Jump to content

Problema Valvetronic 320i 2005 150 CP


Recommended Posts

Salut, in urma cu 2 3 saptamani am cumparat un e90 320i 150 Cp 2005 205.000 Km verificati pe RAR.ro, masina are multe dotari asa ca n am stat pe ganduri si am cumparat o. Am mai avut un e87 143 Cp 2009 si stiam toate problemele si bubele de la diesel, dar acum sunt nevoit sa le invat si la benzinare :).

 

Mentionez din start ca masina are GPL, toate reviziile facute ( carte service ) si sper sa nu mi iau hate pt asta.....

 

Dupa cateva zile de mers cu ea au aparut problemele s-a aprins in bord martorul "check engine" asa ca am pus o pe tester ( am ista+ de la vechiul BMW de unde mai citeam diverse valori de la filtrul de particule, injectoare etc )

 

Pe tester am urmatoarele erori ( AUC senzor si pompa auxiliara de apa, n o bagati in seama ca stiu ca le avem 90 % din posesorii de bmw uri ), o sa atasez si poza:

 

-002A59 Valvetronic Eccentric Shaft Sensor

-002A5B Valvetronic Eccentric Shaft Sensor

-002A6B Valvetronic Power Limitation, Servomotor am dat la detalii si imi scrie " Plausibility of air mass to low "

 

Vechiul proprietar mi a spus ca o sa se mai aprinda in bord "check engine" din cauza la GPL si ca din ce stie el, are calculatorul motor schimbat ( il are pe cel de 170 CP fara valvetronic, asa a cumparat o si el ) dar nu cred ca il are schimbat deoarece pe tester trebuia sa apara alta serie de caroserie daca il avea schimbat

Primele 2 erori sunt permanente si nu am reusit sa le sterg, a 3 a eroare am sters o dar dupa vreo 100 de Km mi a aparut iar

 

O sa ma duc cu ea in service dar imi place sa ma duc informat....in general la service uri daca te vad ca esti " urs " incearca sa sa traga pe tine

Atasez poza cu erorile

post-75287-0-67270300-1564902903_thumb.jpg

Edited by Fuc26
Link to comment
Share on other sites

Treaba cu calculatorul schimbat e prostealĂŁ. Ăți e dus motorașul valvetronic și eventual senzorul axei.

Treaba cu checkengine-ul e cĂŁ se aprinde datoritĂŁ catalizatorului ineficient, probabil a consumat ulei ĂŽntr-o perioadĂŁ datoritĂŁ simeringurilor și atunci s-a ĂŽmbâcsit.

Link to comment
Share on other sites

Treaba cu calculatorul schimbat e prostealĂŁ. ĂĂâşi e dus motoraĂâ˘ul valvetronic Ăâ˘i eventual senzorul axei.

Treaba cu checkengine-ul e cĂŁ se aprinde datoritĂŁ catalizatorului ineficient, probabil a consumat ulei ĂŽntr-o perioadĂŁ datoritĂŁ simeringurilor Ăâ˘i atunci s-a ĂŽmbâcsit.

 

Checkengine ul apare in bord impreuna cu 002a6b ( valvetronic, power limitation, servomotor, Plausibility air mass to low) de pe tester pe care il pot sterge. Zici ca n are treaba tot cu valvetronicul? Sa fie de la catalizator ?

 

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Checkengine ul apare in bord impreuna cu 002a6b ( valvetronic, power limitation, servomotor, Plausibility air mass to low) de pe tester pe care il pot sterge. Zici ca n are treaba tot cu valvetronicul? Sa fie de la catalizator ?

 

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

Are treabĂŁ cu motorașul valvetronic. SchimbĂŁ-l, eventual cu tot cu senzor sĂŁ nu plĂŁtești manopera de douĂŁ ori.

Link to comment
Share on other sites

Update: Schimbat Senzor Ax Excentric si masina merge perfect, a scazut si consumul. Au disparut toate erorile atat din bord cat si din ista si n au mai reaparut. Motorasul de la valvetronic merge perfect, am citit toate valorile si sunt in parametri

 

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

Edited by Fuc26
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.