Jump to content

BMW E46 320D ProblemĂŁ


Recommended Posts

Salutare tuturor !

 

Dețin un BMW E46 320D 2001. De cand am achizitionat masina m-am confruntat cu o problemĂŁ care nu ĂŽi dau de cap.

 

Am schimbat:

 

- turbina

- electrovalvele de la EGR si Turbo

- furtune vaccum

- verificat actuatorul de la turbina, ok.

 

Problema este ca turbina intrĂŁ pe undeva pe la 2500 rpm si se simte ca lucreazĂŁ bine panĂŁ la 3500 rpm aprox. PĂŁnĂŁ la turația de 2500 rpm nu face nimic.

 

Mentionez ca atunci cand este mai rece afara masina se comportĂŁ un pic mai bine.

 

O altĂŁ nelĂŁmurire este ca la viteza de 150km/h in treapta 5 am 4500 rpm aproape de 5000 rpm si intrĂŁ pe roșu, deci mai mult de atat nu se poate..

 

Eroare pe teste am doar : 42 DDE control module [EEPROM and configuration] . Am facut adaptare dar nu dspare aceasta eroare.

 

Recent am aflat cĂŁ masina a fost automata si a fost convertitĂŁ in manualĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor !

 

Dețin un BMW E46 320D 2001. De cand am achizitionat masina m-am confruntat cu o problemĂŁ care nu ĂŽi dau de cap.

 

Am schimbat:

 

- turbina

- electrovalvele de la EGR si Turbo

- furtune vaccum

- verificat actuatorul de la turbina, ok.

 

Problema este ca turbina intrĂŁ pe undeva pe la 2500 rpm si se simte ca lucreazĂŁ bine panĂŁ la 3500 rpm aprox. PĂŁnĂŁ la turația de 2500 rpm nu face nimic.

 

Mentionez ca atunci cand este mai rece afara masina se comportĂŁ un pic mai bine.

 

O altĂŁ nelĂŁmurire este ca la viteza de 150km/h in treapta 5 am 4500 rpm aproape de 5000 rpm si intrĂŁ pe roșu, deci mai mult de atat nu se poate..

 

Eroare pe teste am doar : 42 DDE control module [EEPROM and configuration] . Am facut adaptare dar nu dspare aceasta eroare.

 

Recent am aflat cĂŁ masina a fost automata si a fost convertitĂŁ in manualĂŁ.

 

Posibil sa ai cutie de pe benzina pusa , ! cutiile celor pe benzina au alte rapoarte ! , daca schimbi cutia probabil iti trebuie si cardan , din cate stiu sunt diferite la lungime

 

Vezi daca ai conectat corect furtunele de la vacuum

post-63180-0-20949000-1565328426_thumb.png

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.