Jump to content

E90,320 i-2005 zgomot rulment/grup spate


Vamaiot

Recommended Posts

Salutare grup.sunt nou pe aici si no7 posesor de e90,2.0 benzina 143 caluti.masina este achizitionata de la un prieten,este fabricatie 2005,si a investit foarte mult in ea.problema ei este aceasta...in rulare se aude un vajait...ca de rulment...sau de la grup.stiu ca astea au mai fost cu probleme.ce vreau sa intreb.

Peste 2 saptamani cand ma intorc de la munca o ridic pe canal pe un cric hidraulic,ca cel de la statiile itp o pun in drive si vad de unde este zgomotul.

Exista kit de reparatii pentru grup?eu am gasit ceva la 700 lei...rulmentii,semeringuri...etc.am mai vazut ca unii baieti pe aici au trimis in anglia...contra sumei de 450 euro.

Poate ma ajuta cineva cu un sfat.

Eu banui asa:

Rulment roata,dar nu se incinge niciuna,rulment intermediar de la cardan,dar daca ar fi asta ar tr sa bata cardanul...si ultimul...grupul

Am si un filmulet din masina cum se aude...dar nu pot atasa.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salutare grup.sunt nou pe aici si no7 posesor de e90,2.0 benzina 143 caluti.masina este achizitionata de la un prieten,este fabricatie 2005,si a investit foarte mult in ea.problema ei este aceasta...in rulare se aude un vajait...ca de rulment...sau de la grup.stiu ca astea au mai fost cu probleme.ce vreau sa intreb.

Peste 2 saptamani cand ma intorc de la munca o ridic pe canal pe un cric hidraulic,ca cel de la statiile itp o pun in drive si vad de unde este zgomotul.

Exista kit de reparatii pentru grup?eu am gasit ceva la 700 lei...rulmentii,semeringuri...etc.am mai vazut ca unii baieti pe aici au trimis in anglia...contra sumei de 450 euro.

Poate ma ajuta cineva cu un sfat.

Eu banui asa:

Rulment roata,dar nu se incinge niciuna,rulment intermediar de la cardan,dar daca ar fi asta ar tr sa bata cardanul...si ultimul...grupul

Am si un filmulet din masina cum se aude...dar nu pot atasa.

Multumesc.

 

In prima faza schimba rotile/anvelopele , poti sa ai zgomot de la anvelope ! , cauta unele de proba

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

Cauciucurile sunt noi,dot 2017.stiu cum suna un zgomot de cauciuc.asta este un sunet metalic.am cautat pentru reconditionare grup si am gasit ceva pe la tulcea.a mai reconditionat cineva acolo?sunt profesionalisti?ca stiu ca e ceva arta in a schimba si conditiona un grup.mai ales in a potrivi pinionul de atac si la jocuri.stiu ca sunt multe washere si trebuie masurata foarte bine toleranta.atasesz si cum se aude

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

eu, am fost acum 1 an cu un bmw 118d din 2008 al colegei mele de serviciu care reclama aceeasi problema:

huruit diferential... la gtc auto in popesti-leordeni si lucrarea a decurs foarte bine.

cei de acolo stiu ce au de facut si o fac foarte des.

stiau ce set de rulmenti si ulei sa comande si ce trebuie desfacut si schimbat.

lucrarea a durat cateva ore (am dus masina de dimineata si am luat-o la ora 16:00).

toata lumea multumita, factura, garantie... totul la pretul de 1600 ron !

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.