Jump to content

teapa achizitie f30


Masti

Recommended Posts

MĂŁi ce bine aratĂŁ mașina ĂŽn pozele din anunț...eu la cât sunt de agitat și de credul, sigur luam țeapĂŁ. Sunt bine venite posturile de genul acesta, mai ĂŽnvĂŁțĂŁm și noi câte ceva.

 

cam asta e motivul pt care exista vanzatori de gen , exista si creduli de gen , ei stiu asta si oricum masina se va vinde fara ca el sa faca nici o investitie mai mult decat uzualul cosmetizat si pregatire de vanzare . Oricum nu merita sa te duci dupa vreo masina decat daca a fost verificata de cineva inainte cel putin la aspecte estetice si functionale . Eu asa am procedat cand am luat masina de la tulcea ,pe langa asta proprietarul avea masina de 3 ani ,mi-a trimis poze detaliate si a venit cu facturi , m-a convins ca nu e vreo saracie care nu si-a permis masina , doar isi luase un Volvo Xc 90 nou . E bine ca ai relatat experienta , poate ajuta colegi mai naivi . :goodjob:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Niciodata nu o sa gasesti ieftin si bun...si eu am cautat masina pe romania vro 2-3 luni si numai jafuri am gasit... plus km f multi. Pentru ca in germania platesti km...asa m am suit in avion si mi am luat masina din germania fara nici o problema ;)
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu mai dezinforma daca habar n-ai. La f30 ca si la alte modele Bmw headup-displayul se activeaza/dezactiveaza/seteaza din meniul idrive.

Eu la f10 am butonul de activare- dezactivare in stanga volanului. Eu zic sa nu mai acuzam daca nu suntem 100% siguri.

 

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu mai dezinforma daca habar n-ai. La f30 ca si la alte modele Bmw headup-displayul se activeaza/dezactiveaza/seteaza din meniul idrive.

 

Ei, hai sĂŁ nu-i dĂŁm omului ĂŽn cap. Nu e o dezinformare intenționatĂŁ pânĂŁ la urmĂŁ. Cu toții avem ceva de ĂŽnvĂŁțat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai man, sa-mi fie cu iertare, dar dupa ce ai vazut descrierea cu "seria 3, 4 butoane extra full" ar fi trebuit sa inchizi direct. Eu nici nu citesc astfel de anunturi. Edited by LYM
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pitesti era doar centrul samsariei de Dacii, oamenii doar s-u reprofilat pe alte marci dar fac aceleasi lucruri de 2 bani, daca mergeti dinspre Pitesti inspre Mioveni veti vedea o gramada "ateliere" de reparat, eu am intrat intr-unul si te ia capul daca vezi cum sunt reparate masini gen seria 7. Pe langa faptul ca ajung oricum multe epave la ei, cele mai varza luate la licitatie intr-o stare jalnica, aduc si multe lovite pe care le repara cat mai ieftin posibil, dar le fac intr-adevar sa arata bine pentru unul care nu se pricepe, si apoi incep sa cada una cate una la ele.

 

Orice masina ai lua de acolo trebuie verificata bine, chiar daca omul pare ok, dar e posibil ca masina aia la un moment dat sa fi fost prin "atelierele" astea dupa o scurta ciocnire si mai mult ca sigur a fost prost reparata, chiar daca proprietarul a vrut sa o repare cum trebuie, aia nu cunosc alt mod de-a repara decat pe branci. Iar asta o stiu din experienta unui prieten care a trecut prin asa ceva si a fost apoi nevoit sa o duca in alta parte sa se refaca complet toata reparatia pentru ca aia daca nu au soricei, sarme si negrese nu pot pune ceva la loc folosind clemele de fabrica. Multi care repara la ele sunt fosti sau actuali mecanici/tinichgii care lucreaza pe la Dacia si mai fac un extra income din job-ul asta. Si da, e o piata acolo in care Politia se face ca nu vede, ANAF ca nu aude samd...

Edited by mik15
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu gasisem acum 2-3 ani un seria 1 din 2013 parca care era impecabil la prima vedere , in bord avea 180 mii / am verificat seria de sasiu in AB si avea din calcule garantat peste 260 mii ! si tot din PITESTI era samsarul/masina ! , l-am sunat dupa si a zis ca el asa a luat-o ... ca e om serios in cadrul armatei ... etc .. povesti

 

NU trebuie cuparata nici o masina din zona aia si punct , sunt foarte multe masini acolo rupte/inundate/merse pe capota ... etc

Edited by wtww
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma intriga si ma sperie in acealsi timp ca nu prea ne putem apara daca luam teapa. Adica dc un samsar te pacaleste ce este de facut? Nu merge cu las-o asa mai ales la cateva mii de euro.

Chiar asa ne impinge sistemul sa ne facem singuri dreptate?

Il poti da in judecata, eu asa am vrut sa fac dar in contractul de vanzare-cumparare era trecuta o alta suma decat cea pe care am platit-o deci mi se restituia suma din contract si nu se merita cel putin in cazul meu.

Edited by Exilong999999
Link to comment
Share on other sites

Si in cazul asta, tot legiuitorul, si asta probabil la presiunile cetatenilor, ar trebui sa ofere un cadru legal, si norme simple si clare de aplicare, care sa descurajeze asemenea practici. Este evident, ca amatori de chilipiruri, persoane ce isi doresc bunuri ce depasesc cu mult puterea lor de cumparare si cauta ponturi, afaceristi onerosi, samsari, vor exista mult, insa o lege clara, si aplicarea de pedepse ar descuraja fenomenul.Insa am senzatia ca tuturor le convine situatia asta mizerabila, samsarii fac si ei un ban, visatorii au masina ce impresioneaza comuna de resedinta la pret de dumping (nu mai conteaza km sau starea tehnica, au ramas mentalitatile din perioada comunista, lasa sa pui mana pe o dacie ca o pui tu la punct dupa aia), service-urile semilegale prolifereaza, politistii, ANAF, au si ei de intretinut masini personale, .....

 

Mie mi se pare aberant ca se incheie tranzactii cash la plafoane ce depasesc cu mult limitele legale, cu naturalete si seninatate, si ANAF nu face nimic in aceasta privinta, desi flagrantul este foarte usor de dovedit; si nici regimul inscrierii autovehiculelor nu este clar, si aici ar trebui legiferat ca vanzatorul persoana fizica se fie obligatoriu proprietarul in acte.

 

Revenind, in Europa exista legi, ce se aplica atat persoanelor juridice, cat si persoanelor fizice, nu cred ca ar fi un efort foarte mare din partea Parlamentului sa initieze o lege similara:

 

https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F11007

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Întreb pentru un prieten...

De ce vă luați mașini din Romania? Ce motiv ai avea? Eu as vrea sa dispară complet samsarii din Romania, sa dea faliment sau sa se schimbe complet. (ceea ce e putin probabil)

E simplu, nu te pricepi, te duci pe: https://gebrauchtwagen.bmw.de/#/b/?culture=en-US și îți iei mașină din reprezentanta. Da, plătești cu 1000-1500E mai mult, dar stai liniștit.

Te pricepi la mașini, cauți pe ebay.de, mobile, autoscout24 și te duci, negociezi și o iei, ca si ordine: unic proprietar direct, dealer neamt, dealer arab, dealer turc. E important sa te uiti la review-uri pe Google, farcebook, mobile.

 

In plus, de ce ți-ai lua o mașină cu 200 000+ km, in care cu siguranță urmează să bagi vreo 2000 de euro, distribuție, filtre, ulei cutia de viteze, plus e euro 5, deci se va devaloriza repede. Cand poți să îți iei F30 facelift, fara problema cu distribuția, mai rafinat, euro 6, și probabil cu km mai puțin. Da, e clar că are dotări mai slabe, dar prea puține sunt cu adevărat importante. Mi se pare că degeaba ai HUD, daca tu ai motoru copt și mașină făcută din bucati. Undeva tre sa faci un compromis.

Numa' bine, rau la nimeni!

Edited by g.popovici
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am uitat, in toata "nebunia" de la fata locului, am reusit sa pozez seria VIN pentru verificare online. Initial solicitasem seria la telefon dar vanzatorul nu avea actele la el.

 

Pentru curiozitatea noastra, daca este cineva de la BMW pe aici si ne poate ajuta cu o verificare, seria este:

 

WBA3D310X0FT34631

Edited by Masti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am uitat, in toata "nebunia" de la fata locului, am reusit sa pozez seria VIN pentru verificare online. Initial solicitasem seria la telefon dar vanzatorul nu avea actele la el.

 

Pentru curiozitatea noastra, daca este cineva de la BMW pe aici si ne poate ajuta cu o verificare, seria este:

 

WBA3D310X0FT34631

Poti sa verifici pe autorecords.com. Te costa undeva la 5 euro.

 

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu nu ĂŽnțeleg unde este teapa ??? Ca nu i mergea o oglinda sau ca i bĂŁtea o BucșĂŁ ?? Reveniti va frate și nu mai aruncați aiurea cu vorbe ... E totuși 2012 masina nu e noua . Referitor cu banii ce i așa special ca vroia Cash ? Așa le iau oamenii fĂŁrĂŁ TVA din afara și le iau cu Cash . Ăntr-adevĂŁr dureazĂŁ f mult sa scoți banii din cont din moment ce ai limita de 5000lei pe zi . Nu e nici o teapa dk ĂŽncasa altcineva in numele lui banii stai liniștit, nu e ilegal . Care este teapa ? Trebuia sa se prezinte cu buletinul la tine când te ai cunoscut cu el ? Eu nu cred ca te a obligat pe tine haide sa mi dai banii cum prezinți tu situația. Dezimformezi aiurea și habar n ai și te mai dai dai și deștept cu ce teapa ai descoperit tu, și alții mai slabi de inima de ridica in slavi. Revenit va frate cu picioarele pe pĂŁmânt.
  • Like 7
  • Downvote 18
Link to comment
Share on other sites

Eu nu ĂŽnțeleg unde este teapa ??? Referitor cu banii ce i așa special ca vroia Cash ? Așa le iau oamenii fĂŁrĂŁ TVA din afara și le iau cu Cash .

 

Cum anume le iau "oamenii" fara TVA cu cash, poti sa detaliezi putin procesul?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu înțeleg unde este teapa ??? Ca nu i mergea o oglinda sau ca i bătea o Bucșă ?? Reveniti va frate și nu mai aruncați aiurea cu vorbe ... E totuși 2012 masina nu e noua . Referitor cu banii ce i așa special ca vroia Cash ? Așa le iau oamenii fără TVA din afara și le iau cu Cash . Într-adevăr durează f mult sa scoți banii din cont din moment ce ai limita de 5000lei pe zi . Nu e nici o teapa dk încasa altcineva in numele lui banii stai liniștit, nu e ilegal . Care este teapa ? Trebuia sa se prezinte cu buletinul la tine când te ai cunoscut cu el ? Eu nu cred ca te a obligat pe tine haide sa mi dai banii cum prezinți tu situația. Dezimformezi aiurea și habar n ai și te mai dai dai și deștept cu ce teapa ai descoperit tu, și alții mai slabi de inima de ridica in slavi. Revenit va frate cu picioarele pe pământ.

 

 

Ce golaneala :)) Normal ca atunci cand iei o masina sa fie in stare buna. Indiferent de an, oglinda trebuie sa mearga si de batut vre-o bucsa nici nu incape vorba.

Asta cu banii cash este de samsar de doi lei. Eu nu as da atatia bani cash pentru ca in caz de vre-o teapa tranferul bancar este sfant. Poti demonstra ca tranzactia a avut loc pentru suma aia. Si aia sa incaseze altul banii pentru tine este deja tiganie.

Pe romaneste .. cam tot ce nu este ok si normal se considera teapa.

Cam tot ce spui tu aici si atitudinea ta de samsar revoltat, ca un om a fost cu capul pe umeri si s-a prins de teapa denota ca vi s-a stricat businesul si sincer ma bucura.

Una peste alta Argesul este de evitat cand vine vb de masini orice marca.

Edited by Injectoru'6
  • Like 9
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce e de neĂŽnțeles ? Anumiți dealeri din ger le vând și cu Cash fĂŁrĂŁ TVA , unii accepta doar banca pt fĂŁrĂŁ TVA

 

 

Daca tu ai inteles si e atat de evident, explica-mi si mie te rog. Ce se intampla cu TVA-ul ala mai precis, unde se duce cand se face vanzarea? Si ce se intampla cu el cand se inmatriculeaza masina in tara?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu nu ĂŽnțeleg unde este teapa ??? Ca nu i mergea o oglinda sau ca i bĂŁtea o BucșĂŁ ?? Reveniti va frate și nu mai aruncați aiurea cu vorbe ... E totuși 2012 masina nu e noua . Referitor cu banii ce i așa special ca vroia Cash ? Așa le iau oamenii fĂŁrĂŁ TVA din afara și le iau cu Cash . Ăntr-adevĂŁr dureazĂŁ f mult sa scoți banii din cont din moment ce ai limita de 5000lei pe zi . Nu e nici o teapa dk ĂŽncasa altcineva in numele lui banii stai liniștit, nu e ilegal . Care este teapa ? Trebuia sa se prezinte cu buletinul la tine când te ai cunoscut cu el ? Eu nu cred ca te a obligat pe tine haide sa mi dai banii cum prezinți tu situația. Dezimformezi aiurea și habar n ai și te mai dai dai și deștept cu ce teapa ai descoperit tu, și alții mai slabi de inima de ridica in slavi. Revenit va frate cu picioarele pe pĂŁmânt.

 

 

Salut si multumesc pentru parere. Am povestit lucrurile asa cum s-au intamplat, fiecare este liber sa traga ce concluzie doreste. Una peste alta eu voi evita platie cash pentru aceste sume, mai ales ca sunt ilegale.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Eu nu înțeleg unde este teapa ??? Ca nu i mergea o oglinda sau ca i bătea o Bucșă ?? Reveniti va frate și nu mai aruncați aiurea cu vorbe ... E totuși 2012 masina nu e noua .

 

Citat din anunț: MASINA SE AFLA IN STARE PERFECTA

 

De aia e piața în halul în care e. Pentru că ajungem să tolerăm orice minciună, lucru care nu corespunde și asa mai depate. Ne fug ochii că e făcut detailingul bine, dar ignorăm petele de ulei sau diversele lucruri nefuncționale. Ba mai mult, vin cei ca tine care susțin starea asta mocirloasă și mincionasă, că e ok până la urmă să nu corespundă anunțul, nu? Asta nu se cheamă minciună? Înșelăciune? Eu nu pierd timp aiurea crezând că vin la acea mașină "în stare perfectă". Poate vin 400 km pentru asta.

 

Sigur, putem găsi mereu scuze, că e online, că mai face omu o greșeală, etc. Să facă pe banii lui în cazul ăsta, nu pe ai mei!

Edited by deeJayOg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.