BMWClub: Sfaturi intretinere 420xd - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Sfaturi intretinere 420xd

#1 User is offline   bodanelu 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 12 July 2019 - 12:52

Salutare,

Sunt nou posesor de BMW si mai exact un f36 420xd(masina luata din germania, 60k km, 2016, revizia facuta inainte sa o cumpar) si sunt si un nou utilizator al forumului. Am cateva intrebari de incepator asa :)

1) Masina a fost cumparata cu garantie euro plus. Pentru a pastra garantia sunt obligat sa fac reviziile la reprezentanta(Bavaria, Cobalceascu) sau pot sa ma duc si la service-urile specializate BMW (bForce, Dormag, FRK service etc) si nu o sa o pierd?
2) E recomandat sa fac revizia cum scrie la carte? Mai exact revizii la 27k km sau 2 ani sau sa mai scurtez din aceste perioade si sa le fac la "viteza" romaneasca (15k km sau 1 an). La fel si pentru alte schimburi (Placute, discuri etc).
4) Pe la ce nr de Km are rost sa imi fac grija de distributie? motorul e un b47
3) Am anvelope run flat si as vrea sa trec pe cele normale. Care e cea mai comoda varianta in conditiile in care nu am loc pt roata de rezerva? Daca fac o pana mai nasoala, un compresor nu prea e suficient.
4) Se poate schimba doar geamul unui proiector ceata? Am prins o piatra si mi-a facut geamul praf.

Sarumana mult
0

#2 User is offline   wolfenstein99 

• Senior
  • Interests:Masini

Posted 12 July 2019 - 14:09

bodanelu, on 12 July 2019 - 12:52, said:

2) E recomandat sa fac revizia cum scrie la carte? Mai exact revizii la 27k km sau 2 ani sau sa mai scurtez din aceste perioade si sa le fac la "viteza" romaneasca (15k km sau 1 an). La fel si pentru alte schimburi (Placute, discuri etc).

revizie ulei + filtre la maxim 15k km - mult mai mult praf in aerul din ro, si combustibilii de calitate inferioara

4) Pe la ce nr de Km are rost sa imi fac grija de distributie? motorul e un b47

dupa 200k km; dar tine urechile ciulite la zgomote suspecte

3) Am anvelope run flat si as vrea sa trec pe cele normale. Care e cea mai comoda varianta in conditiile in care nu am loc pt roata de rezerva? Daca fac o pana mai nasoala, un compresor nu prea e suficient.

daca nu tai cauciucul, poti folosi compresorul si eventual un snur (pt cui); daca faci multe drumuri lungi in afara orasului, probabil ca mai bine ramai la runflat

4) Se poate schimba doar geamul unui proiector ceata? Am prins o piatra si mi-a facut geamul praf.
nu cred; un proiector aftermarket e maxim 200 lei, unul original vreo 500, dar il poti lua din dezmembrari cu 100-150 lei.

0

#3 User is offline   bodanelu 

• Nou venit
  • Pip

Posted 12 July 2019 - 15:11

Mersi @wolfenstein99.

Pentru prima intrebare, e nevoie sa fac revizia la reprezentanta? sau daca o fac la un service specializat se considera la profesionisti si nu se pierde garantia?
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro