Jump to content

mantenanta & eventuale neplaceri


Recommended Posts

Am revenit in tara si am preconfigurat seria 4 aproape 50.000€ a iesit pretul total masina e noua. Asa orientativ la salariu de 3000 lei pe luna pot face fata la service sau sa schimb o piesa daca cade cumva? Reprezentanta bmw din Brasov e langa sacele sant seriosi si cat poate sa coste un service dar inspectie completa? Nu a fost o decizie usoara cu masina dar am zis dc sa nu risc decat sa am o masina naspa care nu imi place mai bn dau bani grei si ma bucur de ea. A fost platita cu banii jos nu e in rate.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu prea iti ajung banii s-o intretii corespunzator. Ai 3000 ron salariu din care 800 ron ii dai pe mancare. Mai scazi 50 ron internetul - 50 cablu tv - 100 curentul - 300 apa calda/intretinere. Ramai cu 1700. Mai scazi asigurarea 100, motorina700 , impozitul 15. Mai vrei si o haina din cand in cand si de ce nu si un concediu....

 

In cazul in care ti s-a stricat ceva la ea, nu cred ca vei avea bani sa dai 500 euro pe un modul sau piesa scumpa sau doar pe intretinerea la cutie. Asta inseamna sa faci credit la banca din care te poti imprumuta 40% per total. 40% x 3000 = 1200 ron maxim....

 

Daca ai si rate la venitul tau si un seria 4 de intretinut, nu cred ca vei mai manca sau il tii parcat in fata casei....

 

E doar o parere si un calcul la rece. Eu nu as cumpara 4-ar fara minim 6000 sau 7000 ron pe luna net.

Edited by six in line
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

La un salariu de 3000 lei pe luna te incadrezi sa cumperi o masina precum Octavia 2, Golf 5 etc. Si la alea cand o sa ai de facut o turbina, doua injectoare, ambreiaj etc. o sa fie foarte dificil. Un ambreiaj+volant+manopera la majoritatea diesel-urilor costa ~2000 lei in cel mai bun caz. Adaugi motorina consumata luna aia si aia sunt toti banii. Eu la venitul asta nu m-as uita la o masina mai scumpa de 5000 euro. Si aia 5000 euro daca te gandesti putin sunt 23 600 lei. Daca pui deoparte 1000 lei pe luna o sa iti ia exact 2 ani (24 luni * 1000 lei) doar ca sa achiti masina. Daca refaci calculul pentru un seria 4 de 50 000 euro ti-ar lua 20 de ani sa o achiti...Plus motorina, reparatii, anvelope, acte etc.

Eu cred ca esti doar un troll care vrea sa piarda timpul oamenilor. Mi-e greu sa cred ca ai avut 50 000 euro sa achiti masina cu banii jos si acum iti faci probleme daca o intretii din salariu de 3000 lei pe luna. Ar fi apogeul prostiei.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu prea...

doar casco cred ca e aprox 1000-1200 lei pe luna, fara RCA. ca vb aia...ce te faci daca ii dai dauna intr-un Logan?

deci cam slabut planul tau. console.gif

 

de la un baiat ca tine am luat o masina acum ceva ani.

venise cu "bani grei" si dupa vre-un an maxim a vandut masina in pierdere mare mare.

pe el il costa casco, RCA si motorina aproape tot salariul... dar avea gagica pirate.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Daca tot ai banii cash incearca sa faci altceva cu ei nu sa-i bagi intr-un bun care doar se depreciaza, ia-ti o garsoniera sau un apartament de 30-40k, nu te vei imbogatii din asta dar nici nu vei pierde ca la masina, iar de restul 10k iei o masina decenta. Daca ai deja un apartament unde stai si salariul de 3000Ron, capitalizezi banii din chirie si castigi mai mult asa in cativa ani decat sa pierzi 20k Eur dupa 2-3 ani la masina aia noua. Si cel mai important e ca vei fi liber si fara rate, asta conteaza cel mai mult :thumbsup:
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

@six in line

seria 4 nou iti permiti aproximativ de la 15.000 lei lunar in sus venituri, presupunand ca esti holtei si presupunand ca ai deja bani sa o cumperi, neplatind din salariul lunar pt achizitie

 

cheltuielile pe 5 ani disteibuite pe costuri lunare sunt:

 

1000 lei combustibil

50 de lei RCA

700 de lei casco

50 de lei anvelope de iarna(in 5 ani ii ajunge un set)

50 de lei anvelope de vara

100 de lei revizie

10 lei vinieta

30 de lei impozit

300 de lei reparatii(daca esti norocos)

300 de lei consumabile precum: placute, discuri si altele similare

 

iar astea de mai sus daca in 5 ani face aprox 100.000km

practic, spre 3000 de lei lunar.

a-ti permite, inseamna a-ti permite, si nu sa iti iei de la gura pt masina. cu 6k-7k lei salariu lunar, nu poti sa intretii o asa masina.

pt ca, de regula, mai sunt rate la apartament, nu iti iei boarfe de la Zara, nu salam la 20 de lei kg, nu Mangalia la mare, nu munte la 2 margarete si cand iesi in oras, nu mici la 2 lei bucata si azuga la pet

 

eu sper si cred ca topicul e la misto, desi de la romani te poti astepta la orice.

mie mi-a iesit masina din garantie de aproape 4 luni, are 53k km si o problema pe care o am la puntea fata pare a fi data de planetare, desi nu sunt sigur ca MHS stie ce spune.

 

planetarele costa 10.000 lei(si nu sunt sigur ca manooera e inclusa aici)

daca masina nu era a firmei la care lucram si era a mea, ii dadeam foc desi nu ar fi trebuit sa strang bani pt a cumpara planetarele

Edited by edit
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Masina noua cumparata cu banii in mana este cel mai scump lucru care isi pierde valoarea imediat ce este achitata si condusa prin usa dealerului.

Cat isi pierde din valoare?

Cel putin 20 de procente, TVA-ul, nu ti-l mai da nimeni inapoi..

Asta a fost primul lucru care mi l-a zis chiar un dealer vazandu-ma cat de consecvent sunt punand piese (importante) doar originale pe masina mea veche si care incerca-se de cateva ori sa ma momeasca sa iau nou. A intors foaia la o intrebare simpla a mea (as imi plac mie intrebarile simple..:) cateodata)si mi-a zis pe fata tot ce am zis mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Edit, stiu ce zici, eu ii ziceam ca fara 7000 ron chiar nu o poate intretine. Nu mai discutam de hoteluri de 4 stele in Austria si Mallorca si toale scumpe. Era doar un calcul sec. Daca as avea 50K cash, as investi in ceva care sa-mi aduca bani sa imi permit un leasing la un 4-ar si sa nu ma doara capul. Sincer, imi vine greu sa cred ca cineva care castiga 3000 ron lunar, are 50K cash de dat pe o masina. Ori i-a mostenit, ori acest topic e un trol. Oricum in RO, putina lumea isi permite masina pe care o conduce de fapt, de aceea 90% din masinile SH puse la vanzare sunt destul de praf.... Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Am revenit in tara si am preconfigurat seria 4 aproape 50.000€ a iesit pretul total masina e noua. Asa orientativ la salariu de 3000 lei pe luna pot face fata la service sau sa schimb o piesa daca cade cumva? Reprezentanta bmw din Brasov e langa sacele sant seriosi si cat poate sa coste un service dar inspectie completa? Nu a fost o decizie usoara cu masina dar am zis dc sa nu risc decat sa am o masina naspa care nu imi place mai bn dau bani grei si ma bucur de ea. A fost platita cu banii jos nu e in rate.

 

Cinci zeci de mii de euro "platiti cu banii jos".

A inceput vacanta, copiii au timp liber.

 

ps: daca omul este real si nu este un robot, inseamna ca prostia chiar nu are limite.

Edited by cavaliere
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca si un Logan e greu de intretinut cu acel salariu.

 

Mie la E46 imi iese 490 Euro/luna intretinerea. Stiu ca nu e cea mai buna comparatie, ca e masina veche si se strica mai des, dar piesele sunt mai ieftine decat cele de la seria 4, mai ales ca nu prea iau originale ci AM (mereu cele mai bune/scumpe) Plus ca eu nu am nici casco.

Ce-i drept merg si foarte mult (86.000km in 2 ani jumate) si o mare parte din costul ala se duce in motorina.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cobra 47 e troll.

mi-a scris mie in private continuand in acelasi stil ca aici pe topic.

 

e drept ca in continuare imi ridic un semn de intrebare pt ca nu ar fi avut sens sa foloseasca acelasi tip de discurs si in privat.

poate doar daca par eu prea naiv ca trollii sa ma ia la misto in toate felurile :)

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

cobra 47 e troll.

mi-a scris mie in private continuand in acelasi stil ca aici pe topic.

 

e drept ca in continuare imi ridic un semn de intrebare pt ca nu ar fi avut sens sa foloseasca acelasi tip de discurs si in privat.

poate doar daca par eu prea naiv ca trollii sa ma ia la misto in toate felurile :)

Trol, ne-trol n-ar fi facut nici o branza cu masina luata, in sens de pozitie buna, avantajoasa in raportul fiabilitate/costuri de intretinere.

 

Sa cerem administratiei sa inchida topicul!?

Link to comment
Share on other sites

Ma fomistilor cu exceptia celor care au dat raspuns util. In 4 ani am adunat banii ca sa imi permit masina asta. Cand sa ceri un sfat toti se caca pe ei cu troll pula si nu mai stiu ce. Luativa voi jaf la mana 2a si ducetiva in pl calului daca nu santeti in stare sa raspundeti civilizat. Mam lamurit deja cu intretinerea si fac fata la cheltuieli doar ca invidiosi ca voi nu le convine ca altu sa aibe masina noia si voi nu

 

Macar eu am bmw cu 50 000€ voi ce aveti bmw cu 5000€ ? :)) faceti varza cu tigaiile voastre dar cu mn niciunu nu se compara. Din partea mea sugeti pula la tigani jajaja daca nu ati stiut sa fiti oameni cu mine

  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Ma fomistilor cu exceptia celor care au dat raspuns util. In 4 ani am adunat banii ca sa imi permit masina asta. Cand sa ceri un sfat toti se caca pe ei cu troll pula si nu mai stiu ce. Luativa voi jaf la mana 2a si ducetiva in pl calului daca nu santeti in stare sa raspundeti civilizat. Mam lamurit deja cu intretinerea si fac fata la cheltuieli doar ca invidiosi ca voi nu le convine ca altu sa aibe masina noia si voi nu

 

Macar eu am bmw cu 50 000€ voi ce aveti bmw cu 5000€ ? :)) faceti varza cu tigaiile voastre dar cu mn niciunu nu se compara. Din partea mea sugeti pula la tigani jajaja daca nu ati stiut sa fiti oameni cu mine

 

tigan esti tu prin atitudinea ta, lingurare. La banii de ii castigi pe luna, nu-ti permiti sa mergi cu masina. Un set de anvelope premium e 1000EUR si consumi unul pe an, daca nu o tii in garaj. Daca vrei sa impresionezi pizde, impresioneaza=le ca ai ceva in cap, nu masina de fite si fara bani de un suc. Iti iei masina noua, atunci cand stii ca mai ai cel putin odata valoarea ei in banca, dupa ce o cumperi. Altfel, esti un fomist ce-si va trage de la gura, ca sa achite un fier.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

cobra47, chiar nu era nevoie sa ma injuri in privat. fa-o nene aici, pe fata!

 

sa stii ca notiunea de troll nu e defaimatoare. troll-ul, ca notiune noua care face referire la activitatea unei persoane pe internet, este una chiar misto: acesta scrie chestii cu scop de a aduce confuzie si iritare in randul cititorilor si participantilor la discutie, iar trollul face asta cu scopul propriului amuzament. practic, acest om este cumva superior celorlalti, distrandu-se pe seama prostilor.

 

acum, eu chiar te-am crezut mai destept, cel putin fata de mine, si am crezut ca ma iei la sula. chiar am crezut ca esti unul dintre cei doi tipi cu M3 care acum un an s-au certat cu toti si acum au revenit scriind fara cursivitate si precizie in limba romana, cu scopul sa se amuze pe seama poporului.

 

tu scrii uneori in public ca masina ai preconfigurat-o(deci nu o ai inca), apoi ca o ai, pe alt topic scrii mai de mult sa apara acest topic ca are M pack dar totusi ca vrei sa ii schimbi spoilerele ca sunt cam anoste (inca o contradictie). apoi revii si imi spui in privat ca daca muncesti pe afara o vreme, banii ii strangi in 4-5 ani, ca te vei intoarce dupa 8 ani si ca iti iei masina.

spui ca esti sofer de autobuz si compari salatiile din marile orase. Cum naiba sa te iau in serios sau sa te ia careva?!

 

ne lamuresti si pe noi?

Edited by edit
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ma fomistilor cu exceptia celor care au dat raspuns util. In 4 ani am adunat banii ca sa imi permit masina asta. Cand sa ceri un sfat toti se caca pe ei cu troll pula si nu mai stiu ce. Luativa voi jaf la mana 2a si ducetiva in pl calului daca nu santeti in stare sa raspundeti civilizat. Mam lamurit deja cu intretinerea si fac fata la cheltuieli doar ca invidiosi ca voi nu le convine ca altu sa aibe masina noia si voi nu

 

Macar eu am bmw cu 50 000€ voi ce aveti bmw cu 5000€ ? :)) faceti varza cu tigaiile voastre dar cu mn niciunu nu se compara. Din partea mea sugeti pula la tigani jajaja daca nu ati stiut sa fiti oameni cu mine

 

O scuza perfecta ar fi fost sa nu vrei sa mirosi besinile altora decat asa mitocanie la adresa noastra pentru ca noi nu stim sa ii dam lui raspunsurile cautate.

 

Raportat.

 

(..) impresioneaza=le ca ai ceva in cap, nu masina de fite si fara bani de un suc. Iti iei masina noua, atunci cand stii ca mai ai cel putin odata valoarea ei in banca, dupa ce o cumperi. Altfel, esti un fomist ce-si va trage de la gura, ca sa achite un fier.

:thumbsup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.