BMWClub: MYX 7 seria 6 - BMWClub

Jump to content

• 9 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

MYX 7 seria 6 640 XD Rate Topic: ***** 3 Votes

#41 User is online   MuscleMike 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 21 July 2019 - 13:49

E unul din cele mai frumoase, dacă nu cel mai frumos și “individual” model (nu ai cum sa îl “confunzi” cu nici un model nici interior, nici exterior). Foarte frumoasa. Sa o stăpânești sănătos și sa te poarte in siguranța. Posted Image
2

#42 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 21 July 2019 - 14:37

Si eu ma simt f bine in ea , atrage f multe priviri , e prima masina la care tot se aduna lumea sa se holbeze , ma cam streseaza asta , provoaca atractie si invidie in acelasi timp , prin trafic parca toti trag spre ea , pare din rautate de multe ori sau poate sunt eu cu nr B prin cta acum si provoaca ceva suferinte .Inca ma.obisnuiesc cu botul mai lung si abia astept drumul spre casa sa o conduc .
0

#43 User is online   edit 

• Pasionat

Posted 21 July 2019 - 16:58

ai plecat acum de la crazy beach?
ca fix cand ieseam pe usa pleca un seria 6 cu roti de 20, numere rosii si de culoare un negru verzui.
0

#44 User is offline   Masti 

• Începător

Posted 21 July 2019 - 17:15

Foarte frumoasa, seria 6 este de departe unu dintre cele mai frumoase modele din ultimii ani. Sa o stapanesti sanatos cu cat mai multe drumuri alaturi de cei dragi.

Sa ne ti si pe noi la curent cu parerile la cald :D
0

#45 User is offline   JuN1oR 

• Începător

Posted 21 July 2019 - 18:29

Sa te bucuri de ea, multi km fara probleme. Este cel mai frumos model de la bmw dupa parerea mea, felicitari :goodjob:

This post has been edited by JuN1oR: 21 July 2019 - 18:30

0

#46 User is offline   lexuuuu 

• Senior

Posted 22 July 2019 - 12:45

Am vazut masina in Mamaia, frumos tare, daca vedeam la timp mesajul iti codam eu Start-Stop. Posted Image
0

#47 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 23 July 2019 - 00:40

cea din fata de la golden palace era , inteleg ca erau mai multe, eu n-am mai vazut decal nfl sau mai sunt doar cu stopurile schimbate :rolleyes:

Ceva impresii la cald dupa cateva sute de km . Masina e clar diferita de alte serii pe care le-am mai avut , 3-5 , feelingul general e ca F06 e o masina premium , adica iti da feelingul asta de la exterior si se continua in interior cu materialele si dispunerea lor . Am sa descriu din prisma comparatiei cu f10 care e destul de dotat , ma refer aici la dinamic drive si adaptive drive , amortizoare edc , dotari care nu sunt la F06 dar compenseaza prin diferenta de inaltime , masina nu inclina in curbe f mult dar se putea mai bine , simt cumva senzatia de ruliu uneori , cam cum avea E60 inainte sa montez Eibach , dar mult diminuat , nu-mi dau seama acum daca niste amortizoare mai dure ar rezolva situatia sau o bara de torsiune mai rigida . In nici un caz nu as monta arcuri eibach, ar fi mult prea joasa . Jantele 20 surprinzator nu imi par inutilizabile , la modul real eu nu simt o diferenta majora intre 19 si 20 poate si pt faptul ca suprafata de contact este identica , probabil e un risc accentuat la gropi etc .
Este o reala placere sa o conduci la drum lung , motorul se simte relaxat , in mod sigur simti diferenta de cuplu ,mai ales la viteze mari . Azi am revenit si am condus f10 50 km , cum am mai spus , scaunele comfort incomparabile , am sintit clar ca edc amortizeaza mai bine , parca mai ferm , nu stiu cum ar fi cu 20 dar n-ar trebui sa fie diferente . Consumul 11 la viteze 160-180 , n-am facut o medie , oricum i-am dat , in limita asta pt ca are flansa spate crapata si nu am vrut sa risc , ceva varfuri cat sa ma simt eu bine ca masina poate . Si da poate , creier sa ai si drum liber . :frantics:
Pusa una langa alta f06 f10 clar cea din urma pare o masina de familie ..frumoasa si puternica . f06 alt film , nu te gandesti la o masina de familie. Iti da senzatia de frumos si putere si cam atat . Si abia astepti sa o conduci . Ca nivel de zgomot as spune ca e aprox la fel , se simte usor mai silentios motorul la F06 , sa zicem un 10 % si aici includ si feedbackul de la zgomotul de drum la viteza , ma steptam sa fie mai zgomotos f06 dar nu e .
Ambilightul nu-mi place , destul de slab , intens exact unde incepe ledul si apoi se pierde pana la capat , jenant . Probabil voi proceda ca la f10 si voi monta un kit .
Frane beton , imi place ca are etrierele vopsite , face parte din M sport package , urmeaza sa-i scot m si inscriptia 640 , nu-mi plac .
Nu prea am ce schimba la ea , poate sa ma joc cu jantele putin , am comandat grile negru lucios performance sa fac test , daca imi place le pastrez . Am scapat cu muzica , are HK :D .
la colision warning are 2 avertizari , una alba cu atentie si una cu rosu , parca fct mai bine ca la f10 , inclusiv franeaza mai bn , la oameni afiseaza o pictograma umana si rupe franele .Daca te simte cu piciorul pe frana nu intervine . daca dormi franeaza imediat . Incep sa ma obisnuiesc cu proprortiile , e mai lunga botul usor ascutit , e jale la parcari momentan ma dau jos si ma uit . Sa speram ca voi fi atent mereu . Dupa ce am condus f10 azi am vazut diferenta , inaltime si lungime . Latime pare la fel , cel putin asa se simte . f10 imi pare f infipta pana in 120-140 , dupa viteza asta F06 e bomba , dif de cuplu probabil , altfel pune puterea . i-am comandat flansa spate si uleiul de cutie transfer in prima faza , o sa fac un flush la grupuri in primavara si mai las uleiul la cutie momentan.
Farurile sunt dementiale , e lumina pe strada acum , ca intensitate as spune undeva la 30% plus fata de xenon , ca si lungime raza indiscutabil superior , esti pe faza lunga mereu se joaca din conul de umbra , le vezi pe sosea cum se plimba .
cam astea ar fi momentan impresiile la cald , voi mai reveni cu pareri.

f10 intra la vanzare in scurt timp , voi face si aici un topic sa fie , evident conteaza jurnalul tinut pe forum , mereu a contat la toate masinile vandute .

This post has been edited by Myx: 23 July 2019 - 00:47

8

#48 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 23 July 2019 - 17:47

Azi i-am scos cifrele si literele de pe spate ca ma stresau . Arata mult mai bine , si am surprins si albastrul in poze :goodjob: , a venit si flansa , rezolv sapt asta . Un alt host pt poze gasim ? vad ca astia pun watermark

Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image

This post has been edited by Myx: 23 July 2019 - 17:48

6

#49 User is offline   ovy318i 

• Fan

Posted 23 July 2019 - 19:28

foarte frumoasa seria 6,multi km fara probleme.

This post has been edited by ovy318i: 23 July 2019 - 19:28

1

#50 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 27 July 2019 - 11:43

si incepem jurnal de bord cu schimbarea flansei cardan spate care era rupta , uleiul cutie de transfer care era negru ars , i-am luat 2 suporti de nr si am comandat anvelope noi Michelin Pilot sport 4 S XL , are o galma fata la o anvelopa si am decis sa le schimb pe toate si sa trec la alta marca , are Pirelli P zero acum . Am tot oscilat intre astea si Pilot super sport dar am decis sa iau 4S fiind mai noi si din teste ceva mai putin zgomotoase .Din tot ce am studiat uleiul la cutia de transfer se schimba la 50-60 k km MAX lucru confirmat si de mecanicul Bavaria care mi-a lucrat la masina . Motivul pt care pica este schimbul de ulei iar la cat costa acest ulei 150 ron L este infim visavis de costuri de reparatie . Deci un alt mit cu uleiul care tine forever . Astept sa-mi vina anvelopele sa mai prind ceva din vara asta cu ele :thumbsup:

Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image

This post has been edited by Myx: 27 July 2019 - 11:47

2

#51 User is offline   bomb3009 

• Senior

Posted 27 July 2019 - 12:13

Si mecanicul meu recomanda schimbul uleiului in cutia de transfer. Costul e chiar redus si te scuteste de probeleme serioase. Oricum sunt destul de sensibile si afectate de orice schimbare cand vine vorba de dimensiunea jantelor/anvelopelor. Sunt curios cum se comportat pilot 4s, eu am pus super sport si mi se par geniale.
0

#52 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 27 July 2019 - 12:30

View Postbomb3009, on 27 July 2019 - 12:13, said:

Si mecanicul meu recomanda schimbul uleiului in cutia de transfer. Costul e chiar redus si te scuteste de probeleme serioase. Oricum sunt destul de sensibile si afectate de orice schimbare cand vine vorba de dimensiunea jantelor/anvelopelor. Sunt curios cum se comportat pilot 4s, eu am pus super sport si mi se par geniale.

am tot urmarit reviewuri , video etc , Super sport sunt ceva mai tari in manevre agresive dar nici 4 S nu sunt mai prejos , depinde si ce drumuri faci , uite aici un review mai serios , concluzia finala e pe la min 6 .10 daca nu ai chef sa urmaresti , oricum feedbackul real e cel mai important . Din ce spune e o imbunatatire la aderenta si comfort , comparatia e facuta la limite , situatii destul de rare in traficul zilnic , deci tine de user

https://www.youtube....h?v=F65rXOlS2f8

This post has been edited by Myx: 27 July 2019 - 12:34

0

#53 User is online   edit 

• Pasionat

Posted 27 July 2019 - 22:46

deci sa schimb uleiul din cutia de transfer la prima revizie?

a mea are 55k km acum
-1

#54 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 27 July 2019 - 23:03

View Postedit, on 27 July 2019 - 22:46, said:

deci sa schimb uleiul din cutia de transfer la prima revizie?

a mea are 55k km acum

E la fix pt o mentenanta buna . Eu dupa schimbul asta si o resetare a adaptatiilor cutiei de transfer simt ca trage diferit , poate e placebo, e mai infipta , mai ales la plecarile de pe loc mai in forta ca acum ma tot joc cu ea , parca nu pot sa merg linistit cu masina asta :hyper: . Pe forumuri afara se schimba si mai des pe la 25 k , costurile sunt modice oricum , dar recomandarea BMW e cum am spus mai sus, o sa-i schimb si uleiul la diferentiale si cred ca inainte de iarna si uleiul la cutie , n-are rost sa astept

This post has been edited by Myx: 27 July 2019 - 23:04

1

#55 User is online   edit 

• Pasionat

Posted 28 July 2019 - 10:35

ok, sa fac un rezumat.
in afara uleiului din motor, mai este uleiul cutiei de viteze, uleiul din cutia de transfer, uleiul din diferentiale.

mi-a scapat ceva?
0

#56 User is online   mik15 

• Fan
  • Group: Contributors

Posted 29 July 2019 - 08:45

e foarte frumoasa masina, imi aduc aminte cand am stat in ea prima data cand a aparut acest model si am zis cat de tare este si cum bordul e iarasi orientat catre sofer si e clara demarcatia intre sofer si restul pasagerilor, acela mi s-a parut punctul forte al interiorului, aduce mult cu prima serie 8 la acest capitol.

Una din asta mi-as lua si eu oricand, dar inca mai am de carat carucior :). Sa te bucuri de ea cat mai mult si la multi km fara probleme :thumbsup:

This post has been edited by mik15: 29 July 2019 - 08:45

2

#57 User is offline   Alex_wly 

• RWD Driver

Posted 29 July 2019 - 08:50

e da...am gasit masina si persoana pe care sa fiu invidios (in sensul bun, daca se poate spune asa)
sa o conduci cu placere, MYX-ule...nu ca n-ai face-o.

Seria 6 GC mi se pare de vis. E masina pe care mi-o doresc si eu.
3

#58 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 29 July 2019 - 09:42

View Postmik15, on 29 July 2019 - 08:45, said:

Una din asta mi-as lua si eu oricand, dar inca mai am de carat carucior :). Sa te bucuri de ea cat mai mult si la multi km fara probleme :thumbsup:

Am scapat de carucioare , portbagjul e cam mic , cred ca doar deschiderea 😆, mereu ma uitam la 6 pe strada si imi placea ca iese in evidenta si e diferit , nu e o masina de familie , faptul ca n-are rame la geam ,usa mare , sunt multe lucruri misto la ea , pozitia mai joasa , luneta mica , zi de zi descopar ca-mi place tot mai mult. Cred ca ii iau fsc original sa activez SLI . Nu prea am ce sa ii fac dar nu e boring absolut deloc ,cred ca in oras consuma aprox 13 cu trafic asta de vara. Cam are lipici la prosti si provoaca o invidie proasta ,am gasit masina scuipata de 2 ori ...i-am montat camera fata momentan si voi pune si spate , hardwire kit . Sunt ceva mai atent pe unde parchez . Alex ,tre sa iei una clar, merita doar pt ranjetul ala pe care il ai cand te-ai trantit in ea ...Hello bby gen :)))
0

#59 User is offline   Eugen B 

• Pasionat

Posted 29 July 2019 - 10:05

View PostMyx, on 29 July 2019 - 09:42, said:

Am scapat de carucioare , portbagjul e cam mic , cred ca doar deschiderea 😆, mereu ma uitam la 6 pe strada si imi placea ca iese in evidenta si e diferit , nu e o masina de familie , faptul ca n-are rame la geam ,usa mare , sunt multe lucruri misto la ea , pozitia mai joasa , luneta mica , zi de zi descopar ca-mi place tot mai mult. Cred ca ii iau fsc original sa activez SLI . Nu prea am ce sa ii fac dar nu e boring absolut deloc ,cred ca in oras consuma aprox 13 cu trafic asta de vara. Cam are lipici la prosti si provoaca o invidie proasta ,am gasit masina scuipata de 2 ori ...i-am montat camera fata momentan si voi pune si spate , hardwire kit . Sunt ceva mai atent pe unde parchez . Alex ,tre sa iei una clar, merita doar pt ranjetul ala pe care il ai cand te-ai trantit in ea ...Hello bby gen :)))

Eu chiar nu inteleg...de ce sa iti scuipe cineva masina? drogat? frustrat? alea cu zgariatul se practica in multe tari, pe fondul frustrarilor economice, dar chiar nu inteleg de ce ar scuipa cineva o masina. Eu nu cred ca as putea sa imi cumpar o masina stiind ca trebuie sa stau stresat unde o parchez, daca mi-o zgarie careva, daca o scuipa, daca fura ceva de pe ea....chiar va admir pe cei ce investiti timp si bani in masini....aveti multa rabdare si pasiune.
La iarna cred ca va fi putin mai dificil, stiu ca masina e destul de joasa/lunga....cred ca ar fi mai util sa o parchezi intr-un garaj si sa iti iei o masina dedicata pentru iarna.
0

#60 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 29 July 2019 - 10:35

Frustrare clar , prostie , invidie .

PS am programat schimbul ulei cutie , la Automatico . La 108 k ar fi schimbul ca la carte aproape
3

Share this topic:

• 9 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic