importante intre chestiile pe care le aduci tu in discutie:
- in domeniul imobiliar constructorul raspunde pentru vicii ascunse multi ani. Deci daca descoperi ca a facut o casa cu fundatia din carton dupa 10 ani, ai modalitati sa iti recuperezi paguba
- in domeniul sanatatii - nu stiu exact la ce te referi, dar si acolo trebuie ca exista modalitati de atac a unei chestii gresite. De-aia in tarile cu apa calda personalul medical are asigurare de malpraxis
- pe trecerea de pietoni, daca te loveste cineva, e 100% vina lui, deci exemplul asta sustine ce spun eu
- chestia cu 'primesti cat platesti' iar e falsa, pentru ca implica faptul ca o masina scumpa nu e teapa. Din pacate insa nu e asa, poti sa platesti si pretul pietei si sa iei o cazatura polisata

Treaba cu deschisul ochilor e corecta. Dar una e sa deschizi ochii sa vezi ce probleme are o masina 'cinstita', si alta e sa vezi o masina de la cineva care isi face o meserie din a minti, a face frauda si fals. Nu mi se pare ca despic niciun fir in patru, pentru mine e foarte clar. O masina nu se manareste din intamplare, ci cu intentie. Intentia si fapta apartin 100% samsarului, si deasemenea si vina. Si sincer sa fiu, nu inteleg cum cineva care nu e samsar ar putea sustine altceva.
6

#143 User is offline   MihaiCarunta 

• Membru

Posted 25 July 2019 - 10:22

In afara de autorecords mai este vreun site unde vad detaliat ce s a facut la "repairjobs" ?
0

#144 User is offline   bimmer90f30 

• Fan

Posted 25 July 2019 - 12:33

*
POPULAR

View Posttoffefe, on 28 June 2019 - 15:42, said:

5 butoane -> esti smecher , 0 butoane -> skin of...

0 butoane, nu ai volan si nu esti sofer!!! Mare atentie sa nu fii descalificat avand in posesie o masina PREA simpla!

Adevarul e ca suntem atat de avuti incat nu ne permitem decat masini echipate top of range, nu? (Ne gandim ca ne trebuie toate alea cand conducem..)

Sa ne intrebam daca ne permitem INTRETINEREA lor nu e o intrebare pentru noi!

Marea majoritatea a masinilor SH necesita un schimb serios de piese pentru a tine o vreme indelungata. Ce facem cei mai multi dintre noii cumparatori? Ne rugam cerului ca, cel de dinainte sa ii fi facut toate schimburile de lichide (ceea ce 90% nu s-a intamplat).
Ce se intampla in realitate?Nu se intampla nimic; ca e BMW! Dar masina se va strica intr-o zi!

(Sa ploua cu minusuri..)

On topic. CE INTRETINERE NECESARA TE ASTEPTI SA FI FACUT samsarul??? :-))

This post has been edited by bimmer90f30: 25 July 2019 - 12:42

10

#145 User is offline   deeJayOg 

• Pasionat

Posted 25 July 2019 - 13:07

De la mine cu plus bimmer :)

Am mai zis eu. 5 butoane sã fie. Mulți habar nu au ce fac, nu vor sa se intereseze și nici nu le vor folosi vreodatã oricum. 5 butoane sã fie :)
2

#146 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 25 July 2019 - 13:23

eu sunt in categoria celor cu 0 butoane, dar am grija sa iau in masina doar persoane care nu se pricep la BMW-uri, asa evit critica :))
2

#147 User is offline   bimmer90f30 

• Fan

Posted 25 July 2019 - 13:24

View PostdeeJayOg, on 25 July 2019 - 13:07, said:

De la mine cu plus bimmer :)

Am mai zis eu. 5 butoane să fie. Mulți habar nu au ce fac, nu vor sa se intereseze și nici nu le vor folosi vreodată oricum. 5 butoane să fie :)

Si de la mine.
Nu te citam ca sa te contrazic ci sa atrag atentia la ce urma sa scriu.

Multi au IMPRESIA ca ii contrazic pe ei.. cand de fapt eu disec (la sange) DOAR IDEEA!
Suntem aici sa discutam idei; sa imprumutam idei; nu sa ne certam.

This post has been edited by bimmer90f30: 25 July 2019 - 13:25

1

#148 User is offline   ionut_marius 

• Fan

Posted 25 July 2019 - 20:30

View Postmgi, on 21 July 2019 - 23:24, said:

- pe trecerea de pietoni, daca te loveste cineva, e 100% vina lui, deci exemplul asta sustine ce spun eu

Nu vreau sa intram in ploemica, dar pe principiul asta mori cu legea in brate.
1

Share this topic:

• 8 Pages +
  • « First
  • 6
  • 7
  • 8
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro