Jump to content

Aer conditionat -nu mai functioneaza?


Recommended Posts

Salutare,

La batranica mea(116i/2004/n45),dupa concediu-drum lung(>2000km) unde am mers cu AC-ul(ireprosabil) mai tot timpul, la cateva zile duoa revenirea in tara ,am mai scos-o la un drum mai scurt unde am vazut ca si dupa 3km/10 min nu baga mai nimic rece(erau peste 30 grade afara). Nici la intors . M-a pus pe ganduri. Masina nu o folosesc decat la cateva zile(am alta de fatzaiala).

La cateva zile,fac iar un drum de cca 10 km,parea ca merge,nu excelent dar baga rece suficent incat sa zic ca ..hai...

Trec iar cateva zile,fac un drum pana in provincie,in primii 15 km nu bagase mai nimic(iar 30 + grade afara). Dupa 15 km/15 min(~) incepe usor -usor sa bage rece pana cand la sosire(dupa inca 30min) deja baga serios,deci wtf ?!?

La retur nu am folosit ca era noapte si destul de racoare.

Zilele trecute iar la cateva drumuri scurte,la majoritatea baga rece(nu apucam sa se raceasca complet ca faceam 2-3 minute si afara erau 30 grade si masina fierbea) dar am patit iar de 2 ori sa nu bage mai nimic sau nimic sesizabil.

 

Urmeaza sa plec iar in concediu si sunt si cu copil mic. Sunt patit cu o conducta de freon(una din cele 2 lungi care e cu insertii de metal si parti flexibile)-acum 2 ani nefiind prinsa corect(se umblase la motor inainte)-a jucat libera si a fost taiata de fulia de la pompa de apa,am sertizat-o pe drum in Bulgaria la un service(acum 2 ani/20k km) si nu a dat rateu pana acum.

Pe compresor am vazut ca un fel de praf umed,ca o mazga pe alocuri(bine,nu ca motorul ar fi luna)-nu stiu daca a aparut recent,habar nu am daca are vreo semnificatie.

Am sunat la un service de instalatii AC (care zic eu ca e destul de priceput,am mai fost la ei cu 2 masini pentru diverse de mai multe ori si am vazut ce stiu/fac) si mi-a zis ca 100% e problema electrica(eu ma gandeam ca pierd pe undeva si fiind putin freon-asa s-o comporta).

 

Am sunat pana acum la 2 service-uri care lucreaza doar pe bmw, la ambele m-am lovit de "nu avem electrician/diagnoza pt masina asa veche/nu lucram pe masini >10 ani).

 

 

Stiu ca e si un senzor de presiune pe undeva. Posibil sa nu lucreze ? Sa aibe compresorul ceva(sa lucreze cand vrea el)?

Pareri,idei?

 

Multumesc,

Adi.

Link to comment
Share on other sites

1. compresor pe duca;

2. lipsa freon;

3. vreo fisura in sistem/conducte.

4. sau faimoasa piesa cu tepi

 

 

incearca sa te duci sa realimentezi cu freon (150-200 lei) si iti vor spune daca se pierde freon.

daca nu se pierde freon...sanse mari sa fie compresolul

 

(asa poti afla relativ repede in ce directie sa te indrepti.)

Edited by wind-3er
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.