Jump to content

Cum atingi consumul dat de producator?


nlaur86

Recommended Posts

Salutare,

Am de cateva luni un BMW G30 530i xDrive. Am facut cu el in timpul asta vreo 7500 km si am constatat urmatoarele:

  • Consum in Bucuresti - sub 14 nu prea reusesc sa scot decat in situatii de weekend. Chiar daca merg pe Eco Pro, tot am consum mare. Media pe Bucuresti cred ca e in jur de 15l
  • Mixt - am pana acum un consum mixt de cand am luat masina de 12.1l, in conditiile in care am mers cam 1/3 din km in Bucuresti si 2/3 in afara
  • Consumul extraurban - in conditii de mers pe autostrada si drumuri nationale in mare parte, consumul mediu este de 9-10l, cu minime in jur de 8.5.

Nu-mi fac ganduri ca as putea atinge vreodata consumurile urbane date ca oficiale de BMW, insa mi-as dori sa ma apropii de cele extraurbane. BMW declara pentru modelul meu un consum de 5.2-5.6l. In conditiile in care eu nu am reusit sa scot un consum mai mic de 8.5l.

Ce fac eu gresit? Cum trebuie sa conduci masina ca sa atingi consumul asta?

Am avut drumuri facute pe autostrada unde am tinut constant 130km/h, am scos consum mediu de aproape 9. Am incercat sa scad viteza la 120km/h, nu a scazut extraordinar consumul.

Ajung sa cred fie ca masina mea are o problema de consuma asa mult, fie ca am eu o problema si nu sunt in stare sa conduc economit nici macar cand imi propun asta.

Exista cineva pe grup cu acelasi model de masina care a reusit sa se apropie cat mai mult de acel consum?

 

Merci!

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Cum in fizica in general c este viteza luminii in vid, la fel o fi si la producatorii auto, consumul e realizat in vid. :rolleyes:

 

Probabil nu prea te-ai obisnuit cu masina, invata-i masa, cand si cum sa accelerezi, in asa fel incat sa franezi cat mai putin, doar asa o sa obtii un consum cat de cat apropiat.

2.0 4 cyl, xdrive si presupun ca 1700-1900 kg, cam pe acolo e.

 

Eu la 2.2 6cyl din 2003 si 1500kg am 16 in oras, 12 mixt, mers pasnic dar si agresiv.

Deci mai pui 15 ani de avans tehnologic si cam aia e.

Edited by bogdanx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ciudat e ca la 320d-ul pe care l-am avut anterior, am obtinut consum cu 0.3l/100km mai mic decat cel oficial la un moment dat la un drum de 150km (4.1-4.2 declarat, am scos 3.9). Si pe extern, ma apropiam extrem de mult de consumul declarat, avand un consum mediu de 5.5-6l.

Aici sunt departe de ceea ce dau ei.

O sa incerc si varianta cu 107km/h si accelerat foarte lin. Aici cred ca mai am de lucrat, ma plictisesc cand accelerez lin :)).

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masina este noua? Adica are doar cei 7500km facuti de tine?

Daca da, atunci o sa-i scada consumul. Masinile noi consuma mai mult pana se "rodeaza" bine.

 

Un coleg de munca si-a luat in Renault Megane 1.3 benzina. Pe autostrada avea consum de 18% in primii km, ca mai apoi sa-i scada considerabil dupa vreo 10.000 km.

Eu am avut o Bora luata in 2003 de noua, 1.6 16V. Consum urban 25 in primii 2500 km. Dupa 2500, consum de 12 si tot asa a scazut pana la prima revizie (15.000 km) ajungand la 8%. Tare mandru am fost de ea, pe drumul Pitesti - Curtea de Arges ajunsesem sa scot 4.3 in ultima perioada (masina inca o detin si are 220.000 km).

 

Actualul F10 520D nu scoate sub 8 in oras (Pitesti) iar pe autostrada Pitesti - Bucuresti la 130km/h scoate 5 iar Bucuresti - Pitesti, aceeasi viteza scoate 6 (diferenta de altitudine).

 

Oricum, ei cand isi calculeaza consumul, o fac cu toti consumatorii opriti (inclusiv sistemul audio), cu o singura persoana in masina (la vreo 60 kg), cu toate accesoriile scoase din masina (roata de rezerva, cric, etc) pe un circuit inchis. Bine, in cazul nostru, nu e cazul la roata de rezerva sau alte accesorii de genul :)

Edited by Drey
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am facut un mic experiment ultima oara cand am iesit din bucuresti. La dus am mers pe pilot automat si la intors am tinut eu acceleratia. Diferenta de 1 - 1.5L/100km. Asta pe autostrada vorbesc.

 

Poate or fi fost si altele ce au contribut la aceasta diferenta dar clar pilotul automat a fost majoritatea.

 

In primul rand pentru ca el iti tine constant viteza. Ca ai o panta/rampa el franeaza/trage pentru a mentine viteza. Pe cand tu ca sofer o lasi la vale sa prinda mai multa viteza intr-o panta si in acelasi timp o poti lasa mai moale cu acceleratia cand ai o rampa.

Link to comment
Share on other sites

Ciudat e ca la 320d-ul pe care l-am avut anterior, am obtinut consum cu 0.3l/100km mai mic decat cel oficial la un moment dat la un drum de 150km (4.1-4.2 declarat, am scos 3.9). Si pe extern, ma apropiam extrem de mult de consumul declarat, avand un consum mediu de 5.5-6l.

Aici sunt departe de ceea ce dau ei.

O sa incerc si varianta cu 107km/h si accelerat foarte lin. Aici cred ca mai am de lucrat, ma plictisesc cand accelerez lin :)).

 

comparam un seria 3 (320d e46) cu un 530ix (g30, de peste 1.5 tone) ?

 

goodjob.gif

 

consumul acel (apoape SF dat de producatotri , e dat in anumite conditii) mers lin ...probabil max 80-90km/h....

 

http://www.motorstor...-il-contrazice/

 

http://www.motorstor...n-fisa-tehnica/

 

 

si exemplele oferite de Google pot continua.

Edited by wind-3er
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

g30 540xi: https://www.spritmonitor.de/en/detail/1011563.html

roti 18 non-rtf, la drum lung undeva la 10-11, oras 17-18.

roti 20 rft, la drum lung undeva la 12-13, oras 18-20. recordul a fost atins la plinul trecut, unde media a fost 22, dar clima a mers mai tot timpul max-ac.

 

PS: n-ai impresia ca te prajesti de la geamurile proaste ale G30-ului?

Edited by Crysis21
Link to comment
Share on other sites

Cum trebuie sa conduci masina ca sa atingi consumul asta?

Am avut drumuri facute pe autostrada unde am tinut constant 130km/h, am scos consum mediu de aproape 9. Am incercat sa scad viteza la 120km/h, nu a scazut extraordinar consumul.

Ajung sa cred fie ca masina mea are o problema de consuma asa mult, fie ca am eu o problema si nu sunt in stare sa conduc economit nici macar cand imi propun asta.

Exista cineva pe grup cu acelasi model de masina care a reusit sa se apropie cat mai mult de acel consum?

 

Merci!

nu ai cum , in oras e imposibil masinile astea parca nu sunt facute pt oras , ai comfortul maxim cu pretul per km pe masura , daca iti spun ca si un f10 530 x D consuma la fel ...15 % in oras , pe traseul meu, mare smecherie ca ies la mare de 2 ori si de 3 ori la munte si consuma rezonabil ,fix pix e diferenta de consum ,acolo nici nu ma intereseaza cat consuma . De asta exista motorizari mici , 2.0 , pt consum , ce e peste deja e fara numar , in momentul asta eu nu mai vad nici cel mai mic avantaj in a lua un diesel 3.0 daca mergi preponderent in oras . E inutil, bucura-te de masina si nu te mai uita la consum ,stiu ce zici , uneori ai senzatia ca arde gazul de pomana , e putin enervant , ai herghelia cu tine asta e trebuie sa si manance ....mereu , nu doar cand vrei tu .

 

PS doar de curiozitate , de la ce consum /100 km credeti ca un utilizator de G ,F , X ar trebui sa-si puna problema daca masina are vreo problema sau consuma normal 20 - 30 - 40 % ? in momentul asta pur si simplu la nivel de informare sunt bine venite topicurile astea .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Inca nu v-ati plictisit de discutii de astea interminabile cine o are mai mare sau mica, nu iti iei G30 ca sa mergi la consum, mai bine iei alta marca, aceasta nu e una care consuma putin.

Nu cred ca a intrebat din punct de vedere al costurilor. Ci din punct de vedere al unui posibil defect fiind diferenta asa de mare fata de ce spune producatorul!

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cum s-a scris mai sus, consumul dat de producator se face in conditii de ââŹĹlaboratorââŹÂ, gen fara vant, fara consumatori, fara plan inclinat, fara accelerari bruste, etc. nu stiu daca in teste sunt inclusi timpi de asteptare la semafoare.

E destul de greu sa te apropii in viata de zi cu zi de acele consumuri, chiar si cu o masina noua, sau perfecta dpdv tehnic.

 

Masina mea (2.0 bi-turbo) consuma 10-12 in Bucuresti cu ac, fara start/stop la o vit medie sub 20km/h. Masina sotiei, benzina 1.6 turbo, a scos 14 la ultimul plin, distante scurte fara start-stop, doar Bucuresti. Un 3.0 benzina care consuma 18 cred ca e perfect normal.

Extraurban am scos consumuri decente cu ambele masini, dar nu ce e dat de producator, ceea ce e de asteptat.

La masina mea (F10, diesel), am vazut range de 1500+ km cand lucram un Brux si circulam legal pe autostrazi, insa la stilul meu de condus (extraurban circul cu familia), niciodata nu am vazut peste 7 in nicio situatie, nici alergata cu 160 pe autostrada, in combinatie cu drumuri nationale.

Acum sunt in Grecia, si am ajuns la granita cu o medie de 6.4 la pompa, cu 40km facuti in 2 zile in Bucuresti, vit medie undeva la 80 (m-a tras inapoi Bucurestiul).

 

Daca retin bine, la mine consumul extraurban e dat undeva sub 4.5. Am testat candva pe un drum national, venind de la tara, distanta de 50km si am scos 4.6, dar nu se poate circula asa.

Daca masori de exemplu sinaia-bucuresti, la extrem cred ca te poti duce sub consumul dat de producator. ðŸËÂŹ

Link to comment
Share on other sites

Nu este motor de 3 litri. Este 2 litri bi-turbo masina colegului. In rest sunt de acord cu ce s-a spus mai sus.

 

Da, asa e, 2 litri. Daca un 1.6 mai usor consuma 14, consumul colegului cu G30, o masina mai mare si mai grea, cred ca e perfect normal. Benzina, orice i-ai face, consuma. Poate doar daca il ajuti cu un motor electric. Nu stiu daca avem printre noi colegi cu plugin hibrid; m-ar tenta si pe mine g30, 530i plugin hibrid.

In cazul hibridelor, motorul electric vine sa ajute exact pe peak-ul unde motorul consuma cel mai mult, in rest, extraurban motoarele pe benzina de generatie noua sunt suficient de economice.

Legat de motor, as fi curios cat de silentios e, generatia anterioara suna mai rau decat un diesel, cel putin la rece.

 

Nu este motor de 3 litri. Este 2 litri bi-turbo masina colegului. In rest sunt de acord cu ce s-a spus mai sus.

 

Da, asa e, 2 litri. Daca un 1.6 mai usor consuma 14, consumul colegului cu G30, o masina mai mare si mai grea, cred ca e perfect normal. Benzina, orice i-ai face, consuma. Poate doar daca il ajuti cu un motor electric. Nu stiu daca avem printre noi colegi cu plugin hibrid; m-ar tenta si pe mine g30, 530i plugin hibrid.

In cazul hibridelor, motorul electric vine sa ajute exact pe peak-ul unde motorul consuma cel mai mult, in rest, extraurban motoarele pe benzina de generatie noua sunt suficient de economice.

Legat de motor, as fi curios cat de silentios e, generatia anterioara suna mai rau decat un diesel, cel putin la rece.

Link to comment
Share on other sites

Consumul dat de producator este optim, in test controlat de ei. Adica motorul este deja ajuns la temperatura optima de functionare, temperatura exterioara este optima (care nu e de 30 de grade Celsius, e unde pe la ~12-15), masina nu este incarcata, fara vant etc, si in plus orasele la ei sunt de genul un semafor la un km si sunt si sincronizate, trafic normal fara taximetristi idioti sau jmecheri care iti taie fata in 5m dintre masini fara semnalizare. Total opus a ceea ce gasesti in Romanistan, din pacate. Nu o sa obtii niciodata consumul ala.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

masina ta nu are nicio problema.

desi precizari suplimentare sunt inutile, poti scoate consumurile anuntate de producator, insa iti trebuie experienta si sa stii cum sa procedezi.

 

felul in care incerci tu sa simulezi consumurile precizate de bmw sunt departe de felul in care au simulat bmw.

 

eu am consum mixt de 8.9% pe ultimii 6000km.

in oras doar in weekend scot sub 11%

evident ca am avut consumuri si peste 10% extraurban.

 

vezi atasat cum am reusit un consum de 6.1% pe 10 km in bucuresti. acceleram ca o dacia 1100 si nu puneam frana deloc(practic franarea inseamna ca anterior ai consumat inutil ca sa accelerezi). estimam tot. se poate atinge orice consum spune producatorul insa pentru distante scurte si cu noroc.

 

discutia are sens doar pt a te lamuri ca masina ta este in regula si, concluzionand, masina ta poate consuma si 20% dar si 6%, depinzand asta de f multi factori.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa mine ai o problema la masina. Masina trebuie sa consume cat zice BMW in conditii normale de utilizare.

 

Exemplu:

 

Eu am 2 E61 acelasi M47 pe ele. Unul imi consuma sub ce zice producatorul ( si forjat), celalalt cu 70% mai mult (mers subturat). Clar e o problema la cel de-al doilea.

 

Deci, ca si la mine, ai o problema la masina.

 

Eu nu am erori. Daca gasesc ce are va anunt.

  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Pai dupa logica asta cam toata lumea are probleme cu motorul in tara asta. Bine ca e inca in garantie al meu, am scos consum aproape dublu azi dimineata din Snagov pana in Bucuresti, 10 L/100km pentru un B47 care conform specificatiilor ar trebui sa aiba un mixt in jur de 6,1. Edited by mkdan2004
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Exemplu:

 

Eu am 2 E61 acelasi M47 pe ele. Unul imi consuma sub ce zice producatorul ( si forjat), celalalt cu 70% mai mult (mers subturat). Clar e o problema la cel de-al doilea.

 

 

 

hai totusi sa lasam povestile astea pentru grupurile de pe farcebook, ele sunt specializate in asa ceva, BMW Club, nu !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Dupa mine ai o problema la masina. Masina trebuie sa consume cat zice BMW in conditii normale de utilizare.

 

Exemplu:

 

Eu am 2 E61 acelasi M47 pe ele. Unul imi consuma sub ce zice producatorul ( si forjat), celalalt cu 70% mai mult (mers subturat). Clar e o problema la cel de-al doilea.

 

Deci, ca si la mine, ai o problema la masina.

 

Eu nu am erori. Daca gasesc ce are va anunt.

 

In anul domnului 2019 inca mai exista asemenea postari, parca suntem pe 4tuning..

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ca sa satur toti posesorii de bmw curiosi de consumul real dati-mi voie sa va arat un site unde cifrele OFICIALE ca si cele REALE se intalnesc.

Cum?

Oameni, soferii raporteaza gratuit consumul lor iar site-ul face automat calculul si da procentul pe fiecare model/serie bla bla bla.

 

Eu insumi inca de cand am masina acel consum dat ca fiind real, acesta este CONFIRMAT si in ziua de azi la 400k km in bord.

 

https://www.honestjohn.co.uk/realmpg/bmw/

 

(Spor la inteles si puneti si pixul pe hartie cand mai calculati consumuri, ca ALA DIN BORD E PACALEALA!)

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa satur toti posesorii de bmw curiosi de consumul real dati-mi voie sa va arat un site unde cifrele OFICIALE ca si cele REALE se intalnesc.

Eu insumi inca de cand am masina acel consum dat ca fiind real, acesta este CONFIRMAT si in ziua de azi la 400k km in bord.

https://www.honestjo...uk/realmpg/bmw/

Si https://www.spritmonitor.de/en/ e un site util pentru a afla consumul real.

Link to comment
Share on other sites

Si https://www.spritmonitor.de/en/ e un site util pentru a afla consumul real.

Desigur numai ca topicul e care ar fi consumul real fata de cel dat de producator.

 

Asta e consumul real la mine seria 3 2005 motor de 2 litri. Mai mult extra urban decat urban, dar si urban cam 40% la plin de rezervor.

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bimmer, nu uita. Omul are benzinar. Arata un benzinar unde atingi consumul oficial in Romania, nu UK. Normal ca la diesel diferenta e mai mica, si daca mergi subturat atingi cifrele, dar deschizi o cu totul alta conserva daca faci asta motorului. Personal nu am vazut nici un benzinar de la BMW unde consumul sa fie cu cel mult 10% mai sus de cifrele oficiale. Toate au consum cu cel putin 50% mai mult. Asa si la mine consumul in oras oficial este de 9.8l/100km, dar in Bucuresti ma bucur daca scot sub 15 ziua. In exterior intr-adevar, daca pun consumul instant cand sunt deja in mers si merg cu 90 cu geamuri inchise, fara pasageri, fara bagaje, putin combustibil in rezervor, fara AC as atinge 6l/100km. Dar in oras? 9%? :frantics: :frantics: Asta e nedumerirea din topic Edited by Cabro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.