Jump to content

Probleme RAR


iMirel94

Recommended Posts

Salut,

 

Am fost sa fac RAR-ul si din pcate l-am picat din cauza anvelopelor.

Pe masina am jante style 97 cu anvelope fata(225/45/17) si spate(245/45/17). Inginerul de la RAR mi-a transmis ca trebuie sa am anvelope la fel. Eu stiam ca la BMW sunt in 2 marimi. Mentionez ca este un BMW 320d E92 (2011).

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca pe 17, daca vrei sa le ai in doua dimensiuni, iti trebuie 225/45/17 fata si 255/40/17 spate.

Sau poti pune 225/45/17 pe toate 4.

Inginerul de la rar a vazut ce anvelope ai si ce scrie pe stalpul masinii si a ajuns la concluzia ca nu e bun. Nu e musai sa le ai pe toate 4 la fel. Atat timp cat respecti ce scrie pe acel stalp, esti ok.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by montela1980
Link to comment
Share on other sites

Pe stalp la masina am R16,17,R18. La R17 dimensiunile sunt 225/45/17 si la R18 am 255/35/18. Nu am nimic de 255/40/17. Chestia e ca in lista de dotari sunt jantele alea pe R19 de pe E92. Nu mai stiu ce style sunt 200 si ceva iar pe stalp nu e dimensiunea asta trecuta. Eu nu mai inteleg nimic...

 

 

Vezi ca pe 17, daca vrei sa le ai in doua dimensiuni, iti trebuie 225/45/17 fata si 255/40/17 spate.

Sau poti pune 225/45/17 pe toate 4.

Inginerul de la rar a vazut ce anvelope ai si ce scrie pe stalpul masinii si a ajuns la concluzia ca nu e bun. Nu e musai sa le ai pe toate 4 la fel. Atat timp cat respecti ce scrie pe acel stalp, esti ok.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca pe stalp nu e trecut 255/40/17. Cum am zis mai sus sunt 225/45/17, 255/35/18. Si mai sunt alea de pe R16 205/..

 

Partea proasta e ca am style 97 si au offset 50 pe spate. Si 255 nu pot pune pe janta asta de style 97. Pe langa alta parte proasta ca mi-am luat set nou de cauciucuri si acum trebuie sa le schimb pe spate si nu stiu ce naiba sa fac. As putea sa schimb jantele sa iau un offset mai mic ca sa pot pune fata 225/45/17 si spate 255/40/17 dar imi e sa nu ma lovesc de aceiasi treaba la RAR deoarece nu am trecuta pe stalp aceasta marime. Singura varianta e sa iau 225/45/17 dar intrebarea mea este cauciucul de 225 e ok pe o janta 8.5J? Voi ce sfaturi imi dati? E prima mea masina si inca nu stiu toate lucrurile astea. Pe net am gasit ce ziceti voi dar pe stalp nici in cartea masinii CCE-ul ala. In cce-ul ala e trecut doar 225/45/17.

 

 

245 nu exista pe seria 3 e9x.

Link to comment
Share on other sites

Pai sigur te respinge iar, daca ai doar o dimensiune pe stalp, si nu doua (fata-spate).

 

Jantele astea nu sunt pt e46? Evident ca avand doua J-uri, trebuie sa ai doua dimensiuni fata-spate, insa nu te ajuta actele, si ce e scris pe stalp.

 

Te sfatuiesc sa iei niste jante de imprumut, faci RAR-ul si apoi mai vezi tu.

Link to comment
Share on other sites

In certificatul de conformitate sunt trecute jantele pe R16, atat. Masina este din germania, adusa de mine cu 1 luna jumatate in urma.

 

ai certif. de conformitate auto si CI daca e inmatr. Ro.... acolo sunt trecute toate datele, pe stalp este nota informativa

style 230 ok, atunci st.trecute dimensiunile in carte

Edited by iMirel94
Link to comment
Share on other sites

Si eu am patit la fel cu masina mea f30 anul trecut,am fost la RAR si m-a trimis ĂŽnapoi ca nu erau bune jantele pe 19 si nea ingineru ala mi-a zis ca in programul lor pentru modelul meu doar 205/55/16 sunt omologate de la producator si ce scrie pe stalp n-are nici o treaba ca e doar informativ

Am fost si pe la reprezentanta,am facut si contestatie la Bucuresti m-am luat su cu ei si nimic.Pana la urma am pus masurile cerute si am facut RAR-ul iar si asta te sfatuiesc si pe tine

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da o sa-mi iau 2 anvelope 225/45/17 sa le pun pe spate. Le iau SH fac rarul si le pun pe alea 245 inapoi. Ba, ca la noi la nimeni....i-am explicat degeaba boului de la RAR a zis ca sa schimb cauciucurile de pe spate....

 

Multumesc de raspuns, si multumesc si baietilor de mai sus.

 

 

Si eu am patit la fel cu masina mea f30 anul trecut,am fost la RAR si m-a trimis ĂŽnapoi ca nu erau bune jantele pe 19 si nea ingineru ala mi-a zis ca in programul lor pentru modelul meu doar 205/55/16 sunt omologate de la producator si ce scrie pe stalp n-are nici o treaba ca e doar informativ

Am fost si pe la reprezentanta,am facut si contestatie la Bucuresti m-am luat su cu ei si nimic.Pana la urma am pus masurile cerute si am facut RAR-ul iar si asta te sfatuiesc si pe tine

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da o sa-mi iau 2 anvelope 225/45/17 sa le pun pe spate. Le iau SH fac rarul si le pun pe alea 245 inapoi. Ba, ca la noi la nimeni....i-am explicat degeaba boului de la RAR a zis ca sa schimb cauciucurile de pe spate....

 

Multumesc de raspuns, si multumesc si baietilor de mai sus.

 

Deci ala de la RAR este bou pt ca tu ai pus alte anvelope pe spate decat cele omologate pt masina ta. Mda, no comment...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deci ala de la RAR este bou pt ca tu ai pus alte anvelope pe spate decat cele omologate pt masina ta. Mda, no comment...

 

 

Aceeasi masina identica cu a mea doar ca e 2010 are in carte jantele style 230 de pe E92. Da, ii consider handicapati si idioti. Care e diferenta intre 2 masini identice acelasi motor acelasi model doar ca una are in certificatul de conformitate jante r16 si alta are r19. Hai sa comentam acum daca e ala sau nu bou. E pur si simplu parerea mea, in fine...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.