Jump to content

Inlocuire bec ceata cu led


Recommended Posts

Salutare,

 

Detin un F30 2014 si m-ar interesa sa inlocuiesc becurile de ceata acelea care se vad galben cu unele cu led, mai ales ca masina are xenon iar acelea cand sunt aprinse se vad galben, in plus cred ca sunt si mai ok pe timp de ceata.

 

 

M-ar interesa ceva pareri, daca a mai schimbat cineva asa ceva, daca se schimba greu si mai ales cum ati scos erorile din bord deoarece presupun ca o sa dea si erori in bord daca sunt schimbate.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Detin un F30 2014 si m-ar interesa sa inlocuiesc becurile de ceata acelea care se vad galben cu unele cu led, mai ales ca masina are xenon iar acelea cand sunt aprinse se vad galben, in plus cred ca sunt si mai ok pe timp de ceata.

 

 

M-ar interesa ceva pareri, daca a mai schimbat cineva asa ceva, daca se schimba greu si mai ales cum ati scos erorile din bord deoarece presupun ca o sa dea si erori in bord daca sunt schimbate.

 

1. lumina alba/rece pe timp de ceata = 0 (zero)

2. probabil dupa atat experienta ....inginerii de la BMW au pus "lumini mai galbui" in/la proiectorare cu respectarea unor norme, in urma unor studii, din cauza unor motive.

3. oare nu putea sa puna BMW din fabrica si in proiectoare LED ?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. lumina alba/rece pe timp de ceata = 0 (zero)

2. probabil dupa atat experienta ....inginerii de la BMW au pus "lumini mai galbui" in/la proiectorare cu respectarea unor norme, in urma unor studii, din cauza unor motive.

3. oare nu putea sa puna BMW din fabrica si in proiectoare LED ?

 

Inginerii de la BMW au inceput sa puna LED dar incepand cu facelift ... probabil atunci a "aparut tehnologia asta noua" la BMW.

Daca nu ai un raspuns ce ajuta de ce mai postezi?

 

@Scrupix: Si eu m-am interesat pentru ca am acelasi sentiment.

In legatura cu varianta full oe (sa cumperi proiectoare led, montat, codat) am citit pe forumurile externe ca cine a facut operatiunea asta nu este foarte multumit si ca au fost bani aruncati avand acelasi rezultat si doar schimband becul cu unul led (muuult mai ieftin).

 

Daca gasesti niste becuri ok si fara sa dea eroare, sa ne scrii si noua :p

Link to comment
Share on other sites

Inginerii de la BMW au inceput sa puna LED dar incepand cu facelift ... probabil atunci a "aparut tehnologia asta noua" la BMW.

Daca nu ai un raspuns ce ajuta de ce mai postezi?

 

@Scrupix: Si eu m-am interesat pentru ca am acelasi sentiment.

In legatura cu varianta full oe (sa cumperi proiectoare led, montat, codat) am citit pe forumurile externe ca cine a facut operatiunea asta nu este foarte multumit si ca au fost bani aruncati avand acelasi rezultat si doar schimband becul cu unul led (muuult mai ieftin).

 

Daca gasesti niste becuri ok si fara sa dea eroare, sa ne scrii si noua :p

 

 

Merci @Tavicu, in cautarile mele pe acest subiect, am gasit acest video care pare ca este fix ceea ce ar fi nevoie si s-ar "dezactiva" erorile cu bimmercode.

Din ce am cautat pana acum, acele modele de leduri nu se gasesc pe la noi ci doar in state care trimit si in Romania (observ ca ar fi un cost de aprox.39$ cu tot cu transport), poate intre timp mai sunt persoane care au facut aceasta modificare si au reusit pe plan "local" :)

https://www.amazon.com/dp/B00N5BAWYK/?coliid=I3DUKFDRA5BBAL&colid=1PCTDEQLY422K&psc=1&ref_=lv_ov_lig_dp_it

Link to comment
Share on other sites

Din ce am cautat pana acum, acele modele de leduri nu se gasesc pe la noi ci doar in state care trimit si in Romania (observ ca ar fi un cost de aprox.39$ cu tot cu transport)

 

Nu mi se pare mult! Eu pana acum nu gasisem decat niste becuri ce mai aveau un adaptor pentru a minti calculatorul ca becurile sunt ok si sa nu ai eroare. Pareau genu de becuri ce se pot defecta usor ajungand apa la acel adaptor.

 

Astea par misto! Dintr-o bucata!

 

Mai este si varianta aliexpress, unde sunt in jur de 10$

 

https://www.aliexpress.com/item/33030522961.html

https://www.aliexpress.com/item/32822360175.html

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.