Jump to content

Garantie - Probleme cu turbina


bodanelu

Recommended Posts

Salutare,

 

In iunie am luat o masina din reprezentanta BMW din stutgart, Seria 4, 2016, 1 an garantie Europlus, 420 xdrive, automata, 65k km.

 

De saptamana trecuta am inceput sa am un suierat la motor destul de strident undeva la 1500-2000 rot/min cand accelerez usor, normal. Daca bag piciorul mai tare in pedala suieratul acela dispare dar apare altul mai putin strident.

 

Am sunat sa-mi fac o prg la bavaria pt diagnostic si am urmatoarele intrebari:

1) stie cineva ceva de garantia europlus? cum se aplica? am tot cicit experiente (mai vechi, 2014-2016) in care se spunea ca eu trebuie sa platesc pt reparatii si apoi sa decontez de la europlus. este adevarat?

2) Masina fiind noua si luata de la BMW.. exista sansa sa fie o garantie de producator? gen 5 ani care sa fie peste aceasta garantie europlus?

3) Alte sfaturi?

 

intreb pentru ca nu vreau sa ma trezesc oarecum "pacalit" in service si prefer sa ma duc cu temele facute.

 

Multam mult.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Eu am beneficiat de o lucrare de genul. Acopera piesele, dar nu manopera si ce ar putea considera ei consumabile (furtune, ulei, etc). Am platit in avans lucrarea si Bavaria mi-a returnat banii in 30 de zile. Inainte de inceperea lucrarii, Bavaria a cerut aprobarea cu un deviz de reparatio si si-au dat acceptul.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In functie de rulajul masinii procentul pe care il acopera societatea de asigurari, care a emis polita, variaza. Depinde si de piesele necesare si de valoarea manoperei, de exemplu la o lucrare de aproximativ 300 de euro, procentul a fost de 100% + manopera. Daca era o lucrare mai scumpa, probabil trebuia sa cotizez si eu.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

poveste e asa:

 

Am fost la auto bavaria si eu nu lucreaza cu Allianz-ul din germania (unde am eu europlus). au decontare directa doar cu un alt asigurator.

ca si procedura ei iti fac constatarea si un deviz de cheltuieli cu care trebuie mers la asigurator sa deschida dosarul. Cand masina e gata o plateste fiecare individual si dupa recupereaza bani de la garantie (asigurator).

 

Acum nu stiu ce plateste asiguratorul(piese, manopera etc) ca la mine a fost doar o garnitura si am platit-o pe loc fara sa mai deschid dosar.

Link to comment
Share on other sites

poveste e asa:

 

Am fost la auto bavaria si eu nu lucreaza cu Allianz-ul din germania (unde am eu europlus). au decontare directa doar cu un alt asigurator.

ca si procedura ei iti fac constatarea si un deviz de cheltuieli cu care trebuie mers la asigurator sa deschida dosarul. Cand masina e gata o plateste fiecare individual si dupa recupereaza bani de la garantie (asigurator).

 

Acum nu stiu ce plateste asiguratorul(piese, manopera etc) ca la mine a fost doar o garnitura si am platit-o pe loc fara sa mai deschid dosar.

Ce am scris era valabil sa fi (re) venit in Germania.

De ce ar deconta direct si de ce sa (nu) ne ingropam in hartii, birocratie, nervi, timp pierdut...usw.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.