Jump to content

Sfaturi intretinere F36 B47, 20xdrive


Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt nou posesor de BMW si mai exact un f36 420xd(masina luata din germania, 60k km, 2016, revizia facuta inainte sa o cumpar) si sunt si un nou utilizator al forumului. Am cateva intrebari de incepator asa :)

 

1) Masina a fost cumparata cu garantie euro plus. Pentru a pastra garantia sunt obligat sa fac reviziile la reprezentanta(Bavaria, Cobalceascu) sau pot sa ma duc si la service-urile specializate BMW (bForce, Dormag, FRK service etc) fara sa o pierd?

2) E recomandat sa fac revizia cum scrie la carte? Mai exact revizii la 27k km sau 2 ani sau sa mai scurtez din aceste perioade si sa le fac la "viteza" romaneasca (15k km sau 1 an). La fel si pentru alte schimburi (Placute, discuri etc).

4) Pe la ce nr de Km are rost sa imi fac grija de distributie? motorul e un b47

3) Am anvelope run flat si as vrea sa trec pe cele normale. Care e cea mai comoda varianta in conditiile in care nu am loc pt roata de rezerva? Daca fac o pana mai nasoala, un compresor nu prea e suficient.

4) Se poate schimba doar geamul unui proiector ceata? Am prins o piatra si mi-a facut geamul praf.

 

Sarumana mult

Link to comment
Share on other sites

Salut,in legatura cu proiectorul iti pot spune din proprie experienta ca trebuie cumparat tot proiectorul,e plug and play

Iar uleiul din,cate am citit pe forum, este recomandat,in romania,la10-15 k sau la un an din cauza prafului

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

un raspuns la intrebarea nr 1? cam asta ma paste prima data.

multumesc.

Dormag, Service Scream (Tezparii) bmw, bforce, etc sunt doar niste service-uri ce platesc anual pentru a avea access la istoricul online al masinii!

 

Tot ce faci in aceste service-uri nu este recunoscut de nici o reprezentanta, iar de BMW nici atat!

 

Daca ai banii dispobibili si tu te poti duce maine sa iti iei licenta! Dar asta nu te face reprezentanta :p

 

Daca esti din BucureÂşti si vrei sa economisesti niste banuti poti sa te orientezi catee Proleasing Ploiesti! Este aproape iar cand am facut eu revizia diferenta de pret a fost semnificativa! (1800 BucureÂşti, 1000 PloieÂşti)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.