Jump to content

Sfaturi Revizie / Placute frana - 430D


Recommended Posts

Salutare,

 

Ce producatori ati recomanda pentru un schimb de placute de frana? Am inteles ca cele OEM sunt TRW, daca nu am inteles gresit, dar eu ma gandeam la Brembo sau ATE.

La ATE exista insa o problema, sau cel putin eu m-am lovit de o problema. Pe fata am gasit de la ei, pe spate nu se gasesc.. ceea ce mi se pare foarte dubios.

 

Pentru schimbul de ulei si filtre (de ulei, aer, AC si motorina) am ales sa merg pe ce este OEM, banuiesc ca sunt ok. La ulei m-am tot gandit daca sa merg pe cel BMW Twin Turbo 5w30 LL04 si, intr-un final, am zis sa merg asa, chiar daca pe buson scrie Castrol si in cel BMW inteleg ca este Shell acum.

Vreo recomandare de la voi aici?

 

Masina: Seria 4 Gran Coupe - 430D (258 HP) - 114.000km

 

Multumesc anticipat!

Edited by BlshOp-VR6
Link to comment
Share on other sites

In 2009 când am avut Touaregul am schimbat pentru prima și ultima data discurile/plĂŁcuțele la o mașina cu Zimmerman și am fost foarte mulțumit.Din ce am citit pe forumuri Zimmerman produce discurile pt BMW: https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=529061 .

 

Nu stiu ce sa zic despre ele.. nu am auzit chiar lucruri bune despre ele ca si producator. :-S

De ce a fost pentru prima si ultima oara? :D

Link to comment
Share on other sites

Placute pune Jurid sau Ferodo si nu ai treaba. ATE si TRW nu mai sunt ce erau odata, eu nu le-as folosi.

 

Ferodo erau cele pe care le aveam pe spate si care scartaiau precum trenul dupa ce se incalzeau. Le-am schimbat desi erau uzate putin mai mult de un sfert. :-S

 

originale fara nici un fel de dubii

 

 

Asa am mers pentru tot ce am schimbat, mai putin placutele de frana. ðŸËâ 

 

Tin sa precizez ca nu ma asteptam sa se simta o diferenta atat de mare la cum merge si cum se aude motorul dupa revizie. Filtrele erau foarte imbacsite (cel de aer si microfiltrul) iar dupa istoric nu mai fusesera schimbate de zeci de mii de km.. deci se explica. Uleiul, in schimb, fusese schimbat mereu la timp.. dar tot s-a simtit diferenta.

 

De acum e pe maini mai bune. :)

Edited by BlshOp-VR6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.