Jump to content

Nu mai trage dupa curatare filtru


iMirel94

Recommended Posts

Salut,

 

Am facut o curatare dpf + schimbare senzor presiune original la autostar 3000 si masina nu mai trage. M-am dus sa ii fac o curatare preventiva deoarece aveam presiunea diferentiala cam mare si dupa curatare masina nu mai trage ca inainte. Aveti idee ce ar putea fi?

Link to comment
Share on other sites

Recent am curatat si eu DPF-ul (la Odorhei). Diferenta nu e wow dar chiar se simte o schimbare in bine undeva intre 1800-2300 de ture. Eu am dat regenerare fortata chiar dupa montare si am iesit sa-si faca regenerarea. A durat 12 minute regenerarea.
Link to comment
Share on other sites

Ti-au suflat cu aer filtrul dupa spalare? Daca nu, apa ramasa in faguri cu restul de cenusa + fumul pe care inevitabil il da motorul...ti-a infundat si mai rau filtrul.

Daca dupa montare, masina scotea spuma sau iti dadea condens mult pe evacuare, sigur nu l-au suflat.

Dupa curatare cu solutii, filtru se tine la uscare si se sufla cu aer comprimat aprox 15min.

Edited by Alexandru'
Link to comment
Share on other sites

Ti-au suflat cu aer filtrul dupa spalare? Daca nu, apa ramasa in faguri cu restul de cenusa + fumul pe care inevitabil il da motorul...ti-a infundat si mai rau filtrul.

Daca dupa montare, masina scotea spuma sau iti dadea condens mult pe evacuare, sigur nu l-au suflat.

Dupa curatare cu solutii, filtru se tine la uscare si se sufla cu aer comprimat aprox 15min.

 

 

Nu au spalat filtru. Au scris mai sus ca a folosit procedeul de coacere + procedeul pneumatic.

Link to comment
Share on other sites

Dar ce valori are acum ? O regenerare fortata ai incercat ?

 

Inainte sa schimb senzorul valoarea nu era stabila(cu motor oprit). Dupa ce am schimbat senzorul de presiune la fel facea. La relanti era undeva intre -4 si -3 mbar. Nu am cu ce sa testez acum valorile. Senzorul pe care l-am cumparat este original BMW.

 

Nu inteleg de ce presiunea nu este constanta cand motorul este oprit. Variaza...

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa schimb senzorul valoarea nu era stabila(cu motor oprit). Dupa ce am schimbat senzorul de presiune la fel facea. La relanti era undeva intre -4 si -3 mbar. Nu am cu ce sa testez acum valorile. Senzorul pe care l-am cumparat este original BMW.

 

Nu inteleg de ce presiunea nu este constanta cand motorul este oprit. Variaza...

 

Verifica furtunasul acela dintre DPF si senzor. Poate fi uzat sau spart si presiunea variaza.

Link to comment
Share on other sites

Sau pur si simplu este ĂŽndoit cumva! ĂncĂŁ o chestie foarte importantĂŁ: dupĂŁ schimbarea senzorului diferential se face o stergerea a adaptĂŁrilor de emisie din Rheingold! DacĂŁ ai schimbat acel senzor fa musai acea stergere a adaptĂŁrilor pe emisii. Aceasta va face o stergerea a adaptĂŁrilor pe: EGR, senzor de presiune DPF, senzori de Oxigen si senzori de temperatura.Atentie mare:NU face asta pentru motor, injectie sau cutie de viteze, ci selecteazĂŁ Emissions. Succes!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ionuț_Cosmin
Link to comment
Share on other sites

De unde se face asta mai exact, din ista?

Eu am schimbat senzorul ala de 2 ori, dar niciodata nu a fost nevoie de vreo codare. Boala lor este depunerea de funingine pe membrana din interior.

De exemplu la n47, cel euro 5, deci cu egr electric (nu euro 4 cu egr vacuumatic), adaptarile nu pot fi sterse, asta iti returneaza ista cand selectezi egr electric (merge doar pe egr clasic, cu vacuum).

Edited by Alexandru'
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.