Jump to content

Problema navigate radio bmw e39


Recommended Posts

Salut, am o problema la un bmw e39 2003 facelift 2.0i

Pana acum o saptamana imi mergea navigatia, in sensul ca puteam ascutla muzica la radio, toata lumea de aici stie cum arata o navigatie de e39, butoanele din stanga nu mai merg, radio, volum, disc etc, iar cele din dreapta merg..merge doar la computer, cineva mi a zis ca e ceva legat de curent de la baterie si sa scot plus ul si dupa 10 secunde sa il pun la loc, sunt incepator si nu prea ma descurc bine, daca as scoate plus ul se reseteaza si calculatorul sau ceva de genu? va multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Nu te ajuta cu nimic, dar dacĂŁ tot vrei sa faci asta ia borna - nu +! Problema ta cred ca este Modulul BM54. Vezi ca acest modul este reparabil.Cauta pe net, dar ĂŽnainte de asta fa o diagnoza cu un tester BMW nu universal. Succes!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ionuț_Cosmin
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
bunĂŁ seara. as avea si eu o problema legata de navigație pe x5 e53. nu pot sĂŁ setea absolut nimic pe ea.am incercat sa regleze ora si data si nu apare nimic. dacĂŁ vreau sĂŁ schimb limba nu apare nici o schimbare.si in afara de asta nu imi arata nici o informatie de la calculatorul de bord.(temperatura,viteza,consum)dacĂŁ imi poate spune cineva care ar fi rezolvarea. multumesc
Link to comment
Share on other sites

bunĂŁ seara. as avea si eu o problema legata de navigație pe x5 e53. nu pot sĂŁ setea absolut nimic pe ea.am incercat sa regleze ora si data si nu apare nimic. dacĂŁ vreau sĂŁ schimb limba nu apare nici o schimbare.si in afara de asta nu imi arata nici o informatie de la calculatorul de bord.(temperatura,viteza,consum)dacĂŁ imi poate spune cineva care ar fi rezolvarea. multumesc

 

Salut. Probabil un fir intrerupt sau navigatia a fost montata ulterior si nu a fost legata corect. Daca esti din zona te pot ajuta.

Link to comment
Share on other sites

ok.dar ma poti ajuta cu o idee unde ar trebuii sa verific? in spate la modul de navigație, in bord? am vazut k in spatele bordului e un fir care nu este conectat la nici una din cele 2 mufe.este doar ĂŽnfĂŁșurat pe firele de la una din mufe doar.este posibil sĂŁ fie asta problema?
Link to comment
Share on other sites

ok.dar ma poti ajuta cu o idee unde ar trebuii sa verific? in spate la modul de navigație, in bord? am vazut k in spatele bordului e un fir care nu este conectat la nici una din cele 2 mufe.este doar ĂŽnfĂŁșurat pe firele de la una din mufe doar.este posibil sĂŁ fie asta problema?

 

Ar trebui verificat in spate la modulul de navigatie si la modulul video. Firul din fata este de la AUX-IN.

Verifica dupa VIN (ultimele 7 caractere din seria de sasiu) daca masina a avut navigatie din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

205 Automatic Transmission Automatic Getriebe

220 Self-leveling Suspension Niveauregulierung

226 Sports Suspension Settings Sportliche Fahrwerksabstimmung

249 Multi-function For Steering Wheel Multifunktion Fuer Lenkrad

255 Sports Leather Steering Wheel Sport-lederlenkrad

302 Alarm System Alarmanlage

312 Lt/aly Wheels With Mixed Tyres Lm Raeder Mit Mischbereifung

321 Exterior Parts In Body Color Exterieurumfaenge In Wagenfarbe

330 Sports Package Sportpaket

386 Roof Rail Dachreling

423 Floor Mats, Velour Fussmatten In Velours

431 Interior Rr Vw Mirror W Aut Anti-d Innenspiegel,automatisch Abblendend

437 Fine-wood Trim Edelholzausfuehrung

441 Smokers Package Raucherpaket

459 Seat Adjustm., Electr. W. Memory Sitzverstellung, Elektr.mit Memory

464 Skibag Skisack

473 Armrest, Front Armauflage Vorn

481 Sport Seats F Driver/front Passenger Sportsitze Fuer Fahrer/beifahrer

502 Headlight Washer System Scheinwerfer-waschanlage

521 Rain Sensor Regensensor

522 Xenon Light Xenon-licht

534 Automatic Air Conditioning Klimaautomatik

650 Cd Player Cd-laufwerk

661 Radio Bmw Business Radio Bmw Business

775 Individual Roof-lining Anthracite Individual Dachhimmel Anthrazit

785 White Direction Indicator Lights Weisse Blinkleuchten

818 Main Battery Switch Batteriehauptschalter

855 Language Version Italian Sprachversion Italienisch

863 Europe/dealer Directory Service Kontakt-flyer Europa

877 Deletion Cross-over Operation Ueberkreuzbedienung Entfall

884 Italian / On-board Documentation Italienisch / Bordliteratur

925 Shipping Protection Package Versandschutzpaket

926 Spare Wheel Ersatzrad

2.8k

Shares

 

se pare k nu a avut navigatie. si acel fir despre care am spus este in spate la ceasurile de dord nu in spatele modulului de navigatie si intrarea aux este functionala. este posibi sa fie de la unitatea cd de navigare? are doar modul radio si unitate cd in portbagaj. modulul tv il am dar nu are nici o mufa. ms

Link to comment
Share on other sites

La E38, E39 si E53 mai este o problema de compatibilitate cu ceasurile din bord atunci cand se monteaza o navigatie. Tu probabil ai ceasuri LOW ( iti apare masina cand deschizi usa) si ti-ar trebui HIGH.

Probabil retrofitul nu a fost facut corespunzator din mai multe puncte de vedere (senzor de roata, antena GPS, etc). I-a legat alimentarea, s-a aprins: MERGE.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

si in cazul asta ce trebuie facut? este necesar sa schimb bordul sau se poate face?

 

Mai intai ar trebui vazut exact ce ai pe masina. Firul de care spui (din spatele bordului) este posibil sa fie de la MID-ul CD-payerului.

Sunt doua variante in cazul tau. Fie schimbate ceasurile fie montat un MID in spatele ecranului de navigatie (nu recomand).

Link to comment
Share on other sites

poti sa imi dai un nr de whatsapp? as putea sa iti tr niste poze sa vezi despre ce e vb

 

eu am navigatie mare cu caseta cu magazie de cd si cd-navi in portbagaj si bordul cum ai zis (cu masina cand deschizi usa). in spatele navigatiei mai are un modul cu o mufa mare de la care pleaca spre navigatie

 

sau daca ma poti ajuta tr un mes pe whatsapp:0774481755 si iti tr poze sa vezi mai exact despre ce e vb

 

e posibil ca din cauza asta sa nu imi afiseze nici ceasul din bord? cand selectez din bc ceasul nu imi arata nimic

Link to comment
Share on other sites

bunĂŁ seara. as avea si eu o problema legata de navigație pe x5 e53. nu pot sĂŁ setea absolut nimic pe ea.am incercat sa regleze ora si data si nu apare nimic. dacĂŁ vreau sĂŁ schimb limba nu apare nici o schimbare.si in afara de asta nu imi arata nici o informatie de la calculatorul de bord.(temperatura,viteza,consum)dacĂŁ imi poate spune cineva care ar fi rezolvarea. multumesc

 

nu e legat firul de ibus intre navi / modul radio / monitor si masina

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.