Jump to content

MYX 7 seria 6


Myx

Recommended Posts

Si mecanicul meu recomanda schimbul uleiului in cutia de transfer. Costul e chiar redus si te scuteste de probeleme serioase. Oricum sunt destul de sensibile si afectate de orice schimbare cand vine vorba de dimensiunea jantelor/anvelopelor. Sunt curios cum se comportat pilot 4s, eu am pus super sport si mi se par geniale.
Link to comment
Share on other sites

Si mecanicul meu recomanda schimbul uleiului in cutia de transfer. Costul e chiar redus si te scuteste de probeleme serioase. Oricum sunt destul de sensibile si afectate de orice schimbare cand vine vorba de dimensiunea jantelor/anvelopelor. Sunt curios cum se comportat pilot 4s, eu am pus super sport si mi se par geniale.

 

am tot urmarit reviewuri , video etc , Super sport sunt ceva mai tari in manevre agresive dar nici 4 S nu sunt mai prejos , depinde si ce drumuri faci , uite aici un review mai serios , concluzia finala e pe la min 6 .10 daca nu ai chef sa urmaresti , oricum feedbackul real e cel mai important . Din ce spune e o imbunatatire la aderenta si comfort , comparatia e facuta la limite , situatii destul de rare in traficul zilnic , deci tine de user

 

https://www.youtube.com/watch?v=F65rXOlS2f8

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

deci sa schimb uleiul din cutia de transfer la prima revizie?

 

a mea are 55k km acum

 

E la fix pt o mentenanta buna . Eu dupa schimbul asta si o resetare a adaptatiilor cutiei de transfer simt ca trage diferit , poate e placebo, e mai infipta , mai ales la plecarile de pe loc mai in forta ca acum ma tot joc cu ea , parca nu pot sa merg linistit cu masina asta :hyper: . Pe forumuri afara se schimba si mai des pe la 25 k , costurile sunt modice oricum , dar recomandarea BMW e cum am spus mai sus, o sa-i schimb si uleiul la diferentiale si cred ca inainte de iarna si uleiul la cutie , n-are rost sa astept

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e foarte frumoasa masina, imi aduc aminte cand am stat in ea prima data cand a aparut acest model si am zis cat de tare este si cum bordul e iarasi orientat catre sofer si e clara demarcatia intre sofer si restul pasagerilor, acela mi s-a parut punctul forte al interiorului, aduce mult cu prima serie 8 la acest capitol.

 

Una din asta mi-as lua si eu oricand, dar inca mai am de carat carucior :). Sa te bucuri de ea cat mai mult si la multi km fara probleme :thumbsup:

Edited by mik15
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Una din asta mi-as lua si eu oricand, dar inca mai am de carat carucior :). Sa te bucuri de ea cat mai mult si la multi km fara probleme :thumbsup:

Am scapat de carucioare , portbagjul e cam mic , cred ca doar deschiderea 😆, mereu ma uitam la 6 pe strada si imi placea ca iese in evidenta si e diferit , nu e o masina de familie , faptul ca n-are rame la geam ,usa mare , sunt multe lucruri misto la ea , pozitia mai joasa , luneta mica , zi de zi descopar ca-mi place tot mai mult. Cred ca ii iau fsc original sa activez SLI . Nu prea am ce sa ii fac dar nu e boring absolut deloc ,cred ca in oras consuma aprox 13 cu trafic asta de vara. Cam are lipici la prosti si provoaca o invidie proasta ,am gasit masina scuipata de 2 ori ...i-am montat camera fata momentan si voi pune si spate , hardwire kit . Sunt ceva mai atent pe unde parchez . Alex ,tre sa iei una clar, merita doar pt ranjetul ala pe care il ai cand te-ai trantit in ea ...Hello bby gen :)))

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am scapat de carucioare , portbagjul e cam mic , cred ca doar deschiderea 😆, mereu ma uitam la 6 pe strada si imi placea ca iese in evidenta si e diferit , nu e o masina de familie , faptul ca n-are rame la geam ,usa mare , sunt multe lucruri misto la ea , pozitia mai joasa , luneta mica , zi de zi descopar ca-mi place tot mai mult. Cred ca ii iau fsc original sa activez SLI . Nu prea am ce sa ii fac dar nu e boring absolut deloc ,cred ca in oras consuma aprox 13 cu trafic asta de vara. Cam are lipici la prosti si provoaca o invidie proasta ,am gasit masina scuipata de 2 ori ...i-am montat camera fata momentan si voi pune si spate , hardwire kit . Sunt ceva mai atent pe unde parchez . Alex ,tre sa iei una clar, merita doar pt ranjetul ala pe care il ai cand te-ai trantit in ea ...Hello bby gen :)))

 

Eu chiar nu inteleg...de ce sa iti scuipe cineva masina? drogat? frustrat? alea cu zgariatul se practica in multe tari, pe fondul frustrarilor economice, dar chiar nu inteleg de ce ar scuipa cineva o masina. Eu nu cred ca as putea sa imi cumpar o masina stiind ca trebuie sa stau stresat unde o parchez, daca mi-o zgarie careva, daca o scuipa, daca fura ceva de pe ea....chiar va admir pe cei ce investiti timp si bani in masini....aveti multa rabdare si pasiune.

La iarna cred ca va fi putin mai dificil, stiu ca masina e destul de joasa/lunga....cred ca ar fi mai util sa o parchezi intr-un garaj si sa iti iei o masina dedicata pentru iarna.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca tot cauti sa cobori masina, si-a pus un prieten pe F10 arcuri vogtland cu 2 cm fata si 3 cm spate.

 

Ti-am atasat niste poze, din ce mi-a zis sunt superioara ca tot fata de eibach, eu nu stiu ce sa zic, el a mai avut pe alta masina si de aceea, eibach sunt mai ieftine.

 

Ti-am atasat pozele cu auto inainte/dupa, nu ti-am scris insa o sa-ti dai seama in pozele in care este mai joasa.

 

Noroc!

 

https://imgur.com/a/sjuBf6a

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ti-am atasat pozele cu auto inainte/dupa, nu ti-am scris insa o sa-ti dai seama in pozele in care este mai joasa.

 

Noroc!

 

https://imgur.com/a/sjuBf6a

 

el are acum garda la sol cum am eu la 6 , daca as cobora 6 asa cred ca ar fi f joasa si greu de mers cu ea din ce mi-a spus si un coleg care a facut modificarea , la arcuri nu umblu clar , am sa incerc din amortizoare si poate bari antiruliu , pana la urma nu imi trebuie mare lucru , doar sa-i mai scot din balans cu care am inceput sa ma obisnuiesc :)))

Link to comment
Share on other sites

superb sase :D sunt curios cand te apuci sa faci cate ceva la ea si ce o sa faci la ea...desi acum spui ca nu ai ce sa faci la ea...mai vedem :)))

 

haha tot ce e posibil , masina e tentanta , azi ma uitam la retrofit side warning assist :laugh: ar trebui carcase oglinzi si 2 radare pe spate , trebuie verificat

 

Azi am fost la Filip pt ca avea o zgarietura pe aripioara laterala sofer si o usoara decoloratie la lombar , probabil o problema cu care ma voi tot confrunta , cel putin o data la 6 luni , asta e , bine ca exista solutie accesibila :ninja:

 

WhatsApp%20Image%202019-07-30%20at%2016.59.58%201_zpsinkwwbu0.jpeg

WhatsApp%20Image%202019-07-30%20at%2016.59.58_zpsjlivzfyo.jpeg

Edited by Myx
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si avem prima modificare , ambilight care si la seria 6 era penal de slab si monoton , dadea o atmosfera ciudata . oficial nu este nici un retrofit pt seria 6 , am rascolit tot netul si am inteles apoi de ce nu exista , montajul a fost unul fff dificil si a durat aprox 6 ore , am fost la un pas sa renunt ,s-a scos ambilight cu suportul care e f bine bagat in tapiserie , sub piele si pt a nu provoca alte daune s-a lucrat milimetric . In final baietii de la Am customs au facut o treaba perfecta dupa multe reglaje intensitate si pozitie a benzilor de led care provin de la un kit de f10 ,ciudat ca la o masina 2015 nu au facut un ambilight competitiv daca tot l-au instalat , un led care scadea pana la finalul benzii imi pare din filme proaste asa ca asta e rezultatul final acum de care sunt super multumit . Ce vedeti este intensitatea maxima care se poate regla din bord .uUrmeaza tipsuri de 650i, cele dreptunghiulare si difuzorul aferent . i-am infoliat si farurile in folie protectie , m-am gandit ca poate ajuta la vreo piatra mai nebuna

 

 

WhatsApp%20Image%202019-08-02%20at%2019.36.30_zpszo7mdbku.jpeg

WhatsApp%20Image%202019-08-02%20at%2019.36.29_zps457rjmgt.jpeg

WhatsApp%20Image%202019-08-02%20at%2019.36.23_zpsfppwah5z.jpeg

Edited by Myx
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.