Jump to content

Folie pe geamuri


Alex_wly

Recommended Posts

Pentru ca deja i-am umplut topicul colegului bomb3009, propun sa discutam aici despre ce este legal si ce este ilegal.

Despre pataniile cu folia montata pe geamurile fata.

 

Fratele meu a fost oprit de politie pentru folia fata, montata legal cu omologare si tot i s-a retinut certificatul de inmatriculare.

A fost la RAR, a platit expertiza, a contestat si a castigat, dar per total a iesit in pierdere cu timp si bani.

 

Politia nu are in strada aparat de verificat transparenta, in consecinta, retine certificatul de inmatriculare.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea masinilor vin cu transparenta de 70%(minima legala) la geamuri, deci daca mai pui o folie de orice transparenta ar fi ea, risti suspendarea certificatului chiar daca atelierul e omologat, chiar daca iti pune stickerul cu detaliile despre folie si unde a fost montata, nu iti va iesi transperenta *legala*.

Eu am avut folii de 35% fata si 5% spate (combinatia cea mai echilibrata si de bun simt, din punctul meu de vedere) si n am fost oprit niciodata, am mers cu masina peste tot in tarisoara noastra si nimeni niciodata nu mi a zis ceva de foliile de pe fata.

Desigur, daca dai de un agent mai zelos orice e posibil :)) exemplu fiind fratele tau, alex. Stii proverbul *ce leaga un prost, nu dezleaga 10 destepti*.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by montela1980
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut pe e60 5% spate si 15% fata (+ parbriz heliomat)timp de 11 ani, si nu am avut probleme,am umblat mult si in Austria si nu s-a legat nimeni de folii..

La masina actuala am 35% toata masina, se vede foarte bine in masina,nu am avut treaba cu politia nici in tara nici in strainatate. Depinde peste cine dai in trafic, si mai important, depinde cum vorbesti cu ei cand esti oprit.Daca te dai smardoi, te rezolva rapid, daca vorbesti frumos s-ar putea sa scapi :thumbsup: ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

http://www.rarom.ro/cs-uploads/instructiuni_folii.pdf

 

Sunt la a IV-a masina cu geamuri laterale spate si luneta foliate, am facut-o dupa ce am consultat un reprez. RAR acum mai mult timp care mi-a explicat, mai pe intelesul tuturor ca nu ai voie cu folie pe parbriz si laterale fata. Ai voie pe laterale spate si luneta foliere atata vreme cat ai doua oglinzi laterale (si functionale), un document care atesta ca lucrarea a fost facuta de un atelier autorizat RAR si poti prezenta in cazul unui control certificatul de conformitate emis de firma respectiva.

Eu conduc si o dubita care e cu tabla din spatele scaunului sofer pana la capat, deci... .

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut 20% pe fata si 5% pe spate, in 2 ani am fost oprit de politie pentru mai multe controale, verificari si o data chiar pentru incalcarea vitezei regulamentare, niciodata nimeni nu mi-a spus de geamuri, inclusiv am dat geamul jos dupa ce politistul deja ma astepta sa-l dau jos, adica se vedea clar folia, asa luasem masina, in fine..

La un moment dat fara sa incalc vreo regula sau ceva am fost pescuit efectiv cu sirene si urmarit ca un infractor din cauza foliilor pe fata din cauza unui dobitoc cunoscut in orasul in care stau, cunoscut ca e dobitoc cand vine vorba de folii si etc.

 

Asta e, omul stie ca are voie si face ce vrea atata timp cat nimeni nu il sanctioneaza, insa nu mi se pare corect si nici legal sa-mi spui ca eu nu am voie cu toba aia, nu am voie cu folia aia, nu am voie cu becul ala si etc atata timp cat ei nici nu stiu cati db scoate aceea toba, cata transparenta are geamul respectiv, daca masina a venit cumva cu ledurile alea de fabrica sau nu, pentru astfel de controale este nevoie de aparate speciale care din cate stiu eu, un reprezentant RAR ar trebui sa le aiba si sa faca verificarile respective, insa hai totusi sa zicem ca nu e RAR-ul, dar macar sa se faca ca pun niste aparate acolo din care sa reiasa ca ai depasit limita minima.

 

Asta cu foliile sau cu tobele este asemanatoare cu alcoolul, daca nu identica, e ca si cum te-ar opri politistul si te-ar mirosi ca duhnesti a alcool si sa vrea sa-ti ia permisul fara sa-ti mai puna etilotestul.

 

Ca si idee, nu mai am folii pe fata desi imi place foarte mult cum arata cu folii si mai mult decat atat, este o diferenta destul de mare impotriva razelor U.V in parcare si inclusiv la drum lung, mana aceea stanga arsa de langa geam despre care stim toti, dar sincer nu mai vreau discutii, nervi, sa ma apuc sa fac contestatii sau alte lucruri, daca vreodata vom avea norocul de vreo lege cu folii pe fata doamne ajuta, daca nu, asta e.

 

P.S din experienta trebuie sa prezinti si omologarea foliilor pe spate-luneta, daca nu o ai am inteles ca iti poate lua certificatul + amenda sau ceva de genul, m-au pus sa o prezint pentru folii spate si luneta, o aveam ratacita prin torpedo de cand am cumparat masina cu ea cu tot.

 

Inca ceva, stiti ca mai sunt cretini de politisti prin trafic care dau amenzi pentru DRL, nu? Stiti ca inca sunt multi care te opresc si iti dau amenda in afara orasului pe motiv ca nu ai farurile aprinse desi tu ai lumini de zi speciale pentru asa ceva ?

Eu personal nu am patit, insa am prieteni care au patit.

Am coleg de liceu, baiatul era un fel de retard, care s-a bagat in politie cu ceva ajutor din familie si zicea ca de abia asteapta sa prinda cativa colegi care l-au enervat in liceu ca sa-i " rupa ". Ce vrei mai mult de atat?

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Din pdf: “Montajul foliilor pe geamurile prevăzute cu sisteme de degivrare este permis doar dacă acestea sunt incluse în masa sticlei. Nu se permite montajul foliilor pe geamurile prevăzute cu sisteme de degivrare aplicate pe sticlă.

 

Eu de aici intaleg faptul ca nici pe luneta nu este legal!

 

La F31 sistemul de degivrare (acele linii) sunt aplicate pe sticla, nu in sticla!

Edited by Tavicu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Politistul iti retine certificatul de inmatriculare, incheie PV si te trimite la RAR pentru constatare. Daca la RAR iesi bine, se anuleaza amenda si iti dau certificatul de inmatriculare inapoi.

Dar asta inseamna bani platiti la RAR si timp pierdut.

Link to comment
Share on other sites

Politistul iti retine certificatul de inmatriculare, incheie PV si te trimite la RAR pentru constatare. Daca la RAR iesi bine, se anuleaza amenda si iti dau certificatul de inmatriculare inapoi.

Dar asta inseamna bani platiti la RAR si timp pierdut.

Gresit. Un PV poate fi anulat doar de catre instanta de judecata (Drept administrativ, prin anul III parca :thumbsup: ).

Daca iesi bine la rar, doar primesti stampila cu ajutorul careia iti vei recupera talonul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La RAR oricum ajungi pentru a constata daca ai remediat problema. Si cu foaia respectiva iti revendici talonul, nicidecum nu iti anuleaza amenda.

Eu am avut un topic pe tema asta, si ghici ce? Desi nu aveam folie pusa am facut contestatie si am fost la rar. In prima instanta am castigat iar la apel am pierdut!

Cand faci contestatie la orice amenda, MAI face intodeauna apel si atunci in majoritatea cazurilor pierzi, pentru ca de ce sa piarda statul banuti.

Atunci cand credeti ca puteti muri cu dreptatea in mana, in Romania chiar veti muri... :mellow:

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Gresit. Un PV poate fi anulat doar de catre instanta de judecata (Drept administrativ, prin anul III parca :thumbsup: ).

Daca iesi bine la rar, doar primesti stampila cu ajutorul careia iti vei recupera talonul.

nu te pot contrazice...eu sunt inginer :)

mai ales ca fratele meu prin asta a trecut.

floie geamuri fata...oprit, retinut talon, amneda. mers la RAR cu folia data jos, platit constatare cu care a recuperat talon si la "judecata" s-a anulat si PV/amenda.

Link to comment
Share on other sites

Citesc si ma amuz!

Imi aduc aminte ca am fost oprit noaptea de vreo doua ori de politie, undeva in afara Bucurestiului.

Eram cu e34 aveam pe spate 5% si fata 45% (cred)....motivul opririi ce credeti?

„Dom‘ne nu se vedea nimic in masina si de aceea v am urmarit si oprit, am crezut ca ati furat ceva!“

Nu am luat amenda, eram singur in masina si probabil m a ajutat si fata de om serios😋

Link to comment
Share on other sites

Mi-a luat talonul + amenda, desi in momentul actionarii sirenelor eu am dat deja geamurile jos fata ( din instinct, parca am stiut), masina de politie a venit in spatele meu si pana am parcat pe o straduta in spatele blocului au mers dupa mine, e cand a venit politaiul la usa nu stia daca am sau nu, adica a vazut ca am in mers, insa nici macar nu avea vreo dovada ca am folii pe geamuri, nu mi-a cerut sa ridic geamurile, doar mi-a zis " sa-mi prezentati actele" dupa a venit la mine si mi-a zis ca de ce am folii pe geamuri, eu ca bunul samaritean am zis ca asa am luat masina ca am fost cu ea si la RAR si am fost oprit de atatea ori de politie, efectiv nu m-am gandit sa o dau jos, nu a vrut deloc sa ma ierte (mai avea el ceva de impartit cu mine si de aia), mi-a zis ca imi ia certificatul si imi da 3.000 lei amenda, adica cea mai mare, pana la urma mi-a dat 1300 lei (650 lei 48 ore) si m-am dus la RAR pentru verificare, de unde mi-au dat foaie ca este in regula masina si dupa m-am dus la politie sa-mi recuperez certificatul.

Nicidecum varianta sa primesti banii inapoi sau ceva de genul...posibil in judecata sa poti recupera banii din mai multe motive si anume ca nu ti-au verificat geamurile cu vreun aparat + nici o dovada.

 

Nu stiu ce sa zic...daca nu v-a oprit nimeni pana acum in trafic si ati avut folii de oricare sau va ganditi sa va puneti, puteti incerca (de preferat nu asa negre) si in cel mai rau caz va usurati de cateva sute de lei si talonul pe care il veti recupera imediat, eu 2 ani nu am avut treaba si nici nu aveam vreodata daca nu era un om cretin care avea ceva de impartit cu mine. Puteti incerca o data, insa nu se merita sa mai pui folii daca deja te-ai fript o data.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.