Jump to content

Casete directie Doru Stan


kevinn14

Recommended Posts

Salut colegi ,

 

Am vrut sa postez si aici, deoarece posesorii de seria 5 intra mai des in aceasta sectiune. Voiam sa atentionez colegii in legatura cu atelierul de reparatii casete directie Doru Stan. Am avut programare pe 12.07.2019 pentru reconditionarea casetei ( pierdea lichid ) la un E60 530xd 2008. Dupa reconditionare nu au stiut sa faca aerisirea instalatiei si au stricat pompa servo. Au sustinut ca au mai avut cazuri cand nu mergea si si-a revenit dupa 50-100-150 km ( noroc poate ) . Mi-a dat banii inapoi pe reconditionare ( 1100 lei din 1200 lei ), asta dupa ce am mers cu masina vreo 250 km fara servo. Am fost cu masina la alt service , de data asta autorizat Rar pentru sisteme directie si am platit 3080 lei pe ce au stricat ei ( pompa noua , constatare , manopera , lichid , aerisire )

 

La asa zisa reconditionare de caseta , nu mi-au fost schimbate burdufele si coliere ( asta mi se pare cel mai grav , incaseaza banii in intregime, minte ca schimba toate piesele), probabil va trebui sa refac din nou si caseta . Se lucreaza pe noroc si nu respecta proceduri , daca merge bine , daca nu , iti da banii inapoi si te descurci tu ( cica sa pun pompa servo din dezmembrari ) Service-ul nu este autorizat RAR pentru reparatii sisteme directie , nu iti da factura sau bon , primesti o foaie la misto .

Eu o sa fac si reclamatie la RAR , Anaf , Opc . In concluzie, incercati sa evitati acest service sa nu faceti aceeasi greseala ca mine , cautati un service autorizat ce ofera garantie si respecta toate procedurile .

 

Am uitat sa mentionez ca masina se demonteaza mai mult din ciocan , si dupa cateva zile cand mi-am dat seama ca nu isi va mai reveni , in momentul cand am sunat sa vedem ce facem , deja se dadea lovit, '' vino miercuri ca am programari '' ( asta pana sa imi dau seama ca nu exista sanse sa imi faca pompa servo in acest service - oricum nu voiam sa ii mai las sa dea cu ciocanul pe acolo )

 

post-31084-0-50946100-1564034411_thumb.jpg

 

post-31084-0-39780900-1564034428_thumb.jpg

 

post-31084-0-08196800-1564034457_thumb.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Este irelevant daca un service este autorizat RAR sau nu. Cele mai mari tepe se dau cu factura/bon si in service-uri autorizate, in special reprezentante. Iti multumim pentru parerea despre acel service si il vom evita, dar faptul ca ai platit 3100 lei si te bucuri ca era service-ul autorizat... Mai bine iti luai caseta noua, e tot 3000 lei. Nu inteleg de ce ai platit pe o reparatie cat costa piesa noua. Iar service-uri care fac casete si care fac o treaba buna sunt o groaza, trebuia doar sa mai faci o incercare. In situatia asta mi se pare ca ti-ai luat teapa mai mare de la al 2-lea service decat de la primul.

P.S: fii mai atent pe viitor si nu te mai lasa orbit de ''dam factura, bon, garantie, suntem autorizati'', ca pe asta se bazeaza si ei cand ard clientii si ii pun sa plateasca dublu pentru orice lucrare. Oamenii vin cu incredere si nu isi pun intrebari.

Edited by All
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ai ĂŽnțeles , nu am plĂŁtit pentru alta recondiționare 3100 lei , am plĂŁtit pentru pompa servo noua 2200 lei + manopera + lichid , aerisire si filtru pt curĂŁțare . Mi-am luat teapa pt daca fĂŁceam de prima data acolo caseta nu mai plĂŁteam pompa servo .

La acest service neautorizat prețul era 1200 lei si la cel autorizat 1450.

Asta am vrut sa zic ca pentru câteva sute de lei nu merita sa mergi la un service care nu respecta proceduri . GĂŁsești postul meu in ĂŽntregime pe Feedback - impresii service

Caseta noua pt E60 este 3000 lei ...? Pe asta nu o știam , dar nu cred , știam ceva de 20.000 lei

Edited by kevinn14
Link to comment
Share on other sites

Si de unde mai exact ai tu pretul ala de 20 000 lei? ... Uite un pret la prima cautare https://www.autodoc24.ro/bosch/7918217 . Daca e autorizat sau nu rar nu are nicio legatura cu respectatul procedurilor.

 

Da , nu conteaza cat este caseta , oricum eu nu am platit pentru caseta , am platit pentru pompa servo Bosch . Daca se respecta procedura de aerisire nu se defecta. Evident ca sunt si serviceuri autorizate care nu respecta procedurile , am vrut sa zic sa mergeti la serviceuri autorizate care le si respecta. SI problema cea mai mare cu acest service nu este ca mi-a stricat pompa servo, asta se intampla frecvent ca un service sa iti strice ceva , problema e ca au zis ca au schimbat ceva si la o prima verificare a reiesit ca nu au schimbat ( burdufele si colierele )

 

Eu am vrut sa stie posesorii de Bmw cum se lucreaza acolo si ce am patit, pentru a fi evitat.

Link to comment
Share on other sites

Unde este, pe langa dedeman giurgiului?

 

Daca este aceasi persoana, experienta mea este putin mai trista ca a ta. Complet de evitat.

 

Si nu, nu apare nici acum pe google aceasta pagina.

 

Mda ...acolo este ... spune si tu ce s-a intamplat sau da-mi si mie un link te rog daca deja ai povestit . Eu oricum imediat ce ma intorc din concediu o sa merg in alta parte sa fac reconditionare caseta ca nu stiu daca a facut corect ce a facut si la aia . Mai dau 1500 lei dar macar stiu ca e ok . O sa ii fac oricum si pe farcebook , desi acolo are multi sustinatori , ca deh ... face caseta de E60 cu 1200 lei cand in alte parte este 1350-1600 ... Oricum nu stiu ce a fost cu mine , de obicei cum mi se pare ceva suspect , nu raman sa fac o lucrare daca nu imi place service-ul .

Edited by kevinn14
Link to comment
Share on other sites

Oricum toti care repara casete in Romania fac japca, chit ca e service autorizat sau nu :)

Cel mai bine iti iei casete reconditionate pe afara, sunt schimbate aceleasi lucruri inauntru si pretul este la jumatate. Nu dau link-uri, cine cauta va gasi

Edited by matose
Link to comment
Share on other sites

Nu aș spune cĂŁ toți fac japcĂŁ. Personal,am recondiționat de curând caseta de direcție servotronic la un E60,la Sighișoara ( 0752 812 809 Gego Attila ), și recomand și altora sĂŁ apeleze la el, atât ĂŽn ceea ce privește calitatea lucrĂŁrii, cât și modul de interacțiune.

ĂncĂŁ ceva, cĂŁ vĂŁd unele prețuri "de București"..recondiționarea a costat 750 lei.

Link to comment
Share on other sites

Pt reconditionat casete de directie hidraulice este o firma in Calan; se schimba totul in interior bucse, simeringuri inclusiv cremaliera daca este necesar. Ofera garantie 18 luni parca. Nu vreau sa se considere reclama, celor interesati le pot oferi nr. telefon. Eu am schimbat caseta la un audi A3, 780 ron parca a costat, in conditiile in care in alte parti cea mai ieftina am gasit la 1200 ron.

Am fost la ei la firma, am luat o caseta reconditionata pe care o aveau pe stoc lasand o mica garantie si dupa ce am montat o pe masina am dus caseta mea defecta , recuperand garantia. Cred ca miscarea asta se poate face cu ajutorul firmelor de curierat,in felul acesta nu ramai cu masina imobilizata pana vine caseta ta reconditionata.

Link to comment
Share on other sites

Este aceeasi persoana care a avut si aici pe forum topic de publicitate cu mult timp in urma? Adresa e pe Badea Dumitru, 16?

 

Da , aceeași persoana care a mai avut plângeri in 2012 , am gĂŁsit un topic mai vechi ...

Greseli se fac in orice service , dar aici eu consider ca daca nu stii sa faci ceva ( procedura de aerisire ) nu faci ... refuzi lucrarea . Nu susții ca nu exista procedura de aerisire si sa trimiți omul sa meargĂŁ fĂŁrĂŁ servo cu sutele de km , pe baza ca a mai fĂŁcut el si si-a revenit dupĂŁ nu știu câți km .

Plus ca la recondiționarea casetei nu a schimbat ce a zis ca schimba !

Am verificat in alt service !

Sa ținĂŁ cont si cei cu F10 , F01 ... probabil pe viitor va zice ca recondiționeazĂŁ si pentru aceste modele .

Edited by kevinn14
Link to comment
Share on other sites

Da , aceeași persoana care a mai avut plângeri in 2012 , am gĂŁsit un topic mai vechi ...

Greseli se fac in orice service , dar aici eu consider ca daca nu stii sa faci ceva ( procedura de aerisire ) nu faci ... refuzi lucrarea . Nu susții ca nu exista procedura de aerisire si sa trimiți omul sa meargĂŁ fĂŁrĂŁ servo cu sutele de km , pe baza ca a mai fĂŁcut el si si-a revenit dupĂŁ nu știu câți km .

Plus ca la recondiționarea casetei nu a schimbat ce a zis ca schimba !

Am verificat in alt service !

Sa ținĂŁ cont si cei cu F10 , F01 ... probabil pe viitor va zice ca recondiționeazĂŁ si pentru aceste modele .

 

Pai nenea ala cica le "repara" punand niste piese facute de el la strung...confirm experienta proasta cu el. De evitat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am un numar salvat in telefon de ceva timp, Trami Targoviste, am inteles ca sunt foarte buni, nu mai stie nimeni de ei? Inclusiv pe forum au facut cativa colegi cunoscuti.

 

Caseta noua OE este undeva la 9.000 lei, pe producator undeva la 2500-3500 lei. Reconditionari la caseta se fac prin multe colturi ale tarii, preturi undeva la 700-1000 lei doar caseta fara manopera de montare-demontare.

 

Era mult mai simplu...cel putin din punctul meu de vedere, luai pompa servo la SH, undeva la 500 lei parca sunt, dupa i spuneai sa-ti de-a banii pe reconditionatul casetei si sa-ti cumpere si pompa de servo, nu plecai de acolo decat asa, daca omul nu vroia suna-i la OPC si faceai reclamatii peste reclamatii, inclusiv faptul ca nu da bon si etc sa-i de-a si cateva amenzi.

Ai gresit ca ai plecat asa, ai gresit ca te-ai dus sa pui pompa noua si etc, prea multi bani irositi.

Edited by WIN60
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am un numar salvat in telefon de ceva timp, Trami Targoviste, am inteles ca sunt foarte buni, nu mai stie nimeni de ei? Inclusiv pe forum au facut cativa colegi cunoscuti.

 

Caseta noua OE este undeva la 9.000 lei, pe producator undeva la 2500-3500 lei. Reconditionari la caseta se fac prin multe colturi ale tarii, preturi undeva la 700-1000 lei doar caseta fara manopera de montare-demontare.

 

Era mult mai simplu...cel putin din punctul meu de vedere, luai pompa servo la SH, undeva la 500 lei parca sunt, dupa i spuneai sa-ti de-a banii pe reconditionatul casetei si sa-ti cumpere si pompa de servo, nu plecai de acolo decat asa, daca omul nu vroia suna-i la OPC si faceai reclamatii peste reclamatii, inclusiv faptul ca nu da bon si etc sa-i de-a si cateva amenzi.

Ai gresit ca ai plecat asa, ai gresit ca te-ai dus sa pui pompa noua si etc, prea multi bani irositi.

 

Orice pompa sh puneam exista riscul sa o stric si pe aia daca nu ii fĂŁceam aerisirea corect . La asta am si garanție , mi-a fĂŁcut aerisirea corect . Intr-adevĂŁr am dat mult dar nu voiam sa risc cu o piesa așa importantĂŁ .. Plec des cand cu o masina cand cu alta si nu vreau probleme ...

Trami de la Târgoviște intr-adevĂŁr am auzit ca este foarte bun , acolo urma sa ma duc daca nu gĂŁseam in Buc .

Am fĂŁcut reclamație deja la Anaf si Rar , la OPC nu știu cum se face .

In fine pe mine ma deranjeazĂŁ mai mult ca zice ca schimba toate piesele si de fapt nu le schimba . CealaltĂŁ problema se putea face si mai ieftin dar nu am vrut sa stau sa ma chinui . Trebuia sa o comand , daca nu mergea sa o trimit ĂŽnapoi , demontat , montat etc ...

Am greșit din prima ca am rĂŁmas acolo , asta este . Dar un service care se respecta , cand greșește ceva repara sau plĂŁtește , el cand l-am sunat a zis sa il dau in judecatĂŁ :))) lol de parca am timp sa stau prin tribunale pt Doru si prietenii lui

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.