Jump to content

E46 zgomot de rattle/knock/click dupa 1600 RPM


Recommended Posts

Salut,

 

Am un E46 320D, an 2000, 100kw, motor M47

Cam dupa 1600 RPM incepe sa se auda in rattle/click rapid. Sunetul devine mai clar daca iau piciorul de pe acceleratie in a doua dupa ce urc in turatii.

 

Masina o alimentez numai cu Motorina plus, si la fiecare al doilea plin adaug aditivi. Daca rulez cu motorina normala si renunt la aditivi motorul e mult mai zgomotos, si sunetul de care vorbesc mai sus mult mai pronuntat.

Ma gandesc sa incerc sa ii pun un boost controller electronic sa stabilizez boost-ul si sa il controlez sa intre mai devreme. Ma gandesc ca poate fi de la lipsa de aer, ca intra cam tarziu boost-ul si parca nu suficient.

Momentan abia dupa 2200 incepe sa se simta boost-ul, pana pe la 3000 RPM, dupa care se plafoneaza pana pe la 4000RPM dupa care mai are un mic boost in putere.

 

Pe masina am facut urmatoarele:

- curatat EGR si galeria de admisie aer

- reconditionat turbina

- schimbat furtunul de la intercooler spre EGR

- schimbat kit distributie

- schimbat saibe de foc si saibele de retur

- curatat injectorul principal cand am schimbat saibele de foc pentru ca pierdeam compresie pe la el (principalul motiv pentru care au fost desfacute injectoarele sa schimb garniturile de foc)

- schimbat garnituri la galeria de admisie

- volanta si amreiaj schimbate

 

Ce imi recomandati? E gresit sa ii pun boost controller electronic?

Edited by RLD
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, trebuie sa gasesti problema, nu sa o maschezi cu aditivi.

In viata mea n-am pus, si n-as pune aditivi in motorina.

 

Pe langa asta tu folosesti in exces, se pune o data la nu stiu cate mii de km, nu cat pui tu.

 

Probabil faptul ca intra tarziu boost-ul are legatura cu problema ta. Tre sa te gandesti sa afli care e problema, nu sa adaugi nu stiu ce controller.

 

Normal boost-ul intra pe la 1800rpm sa zic, poate chiar putin mai devreme.

 

De unde esti? Nu cunosti niciun mecanic specializat pe bmw? E model vechi, se pricep destui la el acum.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Verifica actuatorul pneumatic de la turbina, circuitul de vacum si debitmentrul . Fa o diagnoza serioasa cu citire valori indicate/effective a presiunii de boost .

E clar ca boost-ul NU functioneaza cum trebuie , deci pe partea de aer ai probleme . Debitul de motorina e corelat de DDE cu cantitatea de aer si cu cerinta de sarcina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, trebuie sa gasesti problema, nu sa o maschezi cu aditivi.

In viata mea n-am pus, si n-as pune aditivi in motorina.

 

Pe langa asta tu folosesti in exces, se pune o data la nu stiu cate mii de km, nu cat pui tu.

 

Probabil faptul ca intra tarziu boost-ul are legatura cu problema ta. Tre sa te gandesti sa afli care e problema, nu sa adaugi nu stiu ce controller.

 

Normal boost-ul intra pe la 1800rpm sa zic, poate chiar putin mai devreme.

 

De unde esti? Nu cunosti niciun mecanic specializat pe bmw? E model vechi, se pricep destui la el acum.

Verifica actuatorul pneumatic de la turbina, circuitul de vacum si debitmentrul . Fa o diagnoza serioasa cu citire valori indicate/effective a presiunii de boost .

E clar ca boost-ul NU functioneaza cum trebuie , deci pe partea de aer ai probleme . Debitul de motorina e corelat de DDE cu cantitatea de aer si cu cerinta de sarcina.

 

Sunt din Bucuresti. Imi puteti recomanda un mecanic?

Edited by RLD
Link to comment
Share on other sites

0765427120 Ionut asta e nr de telefon (Supapa).Au garaj pe langa iesirea A2.Sunt baieti care se pricep,scumpi sau ieftini depinde de cati bani are fiecare in buzunar!!.

https://www.f a c e b o o k .com/bmwmotorsrepair/

 

Mersi mult. o sa dau un telefon.

Edited by RLD
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.