Jump to content

Discuri de frana pentru E61


trica_faq_all

Recommended Posts

Salut !!

 

Am un E61 din 2006 de 110kw si ar trebui sa ii schimb placutele si discurile , motivul fiind vibratii la franare la viteze mai mari de 90 km/h si am nevoie de un sfat/recomandare …

Eu vreau sa cumpar un set de discuri fata ( ventilate si perforate cod producator 150.3403.52 ) + placute pe Zimmermann , dar mecanicul si cel de la piese auto mi-au recomandat ATE , motivul fiind ca cele de la Zimmermann sunt mai proaste decat ATE si sunt problematice , plus ca nu primesc garantie la cele Zimmermann , si nu stiu ce sa fac , de asta am deschis topicul acesta .

 

Voi ce discuri recomandati ? Sunt diferente mari intre cele perforate si ventilate , si cele doar ventilate , voi ce recomandati ?

 

Stiti cu ce discuri sunt echipate BMW-urile din fabrica ?

 

Am posibilitatea de a cumpara discurile si placutele din Germania , sa fie oare mare diferenta de calitate intre DE si RO ?

 

 

Orice sfat/idee sau injuratura o voi trata ca atare .

 

Multumesc si drumuri bune la toata lumea !!!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand ai grija sa nu comanzi dupa codul gresit, adica sa comanzi discuri pt vehicule oficiale... ca mai apoi sa te plangi cum se plang foarte multi ca vibreaza la franare, scartaie sau se ovalizeaza.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DJ Allexinno
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Discuri pentru vehicule oficiale sunt (mai) bune/cele bune dupa parerea ta, sau cum?

Asta ai inteles? Ideea era sa NU comande din greseala discuri pt vehicule oficiale. In multe cazuri, primul cod pe realoem e cel al discurilor pt vehicule oficiale, iar apoi sub, codul normal. Multi fac greseala si dau comanda dupa primul cod.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Cele pentru vehicule oficiale sunt mai mari, nici macar nu se potrivesc :)

Recomand OE sau Brembo Xtra (perforate)

Da, sunt mai mari dar merg montate 500%. Am vazut la service-ul unde merg multe, multe montate.

Link to comment
Share on other sites

Asta ai inteles? Ideea era sa NU comande din greseala discuri pt vehicule oficiale. In multe cazuri, primul cod pe realoem e cel al discurilor pt vehicule oficiale, iar apoi sub, codul normal. Multi fac greseala si dau comanda dupa primul cod.

 

Eu ma indoiesc mult, tu vrand sa ai dreptate, ca au putut fi montate discuri mai mari pe fuzeta masinii in service.

De ce?

Pentru ca cel putin fiind mai mari in diametru, suruburile etrierului nu se pot fixa.

Apoi, daca e mai gros, etrierul trebuie SA FIE MAI LAT ca altfel placutele nu pot fi mai subtiri..

Intelegi?

Nu mai zic de janta ca nu mai are rost..

Toate se leaga.. firesc.

Daca nu ma crezi, eu raman la parerea mea, tu la a ta.

 

Dar bine ca ai venit cu o corectie, ca ramanea tare confuz.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mna, nu vreau sa polemizez prea mult... asta am auzit de la mecanici ce fac doar BMW, asta v-am relatat. Dupa spusele lor, multi au venit cu discuri oficiale montate (fara a avea habar)... aveau probleme... trepidatii, scartait etc Dupa ce au montat discurile corecte, problemele au disparut :)

Mai jos vedeti diferenta intre discuri pt vehicule oficiale si cele normale in cazul masinii mele.

55c47b3f081b65b42bda611575963287.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Merg montate doar daca schimbi etrierul si port-etrierul (pe langa diametru, discurile sunt si mai groase). Iti spun din experienta pentru ca asta am facut eu :) 324mm sunt discuri de 530d

Matose, daca el a auzit la mecanici, nu sunt si mecanicii oameni.. sa umble cu vrajeala.. ;)

O punem de un telefon fara fir sa vedem unde ajunge cu, concluzia?

Pariem ca la distributie!?

 

(.. Interesant ar fi sa urmaresti acei mecanici care pun placute diferite pe discuri "oficiale", sau discuri mai mici.. Atunci sa te tii vibratii si probleme!

Dar numai fiecare stie ce are, sau ar fi BINE sa stie ce are pe masina!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.