BMWClub: BMW F36 - BMWClub

Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

BMW F36 430D Rate Topic: -----

#1 User is offline   BlshOp-VR6 

• Membru
  • Group: Members
  • Interests:Cars, Tuning, Photography, Fishing

Posted 10 August 2019 - 22:46

*
POPULAR

Salutare,

De ceva timp am facut pasul catre un F36 (430D – 114.000Km) de care sunt mai mult decat incantat.
Exterior: Culoare Mineral Grey cu elemente Glossy Black
Interior: Scaune Sport, Dakota Red, plafon negru

Editions And Packages
P337A M Sports Package
S710A M Leather Steering Wheel
S715A M Aerodynamics Package
S481A Sports Seat
S4DLA Accent Strips Black Highgloss
S4MRA Interior Strips Aluminum Hexagon

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Initial am zis ca-l voi lasa exact cum l-am luat, dar nu am rezistat prea mult.

Primul pas a fost reconditionatul jantelor (erau putin atinse si nu-mi placea ideea). Am ales sa le schimb culoarea in Gun Metal. M-am gandit si la Glossy Black, dar negrul imi da impresia ca “micsoreaza” si il gasesc potrivit pentru jante cu dimensiuni de la 19” in sus.

Odata cu reconditionatul jantelor am schimbat si anvelopele cu unele noi, Michelin PS4:
255/40/R18 - Spate ; 225/45/R18 – Fata

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Al doilea pas a fost alegerea unor elemente care sa continue linia Shadow Line. M-am gandit daca sa merg pe Carbon sau Glossy Black, alegerea fiind cea din urma, mai ales ca aveam deja grilele Glossy Black, ramele la fel precum si ornamentele de la prizele de aer de pe aripile fata. Mai mult, si interiorul are trim-uri Glossy Black.

Au urmat:
- Prelungire bara fata Glossy Black
- Prelungire praguri M Performmance Glossy Black
- Schimbat difusser spate Glossy Black
- Schimbat ornamente evacuare cu unele Glossy Black
- Schimbat capacele de la oglinzi cu varianta Glossy Black
- Eleron portbagaj Glossy Black

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Din punct de vedere tehnic si intretinere:
- Am schimbat bratele fata, o bucsa fiind putin fisurata
- Mers la Recall EGR, verificat si constatat ca nu este necesara schimbarea piesei (ocazie cu care am schimbat si suportii de la numar cu cei M)
- Schimbat ulei si toate filtrele
- Schimbat lichid de frana, placute fata (erau destul de uzate), placute spate (acestea erau ok dar scartaiau teribil cand se incalzeau, pe finalul franarii). Discurile sunt toate ok.
- Am achizitionat tot felul de solutii de curatat interiorul, caci de el ma ocup doar eu (pentru plastice, tratament piele, geamuri, chedere etc.)

As mai avea in plan:
- Schimbarea unitatii NBT cu NBT EVO si Display mare
- Schimbare bord cu cel digital 6W (aici sunt in cumpana, caci imi place si varianta “Old School” si nu stiu daca merita asa mult inlocuirea cu cel digital)
- Schimbare stopuri cu varianta LCI sau, in prima faza, ma gandesc sa le inchid putin la culoare cu o folie de protective putin mai inchisa
- Scos emblema 430D
- Revizie cutie de viteze

Acum spun ca asta ar fi tot dar.... :frantics: :frantics: :frantics:

This post has been edited by BlshOp-VR6: 10 August 2019 - 22:59

10

#2 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 10 August 2019 - 23:25

frumoasa , sa o alergi sanatos , bordul 6WB merita 1000% , e un gadget care schimba complet masina . Cu folia s-ar putea sa fie ceva mai stearsa ,dar nu poti decat sa testezi si vezi daca te atrage , masina deja are un aspect stealth placut . Stopuri LCi da , f frumoase si fresh , schimba spatele mult . :thumbsup: :thumbsup:
0

#3 User is offline   wolfenstein99 

• Pasionat
  • Interests:Masini

Posted 10 August 2019 - 23:57

foarte frumoasa, sa o stapanesti sanatos!

exact genul de masina care ma tenteaza si pe mine (430d); vad ca ai interiorul sport rosu/coral; cum arata in realitate? in unele poze arata bine, in altele nu prea.
0

#4 User is offline   BlshOp-VR6 

• Membru

Posted 11 August 2019 - 00:11

Multumesc pentru urari!

Interiorul arata bine. Initial nu m-as fi vazut intr-o masina cu interior rosu, dar la aceasta este o combinatie placuta intre rosu si negru. Practic, doar scaunele, bancheta, fetele de usi (partea superioara) si partea de jos a bordului sunt rosii. Mocheta, plafonul, partea inferioara a usilor, a scaunelor sunt negre. Mai are insertii de glossy black iar trimurile maricele sunt din aluminiu texturat.

LE: am pus doua poze nu foarte relevante, dar sunt singurele. O sa ii fac si la interior cateva mai de ansamblu.

Posted Image

Posted Image

This post has been edited by BlshOp-VR6: 11 August 2019 - 00:16

1

#5 User is offline   BlshOp-VR6 

• Membru

Posted 11 August 2019 - 00:30

View PostMyx, on 10 August 2019 - 23:25, said:

frumoasa , sa o alergi sanatos , bordul 6WB merita 1000% , e un gadget care schimba complet masina . Cu folia s-ar putea sa fie ceva mai stearsa ,dar nu poti decat sa testezi si vezi daca te atrage , masina deja are un aspect stealth placut . Stopuri LCi da , f frumoase si fresh , schimba spatele mult . :thumbsup: :thumbsup:

Da.. dupa stopuri LCI recunosc ca balosesc deja :D iar bordul imi face cu ochiul din ce in ce mai mult, tot uitandu-ma pe net la filmulete cu el. :))
0

#6 User is offline   JuN1oR 

• Începător

Posted 11 August 2019 - 09:31

Frumoasa masina sa te bucuri de ea. :thumbsup:
0

#7 User is offline   BlshOp-VR6 

• Membru

Posted 11 August 2019 - 15:41

Mersi!

Acesta ar fi si setul de intretinere pentru interior si chedere. Am si un aspirator de masina care face fata cu brio avand in vedere ca nu las sa se stranga prea mult praf / nisip.

Posted Image

This post has been edited by BlshOp-VR6: 11 August 2019 - 15:43

3

#8 User is offline   BlshOp-VR6 

• Membru

Posted 03 September 2019 - 21:25

In cautarea unei solutii de protectie a tapiteriei din piele, pe termen mai lung, am aflat de aceasta varianta. A folosit-o cineva sa vina aici cu o parere? Mersi!

https://www.pro-deta...ele-p-1794.html

Intre timp am gasit un alt model de eleron ce nu era disponibil pentru F36 in perioada in care am cauta si, cu ajutorul colegului de forum Claudiu F, o sa-l probez sa vad cum se prezinta si daca este ok, il voi da la vopsit si inlocuit pe cel actual.

Dupa un drum de 1.400 km pot sa spun ca este o placere sa conduc aceasta masinuta. Prin oras nu se simte mai nimic din farmecul ei. :frantics:

Posted Image

This post has been edited by BlshOp-VR6: 03 September 2019 - 21:30

2

#9 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 03 September 2019 - 21:46

View PostBlshOp-VR6, on 03 September 2019 - 21:25, said:

In cautarea unei solutii de protectie a tapiteriei din piele, pe termen mai lung, am aflat de aceasta varianta. A folosit-o cineva sa vina aici cu o parere? Mersi!

https://www.pro-deta...ele-p-1794.html

din reviewurile de pe amazon parerile sunt impartite , in primul rand spun ca ar mirosi a baby powder sau a regular carpet conditioner si la scaune deschise la culoare nu face vreo diferenta in a nu se pata , gen piele alba si jeans , in schimba lasa un finish mat , nu poti decat testa , dpmdv celmai bun produs pt piele a fost si ramane Chemical guys , pure leather momentan sunt incantat si de leather balm de la meguiars , imi place in special ca schimba mirosul masinii cateva zile , are o tenta de cocos si e f placut

This post has been edited by Myx: 03 September 2019 - 21:46

0

#10 User is offline   bomb3009 

• Senior

Posted 03 September 2019 - 22:08

Arata foarte bine masina! Sa ai noroc de ea!

Ce tip de eleron ai gasit? Momentan si eu il am pe cel din pozele tale.
0

#11 User is offline   BlshOp-VR6 

• Membru

Posted 03 September 2019 - 22:14

View PostMyx, on 03 September 2019 - 21:46, said:

din reviewurile de pe amazon parerile sunt impartite , in primul rand spun ca ar mirosi a baby powder sau a regular carpet conditioner si la scaune deschise la culoare nu face vreo diferenta in a nu se pata , gen piele alba si jeans , in schimba lasa un finish mat , nu poti decat testa , dpmdv celmai bun produs pt piele a fost si ramane Chemical guys , pure leather momentan sunt incantat si de leather balm de la meguiars , imi place in special ca schimba mirosul masinii cateva zile , are o tenta de cocos si e f placut

Am vazut in prezentarea masinii tale ca il folosesti si esti incantat, e si el pe lista din care as vrea sa ma hotarasc. :D Un prieten care face detailing de interior mi l-a recomandat pe cel de mai sus, ca fiind ok pe termen mai lung, si voiam sa vad daca gasesc pareri de la utilizatori.

View Postbomb3009, on 03 September 2019 - 22:08, said:

Arata foarte bine masina! Sa ai noroc de ea!

Ce tip de eleron ai gasit? Momentan si eu il am pe cel din pozele tale.

Mersi!
O sa-i fac o poza cand il probez pe F36-le lui Claudiu F si o pun aici. Vreau sa fiu sigur de faptul ca este ok pentru F36, inainte de a posta si de a mi-l da jos pe cel actual. Sunt un pic sceptic, dar sper sa ma insel. :D
Eleronul mi-a dat cele mai multe batai de cap de cand am cautat elementele pe care le-am adaugat pe masina... Toate celelalte au fost ok, le-am gasit si OEM, la eleron.. parca s-au vorbit toti sa scoata un singur model, iar cel M OEM pentru F36 este doar Carbon. In schimb, la F32 gasesti o mie de variante + OEM in varianta Glossy Black. :)

This post has been edited by BlshOp-VR6: 03 September 2019 - 22:26

0

#12 User is offline   BlshOp-VR6 

• Membru

Posted 04 September 2019 - 08:49

Azi mi-am comandat un set similar de semnalizari cu cel din video. Sper sa fie ok, altfel raman cu cele originale. 😆

https://youtu.be/qbU8nh6u-z8

Revin cu pareri dupa ce imi ajung si le montez.
0

#13 User is offline   BlshOp-VR6 

• Membru

Posted 13 September 2019 - 22:47

Uf.. cineva cu F36, din Bucuresti, care m-ar putea ajuta sa "probez" un eleron? Nu reusesc sa ma sincronizez cu cel ce a zis initial ca ma ajuta (colegul de forum), desi parea sigur ca ma poate ajuta. :)
As vrea sa vad doar daca se potriveste si cum ar veni pe masina (il tinem cu mana, sa nu se creada alte nebunii), inainte sa-l dau jos pe cel pe care il am acum pe masina. Vin eu unde este nevoie. :)

Mersi!
0

#14 User is offline   cristy7610 

• Senior

Posted 13 September 2019 - 23:06

Si eu am devenit posesor( de fapt sotia) de doar cateva zile a unui seria 4 F36, motor 2.0d aceeasi culoare.Inca nu cumpărasem masina si deja cautam barile M ptr ea.Le-am gasit, dar nu complete, mai trebuie tubulatura, grile laterale, prelungire scut si inca cateva acareturi.
Noi cautam de fapt seria 3, dar am văzut masina asta si gata, ne-am schimbat planul...

Sa te poarte sănătos și să te bucuri de ea.
0

#15 User is offline   BlshOp-VR6 

• Membru

Posted 15 September 2019 - 19:47

View Postcristy7610, on 13 September 2019 - 23:06, said:

Si eu am devenit posesor( de fapt sotia) de doar cateva zile a unui seria 4 F36, motor 2.0d aceeasi culoare.Inca nu cumpărasem masina si deja cautam barile M ptr ea.Le-am gasit, dar nu complete, mai trebuie tubulatura, grile laterale, prelungire scut si inca cateva acareturi.
Noi cautam de fapt seria 3, dar am văzut masina asta si gata, ne-am schimbat planul...

Sa te poarte sănătos și să te bucuri de ea.

Multumesc la fel! :D
Si eu ma uitam dupa Seria 3 si, in final, am sarit la Seria 4. :D

In alta ordine de idei, nimeni sa ma ajute cu "problema" mea de mai jos? :unsure:

View PostBlshOp-VR6, on 13 September 2019 - 22:47, said:

Uf.. cineva cu F36, din Bucuresti, care m-ar putea ajuta sa "probez" un eleron? Nu reusesc sa ma sincronizez cu cel ce a zis initial ca ma ajuta (colegul de forum), desi parea sigur ca ma poate ajuta. :)
As vrea sa vad doar daca se potriveste si cum ar veni pe masina (il tinem cu mana, sa nu se creada alte nebunii), inainte sa-l dau jos pe cel pe care il am acum pe masina. Vin eu unde este nevoie. :)

Mersi!

0

#16 User is offline   born2lose 

• Nou venit
  • Pip

Posted 15 September 2019 - 21:24

ha, daca vedeam acum 2 zile mesajul tau ma ofeream eu, chiar sunt si eu curios cum i-ar sta masinii cu un eleron. din pacate, maine plec din oras pt vreo 10 zile... daca nu rezolvi pana atunci, aranjam cumva. daca rezolvi, sper sa vad poze pe aici :)
0

#17 User is offline   BlshOp-VR6 

• Membru

Posted 17 September 2019 - 18:11

Mersi!

Am reusit sa-l probez, e ok. Urmeaza vopsitul si montatul in locul celui existent.
Teoretic, am sa o pot face saptamana viitoare. Voi reveni cu poze. :D
0

#18 User is offline   BlshOp-VR6 

• Membru

Posted 06 October 2019 - 19:07

Azi m-am incumetat, in ciuda vremii, si mi-am schimbat singur proiectoarele cu o varianta smoked comandata pe eBay. M-am enervat nitel caci, desi am intrebat de 10 ori daca sunt pentru F36 cu pachet M si tot de atatea ori raspunsul a fost afirmativ, m-am trezit cu unele care au o ureche lipsa fata de cele originale. Se pare ca pe F30 vin doar cu o prindere si pe F36 cu doua. Le-am pus asa si stau ok, doar daca apas pe ele se misca putin pe partea interioara, altfel sunt ok. Cred ca va urma si pasul doi, si-anume sa gasesc becuri cu led.. sau poate le schimb iar, cu totul, cu unele LED. Nu imi place ca se vad galbui, chiar mai accentuat nitel avand in vedere ca sticla este mai inchisa.

Pun poze cu proiectoarele si o sa mai pun cu masina cand o sa ii fac unele pe zi, caci m-a prins seara si ploaia, si nu se mai vede prea mult diferenta de aspect (am pus o poza ca idee, dar nu prea se intelege mare lucru.. a mai reflectat si numarul).

Sper ca saptamana asta sa imi vina si semnalizarile dinamice pentru oglinzi, sa le pot schimba, si sa ajung sa schimb si eleronul. Ma asteapta vopsit. :frantics:

Posted Imagepicture to url

Posted Imageimg upload

Posted Image

Posted Image
1

#19 User is offline   JuN1oR 

• Începător

Posted 06 October 2019 - 20:36

Eu as fi trecut la cele cu led direct....
0

#20 User is offline   BlshOp-VR6 

• Membru

Posted 06 October 2019 - 21:11

M-am gandit si eu la ele in prima faza, dar intentia era sa ii dau un accent mai stealth in acea zona, pentru a continua ideea de shadow line.
Nu cred ca le-am folosit vreodata, sa ma afecteze real tipul de lumina pe care il produc.. dar si daca le voi folosi.. cred ca imi va tipa piticul stiind ca se vad galbui. :)

Uitandu-ma acum la cele cu led.. mi se pare mie sau sunt ceva mai inchise la culoare decat acestea cu halogen (ma refer la aspect, nu la lumina :) )? :unsure:
0

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro