Jump to content

Optiuni F31 - merita sau nu?


mgi

Recommended Posts

Nu cred ca isi ia cineva F31 ca sa se traga cu el, nu prea se potriveste cu profilul :)

 

Total gresit. :)

 

Mi-am luat F31 328xi tocmai sa trag de el. Depinde de stilul de condus al fiecaruia. Imi plac caroseriile touring cu ceva caluti, jante mari si putin pe burta. :D

Link to comment
Share on other sites

Total gresit. :)

 

Mi-am luat F31 328xi tocmai sa trag de el. Depinde de stilul de condus al fiecaruia. Imi plac caroseriile touring cu ceva caluti, jante mari si putin pe burta. :D

 

Nu sa tragi, sa *te tragi* ;)

 

Si eu trag de toate masinile, indiferent de care sunt si ce motor au. Dar asta e alta discutie.. In schimb, jantele mari si suspensia lasata nu m-au atras niciodata. Amandoua inseamna pierdere fie de confort, fie de tinuta de drum, si n-are sens. Iar cu 5km/h n-am rabdare sa trec peste sinele de tramvai, si nici sa plang n-am chef dupa ce am luat o groapa.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Scaunele sport - must have, nici nu e optiune rara.

Daca au si suport lombar e vis, dar f rar gasesti.

Scaune confort pe seria 3 apar la G20.

 

Suspensia adaptiva e f faina pe asfalt prost, la drum intins nu o simti dar in oras...

Oricum e f rara optiunea si multi o asociaza cu acel mod de condus eco /comfort /sport

Link to comment
Share on other sites

Da, vreau s-o iau rulata, cu garantie Premium Selection. Inca incerc sa obtin un document cu termenii exacti pentru garantie, dar sper sa includa si amortizoarele.

 

 

Am luat eu de la reprezentanta cu garantie Premium Selection ! Cel putin mie mi-au dat 2 ani garantie dar numai la motor si la cutia automata, a specificat omul clar cand l-am intrebat ce reprezinta aceasta garantie.

 

Masina intr-adevar a fost aproape ca noua interior/exterior cand am luat-o de la reprezentanta ( avea la acea vreme doar 2 ani si 10 luni cu 72000km )

 

Dupa ce mi-au confirmat si asigurat ca masina este ok din toate punctele de vedere, am facut contractul si am platit suma integrala pe baza unei facturi, spunandu-mi ca garantie este inclusa in cheie si nu e nevoie sa mi elibereze si un act aditional. Intr-adevar pe contractul facut de ei era stipulat Garantie Premium Selection 2 ani.

 

La intoarcere acasa, avand de calatorit in jurul a 800km, am observat stupefiat ca dupa aproximativ 200km dupa plecarea de la reprezentanta pe display mi a aparut o eroare foarte panicanta ... ceva de genul : incercati sa opriti cat mai curand posibil, motor supraincalzit si risc de distrugere, controlati nivelul lichidului de racire ! Am iesit de pe autostrada la primul peco, am alimentat cu lichid de racire cu specificatie pt BMW si am sunat la reprezentanta. In prima instanta mi au spus ca e vina mea, pt ca am pecat la drum lung si nu am fost capabil sa fac o inspectie vizuala a masinii la presiune roti, lichid racire, etc, etc ... Ok, mai merg inca aproape 200km si aceeasi eroare ... m am dat jos, am controlat peste tot sa vad unde se scurge acest lichid, dar 0 urme, totul parea impecabil ... Ajuns la destinatie am explicat vanzatorului ca am oprit de mai mult de 4 ori in 800km si am tot realimentat cu antigel. Solutia data de el a fost sa merg chiar a doua zi la o reprezentanta BMW sa vada ce are, pentru ca ei nu au putut rula masina foarte mult deaorece i ar fi crescut numarul de km.

 

O alta reprezentanta BMW mi-au reparat masina, normal ca era racitorul de gaze arse, iar factura a platit-o reprezentanta de unde am cumparat-o ( in valoare de 1000E )

 

 

Acum daca tot spuneai ceva si de scune sport ... da, am aceste scaune pe masina si sunt super confortabile chiar si pe distante de mii de km ! Am facut deja 20000km cu masina de la cumparare, am rulat 2500km pe ruta Paris-Iasi fara nici cea mai mica problema de spate sau ce se mai vehiculeaza pe aici .

 

Pe partea de suspensie adaptiva din pacate nu ma pot pronunta.

 

Bafta !

Edited by pedro_nr1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru pareri. Intr-adevar, scaune sport se mai gasesc. Suspensia adaptiva e mai rara, gasisem cand am postat topic-ul o masina care le avea pe ambele, dar s-a dat repede. Iar buget de G20 nu am. Si nici nu m-as arunca sa iau inainte de facelift, oricum.

 

Interesant cu garantia doar la motor si la cutie, nu mai auzisem pana acum de optiunea asta decat pe la niste 'dealeri' de la noi din tara.

 

Am programata o excursie de cautare de masina la sfarsitul lui octombrie, sa vad ce gasesc la fata locului :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.