Jump to content

ajutor cu cablu enet / soft de codare


Recommended Posts

salut,

 

am nevoie de putin ajutor si nu gasesc raspunsuri online, asa ca poate ma ajuta cineva pe aici :)

 

pe scurt, am facut un retrofit de nbt evo pe masina mea cu nbt din fabrica. totul merge perfect, inclusiv gps, connected drive, etc. insa... cand intreb de diferite codari, toti ma intreaba daca unitatea este conectata la gateway. n-am nici cea mai mica idee ce inseamna asta, asa ca inainte de a cumpara un cablu enet, vreau sa verific daca ma pot conecta la masina, sa nu arunc aiurea banii pe cablu.

 

asadar, este cineva din bucuresti disponibil sa testeze daca se poate conecta la masina mea cu un cablu enet? contra cost, desigur - ma deplasez eu, am nevoie doar de 5 min din timpul cuiva cu un cablu si un soft corespunzator.

 

multumesc anticipat pt orice ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

Daca doar ai mutat mufele din NBT in EVO, nu ai conexiune ethernet cu unitatea, dar nu e necesara pentru coding. La masina ta merge sa codezi via canbus care e conectat deja. Cei care te-au intrebat nu stiu despre ce vorbesc si ai sanse mari sa nu stie sa codeze unitatea, dimpotriva o pot bloca.
Link to comment
Share on other sites

Poti cumpara linistit enet . Oamenii te intreaba pt a stii daca unitatea o sa raspunda la codari .Nici nu are cum sa nu mearga - cine ti-a facut retrofit-ul a lucrat in acelasi mod.

retrofit-ul l-am facut eu, fara nicio codare :) trecerea de la nbt la nbt evo e complet plug and play, cu cablajele corecte. secretul e sa ai un head unit si un modul atm cu acelasi vin - si sa pastrezi vin-ul masinii donoare. eu am avut si norocul ca unitatea pe care am cumparat-o sa aiba toate optiunile pe care mi le doream. in afara de carplay full screen, asta incerc sa rezolv acum :)

 

Daca doar ai mutat mufele din NBT in EVO, nu ai conexiune ethernet cu unitatea, dar nu e necesara pentru coding. La masina ta merge sa codezi via canbus care e conectat deja. Cei care te-au intrebat nu stiu despre ce vorbesc si ai sanse mari sa nu stie sa codeze unitatea, dimpotriva o pot bloca.

pai... nu am gasit pe nimeni in romania sa-mi codeze carplay-ul in full screen pe sw-ul meu curent (P18362I). in schimb, sunt oferte pe ebay, cu codare remote, cu zeci / sute de review-uri pozitive ( un exemplu la intamplare, primul care mi-a venit la indemana - https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Apple-Carplay-Fullscreen-ADD-ON-N-O-and-P-Q-firmware-only/264231795674?hash=item3d85713bda:g:F-kAAOSwN21cg-a0 ). singura conditie pusa de astia e sa ma pot conecta la head unit cu un cablu enet. si asta incerc sa testez, dar nu stiu cum :)

 

am vorbit cu unul cu o astfel de oferta si review-uri foarte bune, i-am explicat situatia, si mi-a raspuns, citez: For this version enet is needed but most likely you won’t have unit connected to Gateway and it won’t be possible to activate. If you have it connected let me know, then we can make it work.

Edited by born2lose
Link to comment
Share on other sites

Contacteaza-l pe neo andersson . El stie sigur despre ce e vorba . Cred ca e vorba de modul diferit in care EVO se conecteaza la ethernet-ul masinii.

Undeva neo scria :

 

"Ethernet must be connected to OABR port instead of quadlock like it was with NBT. "

Link to comment
Share on other sites

retrofit-ul l-am facut eu, fara nicio codare :) trecerea de la nbt la nbt evo e complet plug and play, cu cablajele corecte. secretul e sa ai un head unit si un modul atm cu acelasi vin - si sa pastrezi vin-ul masinii donoare. eu am avut si norocul ca unitatea pe care am cumparat-o sa aiba toate optiunile pe care mi le doream. in afara de carplay full screen, asta incerc sa rezolv acum :)

 

 

pai... nu am gasit pe nimeni in romania sa-mi codeze carplay-ul in full screen pe sw-ul meu curent (P18362I). in schimb, sunt oferte pe ebay, cu codare remote, cu zeci / sute de review-uri pozitive ( un exemplu la intamplare, primul care mi-a venit la indemana - https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Apple-Carplay-Fullscreen-ADD-ON-N-O-and-P-Q-firmware-only/264231795674?hash=item3d85713bda:g:F-kAAOSwN21cg-a0 ). singura conditie pusa de astia e sa ma pot conecta la head unit cu un cablu enet. si asta incerc sa testez, dar nu stiu cum :)

 

am vorbit cu unul cu o astfel de oferta si review-uri foarte bune, i-am explicat situatia, si mi-a raspuns, citez: For this version enet is needed but most likely you won’t have unit connected to Gateway and it won’t be possible to activate. If you have it connected let me know, then we can make it work.

 

In functie de versiunea de soft, carplay fullscreen nu e simpla codare, presupune modificari pe sistemul de fisiere al unitatii ceea ce necesita acea conexiune ethernet asa cum e si cazul tau. Conexiunea o poti face mutand pinii ethernet din quadlock in OABR. Ai nevoie de o mufa OABR, pinii corespunzatori si un cleste pentru sertizat acei pini. Nu se potrivesc pinii actuali in conectorul OABR, sunt prea mari.

Edited by bim2008
Link to comment
Share on other sites

@bim2008 , cred ca stii ca m-am documentat ceva inainte sa fac retrofitul asta, pt ca am vrut sa-l fac cum trebuie :)

 

asadar, pe langa altele, am tras un cablu nou din bord pana in portbagaj la ATM. acest cablu nou avea spre bord mufa OABR, iar in portbagaj 3 mufe - 2 care se conecteaza la ATM si inca una care se conecta la mufa scoasa din TCB (care duce inapoi in bord in quadlock).

 

daca inteleg eu corect si daca tipul care mi-a vandut cablurile a facut ce trebuie, totul ar trebui sa fie functional - inclusiv conectarea pe ethernet. dar nu am cum sa testez fara cablu - si de-asta sper sa gasesc vreun coleg de forum care ma poate ajuta cu un cablu enet, doar sa vad daca functioneaza, ca sa nu dau banii aiurea pe el. am ingropat deja destui bani in masina asta - si nici n-am ajuns la anvelope de iarna inca :(

Edited by born2lose
Link to comment
Share on other sites

ai dreptate, desigur - si daca nu gasesc pe cineva sa ma ajute, voi cumpara un cablu. dar in cazul asta, in primul rand - n-am nici cea mai mica idee ce soft as putea folosi ca sa verific daca functioneaza cablul, si in al doilea rand - oricat de stupid ar suna - in momentul asta n-am in casa niciun dispozitiv cu port ethernet :)

 

de-asta speram sa gasesc un coleg de forum cu cablu sa ma ajute, pana la urma e vorba de 15 min pt o cola rece :) daca nu gasesc, ma apuc sa ma documentez ce softuri ar trebui sa caut... si apoi sa ma uit de-un adaptor de ethernet :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.