Jump to content

BMW DVD changer (option S696A)


Recommended Posts

Astazi navigand pe internet am gasit acest site unde ar scrie ca si pe navigatia veche CCC ar merge sa vizionezi filmulete,videoclipuri etc.

 

https://www.bimmer-tech.net/blog/item/54-bmw-cic-nbt-nbtevo

 

plays only from an original BMW DVD changer (option S696A)

 

 

Intrebarea mea ar fi urmatoarea:Sa inteleg ca daca gasesc pe internet acest bmw dvd changer il instalez in locul magaziei de disc din torpedou si pot viziona filme si pe CCC? Ar fi super daca este ce cred eu.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

se pare ca am noroc,dar inca nu sunt 100% sigur.Unitatea am gasit-o de cumparat mai am sa fac rost de mufa care vine in spatele unitatii dvd changer+fibra optica care banuiesc ca se insereaza in spatele unitatii CCC.Am incercuit unitatea de care am nevoie si din ce am analizat cu filmuletul de pe youtube asta este 100%

Daca fac rost si de mufa+fibra optica ma ajuta cineva sa mi-o lege+codare ?Ca nu stiu exact la ce pini se leaga in spatele ccc-ului.Bineinteles platesc operatia.

As fi foarte fericit sa am si dvd changer-ul instalat pe e60.:)

Vanzatorul a zis ca-mi mai da niste poze maine sa vad exact.Ce stiu este ca unitatea este originala ceva de genu ZB

 

p.s am si suportul unde vine instalat dvd changerul in portbagaj pe stanga+modulul tv original.

 

post-96090-0-91731300-1569430739_thumb.jpg

post-96090-0-89862700-1569431282_thumb.jpg

Edited by Victor.Balanar
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cineva mi-a explicat ca daca am modulul de Tv deja pe masina este foarte simplu de legat dvd-ul,ca cica s-ar lega direct la fibra de la modulul TV,dar sunt sceptic un pic adica nu are logica.Ce legatura are dvd changerul cu modulul tv?Din moment ce dvd changerul are mufa separata in spate unde se insereaza si fibra optica in el, ar trebui sa fie circuit separat dupa logica mea nu?Adica din mufa dvd changerului sa plece circuit separat la unitatea CCC din fata nu?

Chiar nu inteleg, cum adica se leaga la modulul tv? :(

 

p.s da,mi-a explicat ca se inseriaza cu modulul tv si ca este f simplu pt cine a mai facut.Ce am crezut io pana acum ca este circuit separat si ca se leaga in spatele ccc-ului nu exsista asa ceva,pt ca este deja fibra exsistenta pe masina,si nu am cum sa am 2 fibre optice.Eu nu am mai facut asa ceva,si e normal sa nu inteleg cum.Tipul care mi-a explicat asta face retrofituri si normal ca lui i se pare simplu.

post-96090-0-90317700-1569495882_thumb.jpg

post-96090-0-81162000-1569496174_thumb.jpg

Edited by Victor.Balanar
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Schema nu este tocmai corecta. Fibra optica este un singur "fir" pe care circula informatia. Mufa care intra in modul TV are 2 "cabluri", insa este un IN si un OUT. La fel si cea a DVD-ului.

Imagineaza-ti ca ai un cerc format din 10 oameni care se tin de mana si vrei sa adaugi inca unul. Alta comparatie mai buna nu imi vine in minte.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.