Jump to content

De la F30 la G30 2018 M Pack


deeJayOg

Recommended Posts

ca e 2 sau ca 3, tot prinde lejer mult peste limita legala. Nu mergi zilnic cu 200 si nici nu esti mai smecher in trafic, la aceeasi coada stam toti. Fiecare stie cel mai bine ce motor are nevoie sau ce masina il caracterizeaza. Alte invidii mai ai?

 

 

Eu mi as fi luat 320, este mai cinstit! Un 520 este ca si cum ai pune un ponei la o caruta! acum si 525 are motor de 2000, dar na, e mai scump... asa e cand vrei seria 5, dar n ai toti banii, faci compromisuri. Acu nu ma injurati, asta cred... eu am o gioarsa de 320d (2007), as fi putut sa mi iau 520d (alt cazan), dar nu avea nici un sens...

E cum ii mai vezi p aia cu AUDI A6 - motor 2.0 TDI, parca ceva nu e ok

 

Aparent trebuie sĂŁ fim toți puși pe piloțealĂŁ :) Nu știu cum de nu mi-e rușine sĂŁ mai ies din casĂŁ cu așa mașinĂŁ, vai de capul meu :)

Mã duc sã o vând, gata.

 

vrei sa pari ironic, nu ti iese. cum o dai tot 2.0 ai :))

 

Acum 4 ani, mi am luat un 116d (ED) de 116 cai, motor de 1.6d. Aveam Harman Kardon, vibra volan cand pareasea banda, frana singura,scaune sport, kit M, dar tot un lesinat de 1.6 era sub capota :)) cand voiam sa mai fac si eu o aroganta la semafor o dadeam pe SPORT +, ghici ce? tot 1.6 era sub capota :))

  • Like 3
  • Downvote 26
Link to comment
Share on other sites

Eu mi as fi luat 320, este mai cinstit! Un 520 este ca si cum ai pune un ponei la o caruta! acum si 525 are motor de 2000, dar na, e mai scump... asa e cand vrei seria 5, dar n ai toti banii, faci compromisuri. Acu nu ma injurati, asta cred... eu am o gioarsa de 320d (2007), as fi putut sa mi iau 520d (alt cazan), dar nu avea nici un sens...

E cum ii mai vezi p aia cu AUDI A6 - motor 2.0 TDI, parca ceva nu e ok

 

si 520 e necinstit ? :)) Intre 3 si 5 e o diferenta de comfort capitala , dinamica si alte aspecte care evident ca nu le iei in calcul .Lasand la o parte ca folosim masinile 80-90 % in oras unde si el si eu cu 313 hp ardem gazul la fel .Si daca avea 500 hp era exact la fel , in schimb te bucuri de alte aspecte .Cred ca generatia G e ceva mai reusita ca si comportament motor fata de F . Si la aia cu audi e la fel ..comfort , bagaje , scaune etc ..n-ai cum sa intelegi din 3 cum e un scaun de 5 , chestii de astea de finete , jenante

Edited by Myx
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

si 520 e necinstit ? :)) Intre 3 si 5 e o diferenta de comfort capitala , dinamica si alte aspecte care evident ca nu le iei in calcul .Lasand la o parte ca folosim masinile 80-90 % in oras unde si el si eu cu 313 hp ardem gazul la fel .Si daca avea 500 hp era exact la fel , in schimb te bucuri de alte aspecte .Cred ca generatia G e ceva mai reusita ca si comportament motor fata de F . Si la aia cu audi e la fel ..comfort , bagaje , scaune etc ..n-ai cum sa intelegi din 3 cum e un scaun de 5 , chestii de astea de finete , jenante

 

 

s o stapaneasca cu placere, sa l duca safe la destinatie si toate urarile de bine. eu spun ca daca mi as cumpara un seria 5, mi as cumpara 525. o seara buna va doresc

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

s o stapaneasca cu placere, sa l duca safe la destinatie si toate urarile de bine. eu spun ca daca mi as cumpara un seria 5, mi as cumpara 525. o seara buna va doresc

 

Mersi dar ce faci cu 525, că tot 2.0 e :) Ai făcut atâta tam-tam ca în cele din urmă să ajungi la Seria 5 cu motor 2.0 :)

 

Apropo, măcar așa ca idee. G30 a fost mult ușurat, tehnica evoluează. În cifrele oficiale de exemplu F10 525D face sprintul de la 0-100 în 7.0 secunde. G30 520D face același sprint în 7.3 secunde.

E ok mașina, crede-mă că nu te faci de râs - pe de altă parte nici nu mă duc pe circuit și nici n-am talente de pilot. Nu mai sta cu preconcepții greșite și alege mașina să corespundă criteriilor tale. Asta crede-mă că mi se potrivește perfect. Toată lumea face downsizing în ziua de azi din păcate.

Edited by deeJayOg
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Gusturile nu se discuta. G30 este o masina foarte reusita! Daca eu sau altcineva prefera seria 3 in detrimentul seriei 5, este o chestiune strict subiectiva :).

Fiecare isi cumpara ce isi permite si ce ii place, sau cel putin asa ar trebuii.

Toate masinile noi, G-urile, sunt cu mult peste fratele lor F :). Distanta foarte mare, asta am vazut la mai multe masini in care am intrat.

Felicitari! Sa o stapanesti sanatos si drumuri fara evenimente neplacute! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ai un aparat special sau gradatia este subiectiva? :)

Cu mult peste nu inseamna mai bune la absolut toate aspectele, ci, per total, este o masina net superioada. Daca nu este asa, de ce nu revi la F10?

 

Cam asa arata istoricul meu de service de cand am luat masina. Toate probleme au fost strict legate de calitatea de constructie.

- panou clima schimbat

- torpedou schimbat pentru ca s-a rupt incuietoarea

- probleme clima foarte multe

- geamuri la fel de proaste ca pe logan (pe F10 aveai posibilitatea de a pune parbriz termic, pe asta nu).

- multe update-uri de soft pentru tot felul de probleme

- scaunul pasagerului are un motor care face zgomot la glisarea inainte/inapoi

- trapa face zgomot cand este retractata, trebuie demontat plafonul pentru ca s-a slabit mecanismul.

- capac boxa centrala schimbat pentru ca pocneste la schimbarile de temperatura.

- tot ce inseamna plastic este de foarte proasta calitate si pocneste atunci cand il apesi (incearca asta la F10).

- trim-urile de lemn au un lipici prost care in timp se coace si ajung si ele sa pocneasca atunci cand apesi pe ele.

 

Da, regret ca am vandut F-ul. M-am acomodat cu ideea de a umbla mai des in service pentru a repara defectele, pe timpul meu, dar mi-a ramas un gust amar. Masina nu are probleme mecanice, deci nu-mi doresc sa scap. Imi doresc sa o rezolv sa fie ce ar fii trebuit de la bun inceput.

post-70593-0-64458900-1572345532_thumb.png

Edited by Crysis21
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

G30 - ultimul model,dotari bla bla etc, 520d :))))))))

 

cum motor de 2000? :)))))))

 

Poate nu ai auzit de noile legislatii europene in care majoritatea brandurilor de masini se axeaza pe un motor mic cu putere mare, pentru a elimina din noxe si pentru a scadea consumul de carburant.. dar in țara asta dragĂŁ, invidia și prostia e la modĂŁ.

 

On-topic: Mult succes cu masina! Este superba!

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

M-am acomodat cu ideea de a umbla mai des in service pentru a repara defectele, pe timpul meu, dar mi-a ramas un gust amar. Masina nu are probleme mecanice, deci nu-mi doresc sa scap. Imi doresc sa o rezolv sa fie ce ar fi trebuit de la bun inceput.

 

Da, asta este si problema mea, masina asta si incidentele din trafic si din parcare cu ea, ma dispera. Suplimentar, am de-a face si cu Automobile Bavaria care nici nu se pricep, nici nu sunt bine intentionati.

 

la mine a fost astfel:

 

-tetiera sofer cu vopsea cojita. Am inlocuit in garantie si s-a cojit si a doua(asta arata de parca masina are 300k km). Nu mai e garantie

-jumatatea stanga a capacului de la cotiera, nu se mai inchidea decat trantit f tare. A fost rezolvat.

-sertarului din stanga jos din bord nu i se mai inchide bine capacul...ca si cum ar sta agatat acolo cu un fir de par

-butonul de la reglajul pe inaltime al scaunului soferului sare de la locul lui. Nu le-am verificat si pe celelalte

-diverse erori de powertrain si precum ca as avea prea mult ulei in motor. Necesare update de soft.

-batai si un fel de pocnituri si horcaituri la puntea fata, nerezolvate inca. Opinia mea este ca sunt mai multe chestii defecte. Unele se manifesta cu volanul bracat, altele la mici denivelari(1cm) chiar cu volanul drept. Horcaiturile pe la speed bumpers.

-Confirm si eu plasticul de proasta calitate, pe care daca apesi, pocneste.

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E bună garanția, mai ales pentru cele la început de generație, tot timpul apar scăpări în producție ce sunt remediate pe parcurs.

 

Dar mi se pare haios că începem acum să zicem ce proaste sunt G-urile și ce bune erau F-urile. Acum 8 ani ziceam ce proaste sunt F-urile și ce bune erau E-urile :pardon:

 


  •  
  • La mine am văzut că a fost schimbată macaraua geamului stânga față pentru că rămânea înțepenită chiar în primele luni de folosire.
  • În rest a mai avut problema cu rulmentul zgomotos, tot pe garanție.
  • Și mie mi se pare că mă chinui prea tare să închid nenorocitul de sertar din stânga jos :)
  • Nu îmi place că sunt foarte dubioase butoanele touch de data asta (1-7). Când apeși pe unul pare că se mișcă toată bara de butoane.

 

În fine, e ok per total. Nu e iad. Încerc să rezolv orice apare din timp, să profit de garanție că doar de aia am luat-o așa.

Edited by deeJayOg
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

[*]Nu îmi place că sunt foarte dubioase butoanele touch de data asta (1-7). Când apeși pe unul pare că se mișcă toată bara de butoane.

 

 

da. acelasi lucru l-am observant la banda respectiva de butoane cat si la banda cu cele 3 butoane: SPORT/CONFORT/ECO.

La cele 3 butoanenu neaparat se misca, ca ele de fapt nu se misca, insa trebuie sa apesi barbateste si chiar pe mijlocul butonului, ca daca apesi ca un copil nu se intampla nimic.

Asta am observant la inceput, in prima luna de folosire, cand mi se parea ca apasasem indeajuns de bine si de pozitionat pe butoanele respective, insa trebuia sa incerc din nou. Acum m-am obisnuit.

 

mentiunile mele despre ce as fi vrut mai bine la masina, nu inseamna ca masina imi place mai putin, ci doar ca daca ar fi fost mai atenti in tot procesul de alegere al solutiilor, in selectia furnizorilor, in procesul de testare, lumea ar fi fost mai multumita. Dar asta ar fi insemnat profit mai mic.

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

DupĂŁ 1 lunĂŁ și ceva, am cedat. Nu am putut sĂŁ mai suport gĂŁlĂŁgia fĂŁcutĂŁ de Dunlop Wintersport 4D RFT și am fost la vulcanizare. Roțile de iarnĂŁ nu au mai fost pe mașina asta, eu le-am luat separat de pe un alt G30 care a rulat ĂŽn RO (mare prostie)

 

Bine, eu voiam doar jantele dar veneau la pachet - nu suport ideea de a merge cu cauciucuri SH.

Totuși am zis cĂŁ de data asta pare ok, cĂŁ au rulajul foarte mic (aveau doar un sezon de folosire).

 

ProastĂŁ idee.

Deși aveau carne, erau foarte neuniform uzate ca suprafațĂŁ. DacĂŁ dĂŁdeai cu mâna așa ușor pe ele, pĂŁrea cĂŁ dai peste o rĂŁzĂŁtoare așa. Nu erau fine. M-am tot uitat pe la alte anvelope de iarnĂŁ pe la alte mașini și niciuna nu avea problema asta.

 

La vulcanizare mi-au zis cĂŁ se fac așa dacĂŁ mașina pe care au fost ori avea probleme pe la suspensie ori s-a tras pur și simplu ĂŽngrozitor de tare de ele, mai ales pe cĂŁldurĂŁ.

 

Mi-am luat Michelin Alpin 5 ZP (RFT) - vĂŁd cĂŁ mai nou face și Michelin cu steluța BMW și MOE-ul Mercedes. Am cĂŁutat special așa.

 

S-a fĂŁcut liniște din nou. Complet diferit. Acum regret cĂŁ mi-am cĂŁlcat pe inimĂŁ și nu mi-am cumpĂŁrat de la bun ĂŽnceput anvelope noi, sĂŁ le fi ignorat complet pe astea. SĂŁ-mi fie ĂŽnvĂŁțĂŁturĂŁ de minte. :nono:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Nu mă plâng. E o combinație corectă atâta timp cât ai pretențiile corespunzătoare. Pot face depășiri în siguranță și nu mă lasă la nevoie. Totuși dacă ai un stil de condus mai agresiv și îți place să o frigi des trebuie să te orientezi la 3.0 sau poate 530i/525d măcar, deși 3.0 ar fi ideal.

 

Eu alegerea am făcut-o constrâns de mai mulți factori, iar 90% din timp eu merg cu un copil mic în mașină, moment în care sunt mult mai liniștit. Luând în calcul și că fac naveta zilnic cu ea, de cele mai multe ori este aglomerat, este acolo unde trebuie să fie. Ca mașină de familie te descurci foarte bine cu 190 pe G30.

 

Am mai zis și mai demult parcă, o simt o idee mai fâșneață față de 320d-ul pe care îl aveam. E mai ușoară ca F10, suficient cât să simți o oarece diferență - 70KG față de F10 LCi.

Edited by deeJayOg
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.