Jump to content

244800 Particulate filter circuit - limited distance remaining


Recommended Posts

salut colegi!

Am vazut ca s-a mai discutat ceva asemanator, insa n-am inteles prea multe si era vorba si de un alt model.

Am fost astazi la un service, am rulat o diagnoza si am primit urmatoarea eroare:

 

Injectie Diesel Bosch 17 C 50 EDC - DDE 7.2 (pe asta o arata cu un triunghi galben, nu stiu daca e importanta)

 

244800 Particulate filter circuit - limited distance remaining (pe asta o arata cu o bulina rosie si nu merge stearsa)

 

Pe la parametri am urmatorii indici:

exaust gas pressure sensor upstream of the partciulate filter = 6.00 hPa

temperatura gaz esapament amonte de filtru particule = 126.77 grade C

masa deseuri filtru particule = 15.11 g

 

bmw 3gt xdrive, motor 2,0 cp 184.

 

Ce e de facut? Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Exista deja topic-ul urmator care ar trebui sa te lamureasca: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/183370-info-particulate-filter-system-limited-remaining-distance-of-particulate-filter-available/page__p__2495005__fromsearch__1#entry2495005

 

Presiunea de 6 hPa se traduce in 6 mbar. Daca aia e presiunea in idle, e foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut, cum ai rezolvat eroarea (244800) de PDF? Se ĂŽnțelege ca PDF nu ĂŽși mai face regenerare?

 

Acea eroare cu DPF-ul este un mesaj care apare atunci cand counter-ul scade sub 60k de Km. Acest lucru nu inseamna ca si trebuie inlocuit filtrul , va mai duce chiar si dupa ce ajunge la 0km. Trebuie facut testul de presiune DPF. Acolo iti spune daca filtrul mai este in parametrii.

Link to comment
Share on other sites

Acea eroare cu DPF-ul este un mesaj care apare atunci cand counter-ul scade sub 60k de Km. Acest lucru nu inseamna ca si trebuie inlocuit filtrul , va mai duce chiar si dupa ce ajunge la 0km. Trebuie facut testul de presiune DPF. Acolo iti spune daca filtrul mai este in parametrii.

 

Salut, cum ai rezolvat eroarea (244800) de PDF? Se ĂŽnțelege ca PDF nu ĂŽși mai face regenerare?

 

Cum zice si RaYn3 mai sus, in primul rand verifica starea DPF-ului. Daca e totul in regula, poti alege sa lasi informarea acolo sau poti sa scapi de ea. Informarea nu afecteaza regenerarile DPF-ului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.