BMWClub: cerinte / limitari retrofit nbt evo pe masina cu nbt (sau alte optiuni pt carplay) - BMWClub

Jump to content

• 4 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

cerinte / limitari retrofit nbt evo pe masina cu nbt (sau alte optiuni pt carplay) Rate Topic: -----

#61 User is offline   FANATIC 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 13 August 2019 - 12:50

Sa nu faci update de i-level mai nou de 18.07.Mege codata si pe masina ta ca sa apara bine .Istoricule de service se poate rescrie pe al tau.
0

#62 User is offline   seaman 

• Pasionat

Posted 13 August 2019 - 13:07

View Postborn2lose, on 13 August 2019 - 10:45, said:

merge si navigatia. dupa ce am mers putin cu masina, m-a vazut unde trebuie. oricum, eram multumit si fara. ramane sa o codez totusi cu o versiune mai noua de firmware, in momentul asta nu suporta carplay full screen, si asta imi doresc.

final de poveste: se poate face retrofit de nbt evo cu atm 4g complet functional, pe masina care a avut nbt cu tcb. totul este plug and play, nu este necesara nici macar codarea. se instaleaza componentele noi si merg cu optiunile pe care le avea masina donoare. singura componenta non-oem este filtrul can instalat pentru ca masina sa accepte unitate cu vin diferit.

conditiile sunt ca masina sa fi avut tcb si navigatie, pentru a fi functionale connected drive si navigatia oem. de asemenea, head unit-ul nou si atm-ul trebuie sa aiba acelasi vin. acum ramane de vazut daca nu cumva dezactiveaza bmw aceste servicii dupa un timp, asa cum sugera un coleg.

nu am testat inca hotspot-ul wifi sau bmw apps, dar cred ca vor merge. o sa updatez periodic thread-ul daca mai gasesc chestii de mentionat.

si ca sa raspund la intrebare, pana acum costul total a fost de 1035 de lire (toate componentele cumparate de pe ebay uk - head unit, ecran, idrive controller, atm 4g, antena wi-fi, cablaje). ramane de facut codarea la un id5 mai nou, inca nu stiu cat o sa coste.

Raman la parerea ca o unitate cu Android 9 , 4 gb ram , 64 gb storage , dsp , id7 ,4G plus un adaptor carplay wireless sunt SF pe langa ce poate originalul id5-6 . Si costa poate o treime sau mai putin din retrofit-ul cu parti originale .
Sa le folosesti cu placere !

This post has been edited by seaman: 13 August 2019 - 13:10

0

#63 User is offline   born2lose 

• Nou venit
  • Pip

Posted 13 August 2019 - 14:19

am studiat si varianta aia, intamplator am o navigatie cu android pe alta masina si sunt extrem de multumit de ea. mie totusi nu mi-au placut implementarile de bmw, si aveam o solutie oem care bifa toate casutele mele :)
0

Share this topic:

• 4 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro