Jump to content

teapa achizitie f30


Masti

Recommended Posts

Cea mai mare vina o au cumparatorii, isi doresc prea mult pe bani prea putini. Toti vor masini cat mai noi, cat mai dotate, cat mai de firma, cat mai putin rulate, cat mai polishate si neaparat mult mai ieftine decat in Germania. Daca eu pun anuntul cu masina mea pe net, cu rulaj real si cer un pic mai mult decat samsarii, nu ma suna nimeni iar daca ma suna imi spune ca este scumpa si care are km multi, daca le mai spun si ca are o bara sau o aripa revopsita deja imi inchide telefonul. Nimeni nu da doi bani pe un set de anvelope nou, pe o distributie noua, pe o masina care nu cere bani, important este sa fie ieftina si sa luceasca. Sa nu mai zic ca la noi nu se mai negociaza la ordinul sutelor de euro ci la oridinul miilor de euro. Primiti ce meritati fratilor !

 

Majoritatea pun cateva mii de euro peste pretul cu care vor sa vanda masina sa vada daca tine. De aici si aceste negocieri cu mii de euro. Lacomia unora a stricat treaba buna.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai mare vina o au cumparatorii, isi doresc prea mult pe bani prea putini.

 

Deja a inceput sa mi se ia de argumentul asta. Cumparatorul nu este *niciodata* de vina - punct. Vina este exclusiv a samsarului care decide sa minta, sa fure, sa faca falsuri, evaziuni si asa mai departe. E decizia personala a fiecarui samsar si nu il obliga nimeni s-o faca.

  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Samsarul are si el partea alui de vina, dar cumparatorul primeste fix ceea ce cauta si merita. Oamenii inca nu s-au invatat minte ca ieftin si bun nu exista ci ca trebuie sa faci un compromis daca vrei mai ieftin decat Germania. Edited by ionut_marius
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut inainte un seria 1 cabro , afost ok masina dar sa vandut foarte greu si am pierdut ceva bani la el nu as vrea sa repet experienta

 

 

Da exact am pierdut mai mult decat ma asteptam in conditiile in care o masina veche nu prea mai pierde pret dupa o anumita valoare mai ales daca nu este chiar asa comuma idee este ca am cuparat un seria 1 cabrio l-am tinut cam doi ani si am pierdut cam 4000 adica o treime din pret avand in vedere ca avea 8 ani la cumparare si 10 la vanzare si am mers doar 15000 km .

Intrebarea este daca cumpar masina asta care are aproape 5 ani si o tin cam 3 ani si merg max 40-50000 km o sa ajunga la 8 ani deci daca jude dupa modelul anterior o sa valoreze cam 12000 parca e cam mare pierderea de 10000 in 3 ani , care e parerea voastra

Link to comment
Share on other sites

Personal cred ca ar trebui sa ne bucuram mai mult de masini, sa mergem cu ele si sa ne gandim mai putin la cat pierdem financiar. Odata cu ele pierdem si ani din viata care sunt mult mai valorosi. Desigur, ne dorim ca pierderea sa fie minima, sa facem afacerea cea mai buna mereu, dar cred ca aceste calcule ar trebui sa fie un stress pentru cei care se ocupa cu vanzari auto, nu pentru noi.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Samsarul are si el partea alui de vina, dar cumparatorul primeste fix ceea ce cauta si merita. Oamenii inca nu s-au invatat minte ca ieftin si bun nu exista ci ca trebuie sa faci un compromis daca vrei mai ieftin decat Germania.

 

Pe principiul asta, nici baiatul ala de pe olx care spune ca iti vinde o piesa 'ca noua' si iti da ceva spart n-are nicio vina. Nici celalalt baiat care iti vinde niste adidasi fake, nici chinezul care iti vinde o baterie cu capacitatea mult mai mica, sau gata stricata. Oamenii n-ar vrea ceva ieftin si bun daca nu s-ar gasi niste 'bajeti' care sa le dea. Si totul a inceput de la 'bajeti', nu de la cumparatori. Ca daca un bmw ar costa peste tot 10,000, omul atat ar da. Dar in momentul in care un 'bajat' da o gioarsa manarita cu 9,000 in loc de 10,000, deja lucrurile o iau in jos.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pe principiul asta, nici baiatul ala de pe olx care spune ca iti vinde o piesa 'ca noua' si iti da ceva spart n-are nicio vina. Nici celalalt baiat care iti vinde niste adidasi fake, nici chinezul care iti vinde o baterie cu capacitatea mult mai mica, sau gata stricata. Oamenii n-ar vrea ceva ieftin si bun daca nu s-ar gasi niste 'bajeti' care sa le dea. Si totul a inceput de la 'bajeti', nu de la cumparatori. Ca daca un bmw ar costa peste tot 10,000, omul atat ar da. Dar in momentul in care un 'bajat' da o gioarsa manarita cu 9,000 in loc de 10,000, deja lucrurile o iau in jos.

 

Colegule, tepe s-au dat, se dau si se vor mai da. Trebuie sa fii constient ca primesti fix cat platesti. Tot timpul trebuie sa faci un compromis cand iti doresti un lucru scump si de fapt nu ai suficient nici pt unul ieftin. Prin urmare, ca sa iti raspund: vrei Zanotti dar nu ai bani nici de o perche de Nike, iti iei niste fake-uri cu 50e de pe olx, vrei Bmw dar nu ai decat 9000e iar cel ami ieftin in Germania este 10000e, accepta ca acel Bmw o sa fie o tigaie cu acte dubioase.

 

Amuzant cum a inceput initiatorul:

"Dupa lungi cautari de masina, a aparut un anunt cu un F30 care indeplinea cerintele mele, ba chiar le depasea. La prima vedere am zis "e prea bine ca sa fie adevarat", lista de dotari fiind impresionanta, mai ales compartiv cu pretul cerut de vanzator.

Vad locatie: Pitesti, Arges. Imi zic in minte ca e ok, nu toti oamenii sunt la fel si nu are rost sa catalogam pe toata lumea din cauza anumitor exemple.

Edited by ionut_marius
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Colegule, repet: nimeni, niciodata, n-a obligat pe altcineva sa-i dea teapa. Nu cred ca exista vreo persoana sa se duca la unul care vinde o masina sa zica "da-i kilometrii inapoi" sau "lipeste cu scoci martorul de airbag" sau "fa tu o frauda cu tva, ca sa imi vinzi masina mai ieftin".

 

Prin urmare, nu numai ca nu obliga nimeni samsarul sa dea tepe, ci nici macar nu cere cineva. In plus, majoritatea sunt si ilegale. Chiar si exemplul pe care il dai tu, cu initiatorul: ti se pare ca omul i-a cerut samsarului sa manareasca in vreun fel masina? Nu, el a gasit-o pe internet. Samsarul, neobligat de nimeni, a decis sa aleaga calea asta.

 

Ca omul vrea ceva ieftin si bun, asta e o dorinta absolut normala intr-o economie de piata. Dar acelasi om are dreptul sa aleaga un lucru corect si sa fie informat despre ce cumpara - atat conform legii, cat si conform cu bunul simt. Daca masina are 1 milion de km, atat trebuie sa scrie in bord. Si daca toata lumea face asa, fiecare o sa stie ca pentru 3,000 de euro poate sa-si ia un bmw cu 1 milion de km sau o skoda cu 300,000 km. Si aia e piata.

 

Edit, ca sa ilustrez mai bine dublul standard pe care il aplici: Daca ai cumpara un bmw nou si pe el ar scrie ca are motor de 300cp si de fapt ar avea 200cp, ce ai face? Ai inghiti teapa si ai zice ca e vina ta ca ai fost prost, sau ai da firma, dealerul, etc in judecata?

Edited by mgi
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca toata lumea stie ca violul este legal, dar daca o tipa umbla la miezul noptii prin Ferentari (doar ca exemplu) cu fusta pana la fund..ar fi absurd sa credem ca va fi protejata doar de litera din lege care spune ca violul de pedepseste.

Este vorba de managementul riscului si de cat vrea fiecare sa isi asume. Nu orice chilipir inseamna teapa cum nu orice plimbare noaptea inseamna viol. Sunt arii unde legea te poate proteja (vezi unde actioneaza protectia consumatorului) si altele unde nu pre are acoperire si trebuie sa te protejezi singur.

Nu vrei riscuri sau le vrei mai mici? Cumperi de la dealer, cumperi cu garantie, cumperi de la un cunoscut, caÂşti bine ochii, nu crezi in MosCraciun, platesti un test (cca 600 de lei testare la Mercedes, deci nu o avere)...

My two cents....care totusi nu m-au scapat de niste "tepe" mai mult mai putin usturatoare :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Perfect de acord, toata lumea ar trebui sa caste ochii. Dar de aici pana la a spune ca de vina e cumparatorul ca piata e plina de tepe..E ca si cum ai spune ca e vina fetei din exemplu ca e violata.

 

Si, btw, violul nu e legal ;) :p

 

Cred ca toata lumea stie ca violul este legal,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se dau tepe si in domeniul imobiliar si al sanatatii etc, atat in Germania cat si orice colt al lumii. Tot timpul trebuie sa fii constient ca primesti fix cat platesti. Daca cineva inca mai crede in zane isi merita soarta !

 

 

@Mgi, nu conteaza cine a inceput primul, nici ce l-a impins sa faca asta si nici sa despici firul in patru. Pe principilul asta mori cu legea in mana, banuiesc ca pe trecerea de pietoni casti bine ochii si nu te arunci.

Edited by ionut_marius
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este vina cumparatorului cand vanzatorul incearca sa ii vanda o teapa. Cei drept, cu totii ar trebui sa ne informam, sa ne pazim singuri de astfel de fraude, indiferent de domeniul in care se fac.

 

Respect opinia fiecaruia dar in momentul in care incerci sa profiti de naivitatea sau necunostinta cuiva, nu te poti numi decat inselator.

 

Una peste alta, pozele din anunt au fost schimbate cu alta masina. Ambele masini fiind inca in posesia samsarului.

 

Masina tot nu am cumparat, pe site-urile de la noi peste 90% dintre anunturi sunt de la samsari iar la dealer nu am vorbit in viata mea(desi poate gasesc o oferta buna).

Link to comment
Share on other sites

Tin sa te contrazic putin! Pentru ca daca lumea nu ar vrea masini pana in 200.000km (pragul psihologic cum il numesc samsarii), nici samsarii nu ar face treaba asta!

 

Ei aduc masini la care pot obtine profit maxim de pe urma celor ce doresc sa fie mintiti frumos!

 

Nu l-a obligat nimeni sa aduca masina aia! Dar daca ar fi adus una mai noua si cu km mai putini, cumparatorul tot aceiasi bani vrea sa ii plateasca! Nu vrea sa plateasca cat ar valora masina aceea intradevar. Pentru ca marea majoritate au bani de Dacie dar vor BMW!

 

De aceea cand cineva are de ex 5000 Euro el se duce si isi cauta masina de 5200Euro ca se mai imprumuta el de 200 si rezolva cumva. Nu ia in calcul ca acea masina mai trebuie inmatriculata, trebuie facuta o revizie, etc.

 

Asa sunt marea majoritate ce doresc sa isi cumpere masini SH!

 

Schimbarea pleaca de la noi (si aceasta vorba se aplica pe orice domeniu, inclusiv politic). Daca noi, oamenii, nu am mai dori masini noi pe bani de nimic, nici ei nu ar mai aduce.

Dar asta se cauta ... asta se aduce!

 

Bine, mai este si legea! Ai punctat bine! Dar din pacate in Romania legea este facuta in favoarea infractorului. Tu ca si cetatean cinstit mori cu legea in mana ...

Sunt oameni ce au cumparat masina din reprezentanta noua si tot alearga cu ea prin service si stau sa se milogeasca pentru drepturile lor.

 

Daca ar fi ca in alte tari, azi ii dai in judecata, maine ai procesu ... ar sta altfel lucrurile.

 

Dar daca tu ai o problema si ii dai in judecata, ai procesu peste 2 ani, se mai amana cu inca 2 ani, dupa se face recurs inca 2 ani, si tot asa ... ajungi la pensie si tu tot in proces esti!

 

Stii ce zici tu acum? lumea vrea salam ieftin, asa ca fac eu un salam din balegar tras prin clor.

Nu e vina mea, e vina romanilor.

???

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Se dau tepe si in domeniul imobiliar si al sanatatii etc, atat in Germania cat si orice colt al lumii. Tot timpul trebuie sa fii constient ca primesti fix cat platesti. Daca cineva inca mai crede in zane isi merita soarta !

 

 

@Mgi, nu conteaza cine a inceput primul, nici ce l-a impins sa faca asta si nici sa despici firul in patru. Pe principilul asta mori cu legea in mana, banuiesc ca pe trecerea de pietoni casti bine ochii si nu te arunci.

 

Nu e chiar asa, sunt niste diferente foarte importante intre chestiile pe care le aduci tu in discutie:

- in domeniul imobiliar constructorul raspunde pentru vicii ascunse multi ani. Deci daca descoperi ca a facut o casa cu fundatia din carton dupa 10 ani, ai modalitati sa iti recuperezi paguba

- in domeniul sanatatii - nu stiu exact la ce te referi, dar si acolo trebuie ca exista modalitati de atac a unei chestii gresite. De-aia in tarile cu apa calda personalul medical are asigurare de malpraxis

- pe trecerea de pietoni, daca te loveste cineva, e 100% vina lui, deci exemplul asta sustine ce spun eu

- chestia cu 'primesti cat platesti' iar e falsa, pentru ca implica faptul ca o masina scumpa nu e teapa. Din pacate insa nu e asa, poti sa platesti si pretul pietei si sa iei o cazatura polisata

 

Treaba cu deschisul ochilor e corecta. Dar una e sa deschizi ochii sa vezi ce probleme are o masina 'cinstita', si alta e sa vezi o masina de la cineva care isi face o meserie din a minti, a face frauda si fals. Nu mi se pare ca despic niciun fir in patru, pentru mine e foarte clar. O masina nu se manareste din intamplare, ci cu intentie. Intentia si fapta apartin 100% samsarului, si deasemenea si vina. Si sincer sa fiu, nu inteleg cum cineva care nu e samsar ar putea sustine altceva.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

De la mine cu plus bimmer :)

 

Am mai zis eu. 5 butoane să fie. Mulți habar nu au ce fac, nu vor sa se intereseze și nici nu le vor folosi vreodată oricum. 5 butoane să fie :)

Si de la mine.

Nu te citam ca sa te contrazic ci sa atrag atentia la ce urma sa scriu.

 

Multi au IMPRESIA ca ii contrazic pe ei.. cand de fapt eu disec (la sange) DOAR IDEEA!

Suntem aici sa discutam idei; sa imprumutam idei; nu sa ne certam.

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.