BMWClub: Întreruperi 1.8is - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Întreruperi 1.8is Rate Topic: -----

#1 User is offline   Bratu Doru 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 19 July 2019 - 13:08

Salut!
Dețin un e36 1.8is. Problema ar fi ca a început sa îmi meargă foarte întrerupt motorul, la relantii da rateuri si la accelerație la fel, pocnește pe evacuare și nu mai trage. Menționez faptul ca am si gpl, numai pe acesta întrerupând foarte tare. Daca merg pe benzina nu mai este la fel de puternica intrruperea dar tot este. Prima data am schimbat bobina si fișele după care a mers bine un timp, apoi ușor ușor a început din nou sa întrerupă din ce in ce mai tare. Acum face zici ca e mitraliera, nici nu mai pot accelera repede ca nu-mi da voie, o da in rateuri. Am verificat furtune, debitmetru, catalizatorul este scos (facea la fel si cu el pus). Pe bujiile cu iridium întrerupe mai tare, iar pe cele normale întrerupe mai puțin dar tot întrerupe. Ce as putea verifica?
0

#2 User is offline   All 

• Senior

Posted 19 July 2019 - 21:18

Schimba si bujiile. Pune unele cu un element si cu distanta mica (0.7). Se inteleg mai bine cu gazul decat cele cu 2-4 elemente.
0

#3 User is offline   Bratu Doru 

• Nou venit
  • Pip

Posted 20 July 2019 - 01:13

A mers foarte bine pe bujiile cu iridium, deci nu sunt ele o problema. Și pe bujiile de fabrica face la fel și sunt noi.
0

#4 User is offline   roby_m 

• Frumos

Posted 20 July 2019 - 23:20

Verifica toti senzorii, in special senzorii sau senzorul de temperatura. Vezi cum se masoara in Autodata.
0

#5 User is offline   cristianro 

• Fan

Posted 21 July 2019 - 17:30

Da rateuri pentru ca iti da scanteia la bujii total aiurea, primul ar fi senzorul rotatie arbore cotit, al doilea ar fi senzorul rotatie axa cu came ( care lucreaza cu senzorul axul motor), si al 3-lea ar fi ca lantul e ori foarte slab ori nu e pus la punct mecanic, astfel senzorul axa cu came
trimite aiurea semnal catre ecu.
Inlocuieste senzorul arbore cotit cu altul nou ( de preferat pe original)
da jos capacul de _chiulasa_ si uita-te sa vezi daca lantul e slab.
Sa ne spui ce ai gasit si ce ai rezolvat.Verificarea o faci cu motorul dat pe benzina.
0

#6 User is offline   Bratu Doru 

• Nou venit
  • Pip

Posted 21 July 2019 - 18:51

Am înțeles, mulțumesc! O sa verific
0

#7 User is offline   Bratu Doru 

• Nou venit
  • Pip

Posted 22 July 2019 - 15:35

Lanțul e întins, senzorii sunt buni. Pe tester nu are nicio eroare. Am schimbat si debitmetrul ca sa fiu sigur si tot asa face. ECU-ul are vreun releu care se poate strica sau ceva de genul si sa nu mai funcționeze in parametrii optimi?
0

#8 User is offline   cristianro 

• Fan

Posted 23 July 2019 - 05:20

Nu te lua dupa tester, pentru simplul motiv ca testerul nu iti spune de ce da rateuri, si nici nu iti repara defectiunea, inca nu s-a inventat asa ceva, mai sus ti-am spus exact care sunt primele componente pe care sa le verifici si ce sa schimbi.
Senzorii se verifica cu un osciloscop cu 2 intrari, testerul nu iti spune nivelul semnalului catre calculatorul masinii
Debitmetrul n-are nicio treaba cu rateurile motorului. iar daca le vei inlocui la nimereala tot nu vei rezolva nimic.

This post has been edited by cristianro: 23 July 2019 - 05:49

0

#9 User is offline   cristianro 

• Fan

Posted 23 July 2019 - 05:55

Pe blogul meu. https://bmw-roads.blogspot.com. gasesti multe articole care te pot ajuta.
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro