Jump to content

Schimbare Halogen cu Xenon e84


Daniel Danutttz

Recommended Posts

Salutare tuturor, detin un bmw x1 Facelift din 2013 si as dori sa ii schimb farurile simple cu cele xenon, am gasit ceva dar mai am cateva intrebari...Farurile care le-am gasit sunt acestea https://www.epiesa.ro/far-bmw-x1-e84-xdrive-18-d-diesel-143-cai-valeo-044949/32114/101657/prodid-33409402/ sunt pentru facelift si vin cu balast xenon, stiu ca mai este nevoie de calculatoare pentru far pe care le-am gasit pe ebay originale bmw la 100 euro setul...Precizez ca sunt xenon dar nu adaptive, ce ar mai fi necesar pentru montaj?

Ar trebuii modificata si instalatia electrica cu ceva? Ma gandeam sa ii montez lupe cu angel eyes la baietii din bragadiru ca o alternativa daca ar fi prea complicat cu schimbarea farurilor, voi ce a-ti alege? Cel mai frica imi este ca daca ma apuc sa montez lupe in cele care le am deja sa nu inceapa dupa problemele cu aburirea farurilor etc..Vreau sa raspunda cei care au trecut de la halogen la xenon ce sa schimbat concret la masina, instalatie, soft etc....

Link to comment
Share on other sites

cumpara faruri originale complete din dezmembrari. mai ai nevoide FRM3 XE sau AHL in functie de tipul farurilor (xenon sau adaptive xenon), si de modificatul firelor de la faruri. te sfatuiesc sa cumperi si stopurile cu LED care vin la masinile cu xenon de fabrica, astfel incat sa faci retrofitul de LCI complet si corect.

 

nu cumpara VALEO sau alte aftermarket uri

Edited by SKW
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cumpara faruri originale complete din dezmembrari. mai ai nevoide FRM3 XE sau AHL in functie de tipul farurilor (xenon sau adaptive xenon), si de modificatul firelor de la faruri. te sfatuiesc sa cumperi si stopurile cu LED care vin la masinile cu xenon de fabrica, astfel incat sa faci retrofitul de LCI complet si corect.

 

nu cumpara VALEO sau alte aftermarket uri

 

Stopuri cu led are deja, am inteles ca la facelift vin standard, zi-mi te rog frm3 xe ce este sau alh? sunt unitatile de control xenon? Farurile originale vin marca valeo si costa cat nu face! La dezmembrari vor cel putin 2000 lei pe bucata! Eu detin un magazin de piese si le pot lua undeva la 1500 lei cele fara adaptive pe valeo, de aceea nu as opta pt dezemembrari....adica stau si ma gandesc ca bmw nu construieste faruri....originale tot valeo sau hella le face....

Link to comment
Share on other sites

FRM3 XE este calculatorul de lumini pentru masina ce are faruri cu xenon iar cel AHL pentru masina cu faruri cu xenon adaptiv. nu l confunda cu calculatoarele din faruri, alea sunt alta poveste si trebuie sa ai farurile complet echipate. FRM este calculatorul din masina, vezi poza de mai jos (comanda pe langa lumini si geamurile fata si alt module)

 

frm.png

 

farurile originale sunt faruri originale si e normal sa coste, vorbim de BMW nu Dacia Logan. Valeo sau alte aftermarket uri nu se pot compara niciodata cu farurile originale. as lua oricand niste faruri originale SH in stare buna decat sa cumpar aftermarket uri NOI.

 

 

ai grija! un far nou vine complet gol, un far SH il iei complet echipat! sa nu te pacalesti si sa dai mai mult in final

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

FRM3 XE este calculatorul de lumini pentru masina ce are faruri cu xenon iar cel AHL pentru masina cu faruri cu xenon adaptiv. nu l confunda cu calculatoarele din faruri, alea sunt alta poveste si trebuie sa ai farurile complet echipate. FRM este calculatorul din masina, vezi poza de mai jos (comanda pe langa lumini si geamurile fata si alt module)

 

frm.png

 

farurile originale sunt faruri originale si e normal sa coste, vorbim de BMW nu Dacia Logan. Valeo sau alte aftermarket uri nu se pot compara niciodata cu farurile originale. as lua oricand niste faruri originale SH in stare buna decat sa cumpar aftermarket uri NOI.

 

 

ai grija! un far nou vine complet gol, un far SH il iei complet echipat! sa nu te pacalesti si sa dai mai mult in final

 

 

 

Am ales optiunea cea mai la indemana adica modificarea farurilor originale de pe masina, initial am crezut ca sunt mai putine piese de schimbat pentru a trece la xenon, am cautat faruri la dezmembrari si nu am gasit complete....

Am gasit niste baieti foarte ok care stiu bine ceea ce fac, stiu ca originalul este original dar daca vor scadea preturile la faruri complete probabil le voi schimba in viitor!

Pana atunci m-am ales cu lupe bifazice montate in faruri cu instalatie angel eye si xenon h1 pe masina...Functiile farurilor au fost pastrate.....

 

Am atasat, nu merge sa atasez mai multe....

 

Precizez ca lumina este foarte precis expusa pe sosea fara riscul de orbire a celorlalti participanti la trafic!

post-93683-0-96475300-1569223655_thumb.jpeg

post-93683-0-86030100-1569223700_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Nu prea arata ca de fabrica, trebuia sa pui 4300K. Probabil SKW vrea sa spuna ca becurile xenon nu sunt compatibile cu actualul modul de lumini.

 

Si ar mai fi ceva, pentru un retrofit complet e nevoie si de functia autoleveling la faruri, ceea ce presupun ca nu ai pus... mai sunt si spalatoare... deci mai sunt multe pana sa fie corect.

Link to comment
Share on other sites

De ce ar trebuii sa ma astept sa se stinga? dry.gif

Adica mai exact ce rol are acel frm3 ?

 

sa furnizeze tensiunea necesara pentru un bec cu xenon (fata de un bec cu halogen care e aprins printr-un semnal pwm)

 

Nu prea arata ca de fabrica, trebuia sa pui 4300K. Probabil SKW vrea sa spuna ca becurile xenon nu sunt compatibile cu actualul modul de lumini.

 

Si ar mai fi ceva, pentru un retrofit complet e nevoie si de functia autoleveling la faruri, ceea ce presupun ca nu ai pus... mai sunt si spalatoare... deci mai sunt multe pana sa fie corect.

 

ma referean in general la instalatia cu xenon vs. instalatia cu halogen. de celelalte componente enumerate de tine nici nu am mai pomenit, era clar ca nu le-a montat

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.