Jump to content

Sfat achizitie F 31


Recommended Posts

Salut,

 

Sunt interesat sa-mi cumpar o alta masina.

 

1. Voi folosi masina inafara orasului 90% din drumuri. Stau in Bucuresti. Fac cam 10k - maxim 15k pe an. Majoritatea drumurilor sunt pentru vacante.

2. As vrea ceva de familie ca si spatiu. Nu ma intereseaza in mod special putere mare dar nici sa ma rog de masina cand plec de pe loc. As trece la automata dar nici nu ma deranjeaza o manuala.

3. As vrea sa ramana in familia BMW dar am ca optiuni Passat si Skoda. Costurile de intretinere la motorizari si CV similare sunt apropiate?

4. Am condus doar benzinare pana acum si m-ar interesa ca noua masina sa nu aibe costuri mari de intretinere.

5. Ma gandeam la ceva din 2016 sub 100k. Este realizabil? Nu ma intereseaza in mod special dotarile optionale.

6. Bugetul este in jur de 12500 +/-

7. Din Romania, Mobile.de sau de pe licitatii? Ce tari sunt de evitat.

Orice alt sfat e binevenit.

Multumesc anticipat

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In banii tai nu gasesti masina mai jos de 2012-13 cu mai putin de 200k. euro5 nu merita efortul, de aceea ti am recomandat Audi A4 2016 pe carte cu euro 6. e frumos vagonul cu led-uri, MMI motor fara greseala.

 

Fata de BMW/Passat, costurile de intretinere cum sunt?

Pe licitatii tot vad F31 sub 125k preturi pana in 15k.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei neaparat f31 iti pot trimite o adresa a unui deale neamt din De ,am vazut cateva masini faine la el intre 12 si 14 k ,an 2015 euro 6 cu dotari bune pe ele si km sub 150k,au pe ele led,navi profesional,dublu climatronic,automata... Edited by ADRIAN HD
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat una la 145k. nu am schimbat decat filtre si ulei in rest nimic, cost 400 ron, Ulei Mobil 5w40 5l 130 ron, filtru ulei 30, clima 50, motorina 70, aer 50, luate dupa codul vin de la magazinele de piese.

 

Daca ridici bugetul la 15k, e alta discutie, dar la 12-13k. cam pe aici se invart.

Edited by calinus68
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei neaparat f31 iti pot trimite o adresa a unui deale neamt din De ,am vazut cateva masini faine la el intre 12 si 14 k ,an 2015 euro 6 cu dotari bune pe ele si km sub 150k,au pe ele led,navi profesional,dublu climatronic,automata...

 

Poti sa-mi dai ca nu strica sa fie la catalog.

Achizitia nu o fac acum. Poate in 2, 3 luni. In functie de cum reusesc sa vand actuala masina.

Dotarile sunt mai putin importante pentru minte. Motorizarea si cutia ma intereseaza mai mult.

 

Eu am luat una la 145k. nu am schimbat decat filtre si ulei in rest nimic, cost 400 ron, Ulei Mobil 5w40 5l 130 ron, filtru ulei 30, clima 50, motorina 70, aer 50, luate dupa codul vin de la magazinele de piese.

 

Daca ridici bugetul la 15k, e alta discutie, dar la 12-13k. cam pe aici se invart.

 

Pot urca mai sus de 12500 - spre 14 - 15 in functie de cat iau pe cazanul actual.

Deci intretinerea n-ar fi foarte scumpa daca nu apar probleme.

Ce an si cat ai dat pe ea?

Mie mi e frica de diesel, la orice masina nu doar BMW. Daca as putea as opta pentru un 318i

 

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

in bugetul tau tot audi vad optiune valabila , nu are rost sa te anturezi la un f31 care interior si exterior e sub audi, poate te incanta marca , ai urcat in vreun f30 , 31?

 

Nu, n-am avut ocazia. Ma gandeam la F 31 ca sa pot ramane in zona de confort. M-as multumi si cu o cutie manuala motor de 150 cai, dar daca nu e posibil c'est la vie.

Problema la Audi e ca nu ma atrage deloc. As opta mai mult spre Passat.

Dar de amorul artei, ce motorizare este ok la Audi A4 si ce cutie de viteze? Manuala sau automata?

La Passat aveti idee de motorizari ok?

 

La un 15k anturez un F31 cu B47? Ce probleme majore are inafara de EGR?

Link to comment
Share on other sites

B47 s-a pus parca din octombrie 2015, sau ceva in sensul asta. Gasesti la 15k, daca nu vrei sa fie ultra-mega-full.

 

Nu ma intereseaza mai deloc optionalele.

Ma intereseaza motor si cutie sa fie ok. La sub 15k pe an, nu am de ce sa ma uit la brizbrizuri.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ce-mi plac aceste topicuri fix degeaba. Doar de dragul conversatiei, ca omul de fapt vrea sa isi ia masina peste 2 ani.

 

 

De dragul converstatie n-a fost, dar fiecare are prioritatile lui si la mine a primat cumpararea unui apartament fata de o masina. In plus, ce conteaza cand cumpar daca am aflat ce ma interesa?

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

De dragul converstatie n-a fost, dar fiecare are prioritatile lui si la mine a primat cumpararea unui apartament fata de o masina. In plus, ce conteaza cand cumpar daca am aflat ce ma interesa?

 

Si apartamentul te-ai decis sa il cumperi in 3 zile, dupa ce intai ai zis ca oricum depinde intai de pretul cu care vinzi masina.

Pana la urma evident ca nu conteaza, dar e fix degeaba topicul, mai ales ca tu ai intrebat de preturi. Peste 2 ani ce relevanta mai are?

 

 

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si apartamentul te-ai decis sa il cumperi in 3 zile, dupa ce intai ai zis ca oricum depinde intai de pretul cu care vinzi masina.

Pana la urma evident ca nu conteaza, dar e fix degeaba topicul, mai ales ca tu ai intrebat de preturi. Peste 2 ani ce relevanta mai are?

 

Pai asta e ideea pe care tu n-o iei in calcul. De unde stii tu cum imi aranjez lucrurile? Poate acum mi s-a ivit ceva bun, poate s-au schimbat anumite varibile. Discutia a fost degeaba pentru tine, pentru mine a fost buna si peste 1 an sau 2 tot o sa fac aceasa achizitie.

Pretul va fi la fel de relevant, poate, pentru ca atunci masina va trebui sa nu fie mai veche de 3 ani. Ma gandesc ca o masina care are acum 3 ani vechime cu una care atunci va avea 3 ani vechime vor avea un pret relativ similar.

Putem continua cu explicatiile dar nu cred ca are rost.

 

 

 

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.