Jump to content

trepidatii la relanti e90 lci


NiCAz

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Ieri am fost la service cu masina pentru a curata galeria de admisie, bmw e90 316d 2009. Dupa ce am plecat de la service am observat usoare vibratii cand stateam la semafor, e normal?

 

O alta intrebare, a pus cineva EGR WAHLER pe e90? A avut problema cum ca nu-l accepta masina? Am schimbat de curand EGR-ul, am pus unul aftermarket ( WAHLER ), periodic imi da eroare pe EGR iar varianta celor din service a fost aceasta, masina nu accepta EGR aftermarket....

Link to comment
Share on other sites

La schimbare de EGR se face o procedura de adaptare cu ISTA. Daca nu au facut-o corect sau deloc apare o usoara deviatie. Adica noul EGR merge cumva si masina stie ca merge altcumva.

Nu a facut nici un fel de procedura dupa ce a schimbat piesa, am fost si in alte 2 service-uri sa vad despre ce este vorba. (service uri autorizate bmw). La nici unul dintre ele nu mi-au spus asta... Poate cineva de pe site sa faca asta?

Edited by NiCAz
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut aceleaĂâ˘i simptome când aveam eroare pe dpf Ăâ˘i egr, am schimbat egr ul Ăâ˘i am curĂŁĂâşat dpf ul Ăâ˘i totuĂâ˘i am mai primit câte o eroare pe dpf din cauza senzorului de presiune, sens ĂŽn care ĂŽmi fĂŁcea la fel la relanti. Vezi dacĂŁ nu cumva ai eroare pe dpf. De adaptat egr nici eu nu am fĂŁcut Ăâ˘i mĂŁ gândesc sĂŁ mĂŁ duc sĂŁ ĂŽi fac adaptarea. DupĂŁ ce Ăâ˘tergeam eroarea pe dpf relantiul era normal.

 

Trimis de pe al meu Mi MIX 2S folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut aceleaČi simptome când aveam eroare pe dpf Či egr, am schimbat egr ul Či am curăČat dpf ul Či totuČi am mai primit câte o eroare pe dpf din cauza senzorului de presiune, sens în care îmi făcea la fel la relanti. Vezi dacă nu cumva ai eroare pe dpf. De adaptat egr nici eu nu am făcut Či mă gândesc să mă duc să îi fac adaptarea. După ce Čtergeam eroarea pe dpf relantiul era normal.

 

Trimis de pe al meu Mi MIX 2S folosind Tapatalk

Am avut o eroare la dpf, mai exact pe senzorul de presiune. L-am schimbat pe acesta. Filtrul isi facea regenerarile..

Ieri dupa ce au curatat admisia au facut si un test. pe parte de admisie au spus ca nu apare nici o problema pe tester..

Edited by NiCAz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.