Jump to content

teapa achizitie f30


Masti

Recommended Posts

Pana la urma nu a fost chiar teapa, ai observat defectele la timp, nu ai luat-o.

 

E vina noastra ca umblam dupa ciori vopsite, masina putea fi perfecta, comportamentul vanzatorului e factorul determinant de cele mai multe ori.

 

Poze photoshopate (se vede cum culorile sunt intense), intalnirea nu avea cum sa decurga altfel.

 

Or mai fi si oameni seriosi pe forum/olx/autovit.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Din discutia avuta cu acel individ, am inteles ca nu este masina lui, tot vorbea cu cineva la telefon de bani si ii spunea sa o vanda pe loc. Banuiala mea este ca a fost lovita, de aici si problemele electrice. Edited by Masti
Link to comment
Share on other sites

Am achiztionat si eu de curand un F30, dar am stat sa caut aproximativ 3-4 luni pana am gasit ceva ok zic eu... numai baieti "seriosi", km reali, accepta orice test, oriunde, pana ajungi la fata locului si incepi discutiile sau vezi masina care in anunt este aboslut impecabila, in realitate este hamailita tare...

 

Am dat si eu peste un personaj asemanator pe la Obor, masina arata si parea la prima vedere ok, pana cand am inceput sa ma uit la detalii, parbriz schimbat, geam sofer schimbat "amanaunte" de care nu a zis cand l-am intrebat, cand i-am zis de ele a zis ca "asa sunt aia din afara ca circula cu viteza si mai sar pietre...", mentionez ca nu sunt cunoscator, m-am instruit de pe net inainte sa merg sa caut iar cu toate astea la o prima vedere am sesizat asta, probabil mai avea si alte probleme dar de astea am putut sa imi dau seama, oricum din comportamentul respectivului am decis sa o scot de pe lista, omul parea mai mult decat dubios...

 

Asa cum am zis mai sus, in final m-am hotarat la una, am platit pe cineva care se ocupa cu astfel de verificari (masina potrivita, daca se considera reclama se poate sterge) iar dupa o verificare acestia mi-au zis ca o pot cumpara deoarece este ok, a fost cumparata de la un samsar din Bucuresti care o cumparase de la o licitatie din Olanda, overall omul destul de ok si cu bun simt (cel putin asa a parut)

 

In concluzie bafta la cautari si asteapta, nu te grabi, mai ales cand te arunci la o cheltuiala de 10K+

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am achiztionat si eu de curand un F30, dar am stat sa caut aproximativ 3-4 luni pana am gasit ceva ok zic eu... numai baieti "seriosi", km reali, accepta orice test, oriunde, pana ajungi la fata locului si incepi discutiile sau vezi masina care in anunt este aboslut impecabila, in realitate este hamailita tare...

 

Am dat si eu peste un personaj asemanator pe la Obor, masina arata si parea la prima vedere ok, pana cand am inceput sa ma uit la detalii, parbriz schimbat, geam sofer schimbat "amanaunte" de care nu a zis cand l-am intrebat, cand i-am zis de ele a zis ca "asa sunt aia din afara ca circula cu viteza si mai sar pietre...", mentionez ca nu sunt cunoscator, m-am instruit de pe net inainte sa merg sa caut iar cu toate astea la o prima vedere am sesizat asta, probabil mai avea si alte probleme dar de astea am putut sa imi dau seama, oricum din comportamentul respectivului am decis sa o scot de pe lista, omul parea mai mult decat dubios...

 

Asa cum am zis mai sus, in final m-am hotarat la una, am platit pe cineva care se ocupa cu astfel de verificari (masina potrivita, daca se considera reclama se poate sterge) iar dupa o verificare acestia mi-au zis ca o pot cumpara deoarece este ok, a fost cumparata de la un samsar din Bucuresti care o cumparase de la o licitatie din Olanda, overall omul destul de ok si cu bun simt (cel putin asa a parut)

 

In concluzie bafta la cautari si asteapta, nu te grabi, mai ales cand te arunci la o cheltuiala de 10K+

 

 

Multumesc ca ai impartasit cu noi experienta. Voiam sa apelez si eu la acel serviciu de verificare insa fiind din scurt, am preferat sa vad mai intai masina si apoi sa testez, insa partea a doua nu se va mai intampla.

 

Pentru domnul cu care am interactionat eu, 14.000 euro nu sunt bani multi

 

 

Cautarile continua...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc ca ai impartasit cu noi experienta. Voiam sa apelez si eu la acel serviciu de verificare insa fiind din scurt, am preferat sa vad mai intai masina si apoi sa testez, insa partea a doua nu se va mai intampla.

 

Pentru domnul cu care am interactionat eu, 14.000 euro nu sunt bani multi

 

 

Cautarile continua...

 

 

Da, pentru el probabil ca nu dar banii tai sunt banii tai personal eu vroiam sa dau maxim 10k pe o masina si am ajuns sa dau 15k

 

La fel am facut si eu, am vazut mai multe inainte si m-am hotarat la 2 apoi i-am trimis pe baieti sa o verifice, facusem locul 1 si locul 2 :)

In caz ca cea de pe locul 1 nu era ok, verificam si locul 2, din fericire pt. mine a fost totul ok prima si am si luat-o.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De la Arges mi-am luat si eu teapa.cu un A5 Coupe prin 2012.Am zis ca dau lovitura..o gasisem la un pret prea bun la vremea aia, 12.500€.Cel de la care am luat arata ca un interlop cu ceafa lata.Cand am am ajuns acasa am constatat ca bara fata era prinsa cu sarma, nu avea airbag-uri, motorul avea nevoie sa fie segmentat samdp..in primul an au urmat investitii de ~8-9000€.Deci da, m-am lecuit si eu de Pitesti.
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu totuși nu ĂŽnțeleg ce e așa special la Piteștiul ĂŁsta de s-au adunat atât de mulți samsari nașpeți acolo. AdicĂŁ mĂŁ puteam aștepta la Arad, Oradea, Timișoara, fiind la marginea țĂŁrii, mai accesibil cĂŁtre vest sĂŁ fie plin, dar nu, avem Pitești.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Scuze pentru greselile de text, am avut autocorrect activ si nu am recitit inainte de a posta.

 

Din punctul meu de vedere, nu ar fi o problema faptul ca se aduc masini in Pitesti. Problema este ca multe dintre aceste masini sunt tepe impachetate frumos.

Link to comment
Share on other sites

E bine pozitionat Pitestiul... are in jur multe orase mari la distante de pana la 200km. Sunt multe service-uri de cartier in oras si pe langa, unde se lucreaza ieftin si de mantuiala. Edited by DJ Allexinno
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

cum are head up display daca nu are si buton pentru el?

 

 

Nu stiu cum ar trebui sa arate sau unde sa fie pus acel buton dar pot sa iti spun ca avea head up display. Indica doar viteza de deplasare si limita de viteza pe segmentul respectiv de drum

Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu daca dispui de 14k. euro de ce nu iti aduci personal masina din afara, eu am adus anul asta 2, una de 12k. si alta de 5k. Am vazut-o sunat negociat pretul si la drum, km. trecuti in factura, istoric verificabil. Cu acte, numere, motorina, tot te duce 600 euro. Masini corecte, am schimbat doar filtrele si uleiul, o cosmetizare generala si cam asta e.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum ar trebui sa arate sau unde sa fie pus acel buton dar pot sa iti spun ca avea head up display. Indica doar viteza de deplasare si limita de viteza pe segmentul respectiv de drum

 

unde sunt "butoanele" din stanga trebuie sa ai unul dedicat pentru head-up in caz ca exista optiunea

  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

dau cu fel de fel de solutii si silicoane, din cauza asta arata asa bine, "ca noua"..

Obisnuiesc din cand in cand sa merg in targ la vitan doar sa ma uit, nu caut nimic...chiar la fata locului in targ ii vezi pe baieti cum aplica ceara la S-uri...

 

Am cautat si eu o masina acum 3,4 ani, era ceva la Tm...sun, ba tot perfect, ba frate chiar asa n-are nicio problema? Nu nu!; sun pe cineva de la Tm sa se duca sa o vada, m-a sunat inapoi si m-a injurat :)) ca l-am pus sa se duca pana acolo...aripa spate vopsita cu spray, fum pe teava etc...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.