Jump to content

Consum ulei


Recommended Posts

Salut!

Mașina de mai sus, anul 2005, 270.000 km imi consumĂŁ 1 litru de ulei la 2000km. Am schimbat semeringurile de supape și am verificat turbina, Dpf-ul și tot ce ar mai putea sĂŁ creascĂŁ consumul de ulei(e adevĂŁrat, n-am desfĂŁcut motorul) și totul este ĂŽn regulĂŁ. Toate operațiile fĂŁcute de mecanici ĂŽn care am foarte mare incredere. Mașina trage și se aude f.bine , țeava de eșapament este albĂŁ și se pare cĂŁ va trebui umblat la motor( segmenti etc). Intrebarea mea e urmatoarea: se meritĂŁ sĂŁ se umble la motor (și eventual sĂŁ se elimine consumul de ulei) ĂŽn condițiile ĂŽn care mașina merge, aparent, perfect sau continui sĂŁ completez câte 1l la 2000km pânĂŁ la 10000km, cât dureazĂŁ un schimb de ulei?

 

Sper cĂŁ m-am fĂŁcut ĂŽnțeles, scuze pt postarea lungĂŁ. VĂŁ mulțumesc.

 

Se pare cĂŁ nu prea mĂŁ descurc, mașina este e90 320d 163cp

Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectul pentru mecanici dar 1l de ulei consum la 2000km. si cu teava alba, inseamna ca pierderea e in alta parte, ai verificat bine epuratorul, termoflotul, garnitura de la suportul filtrului de ulei, nu are cum sa fie segmentii atat de uzati si sa nu dea cu fum. Spun asta ca am avut acelasi model cu 300km. si nu completam 1l, de la un schimb la altul, dar am refacut turbina pe la 265k. chiar nu ai gasit ulei la turbo, intercooler, suspect? Edited by calinus68
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea e urmatoarea: se meritĂŁ sĂŁ se umble la motor (și eventual sĂŁ se elimine consumul de ulei) ĂŽn condițiile ĂŽn care mașina merge, aparent, perfect sau continui sĂŁ completez câte 1l la 2000km pânĂŁ la 10000km, cât dureazĂŁ un schimb de ulei?

 

Sper cĂŁ m-am fĂŁcut ĂŽnțeles, scuze pt postarea lungĂŁ. VĂŁ mulțumesc.

 

Se pare cĂŁ nu prea mĂŁ descurc, mașina este e90 320d 163cp

 

Irelevant consumul; daca iti permiti sa bagi 1 litru de ulei la 2k km..

Mergi in continuare asa cu reviziile uzuale.

 

Sau poate te gandesti sa umbli la stilul in care conduci daca conduci mai sportiv.

 

Motorul ala poate ajunge asa cum e la 400k km cand poate o sa vrei sa schimbi/pui mai multe lucruri noi in el.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Deci chiar dacĂŁ mașina consumĂŁ ulei (1l la 2000km) mĂŁ sfatuiesti sĂŁ rĂŁmân la 5w 30? Mulțumesc, voi ține cont.

Este foarte important tipul si producatorul uleiului, nu neaparat cei 2 indici. Evident, este foarte important sa stii ca in motorul tau este contraindicat sa pui 10w, de exemplu, nu la asta ma refer. Se comecializaeaza insa, foarte multe uleiuri contrafacute, obtinute prin Hidrocracare (HC), folosindu-se un ulei baza mineral (categoriile I, II sau III) peste care se adauga diversi aditivi (detergenti, anti ardere, anti spumare etc.), si care nu sunt full sintetice defapt, ci minerale. Acest tip de ulei este unu ulei slab-mediu, care in Ro este vandut cu eticheta "Fully sintetic", iar in tari ca Germania de exemplu, acolo unde exista standarde si control riguros, este vandut ca HC Syntese. Sunt nenumarate exemple pe piata! Singurele uleiuri complet sintetice (Fully sintetic) sunt cele din categoria PAO (Poli Alpha Olefin), acestea fiind de regula de 2-3 ori mai scumpe pe litru decat cele HC cu eticheta full sintetic. Caracteristicile acestora din urma sunt net superioare celorlalte datorita faptului ca aditivii folositi sunt aditivi superiori de tungsten si molibden (aditivi foarte scumpi)!

Acel ulei pe care ti l-am recomandat este din aceasta categorie - PAO. Nu fac reclama, dar am mers cu acest ulei si este net spuerior celui BMW 5w-30 Twin Power Turbo, in sensul ca in ~12 000 nu a fost nevoie sa completez nici 1 gram de ulei, in timp ce uleiul BMW a avut nevoie de doar ~500 km ca sa am 1 liniuta miuns. Concluzia trage-o singur.

Uite aici un configurator de uleiuri, de la Ravenol de exemplu: https://www.ravenol.de/en/oil-guide.html

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Deci chiar dacă mașina consumă ulei (1l la 2000km) mă sfatuiesti să rămân la 5w 30? Mulțumesc, voi ține cont.

 

Eu dupa 250k. am trecut la 5w40 LL04, motorul ceva mai silentios la cald. Ravenol am folosit in alta marca, s-a comportat super, plus ca lasa motorul f. curat.

Edited by calinus68
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.