Jump to content

440i ticait metalic!


Nostra123

Recommended Posts

Salut,

 

Am un 440xi 2018 cu 50000km, am fost sa imi fac revizia acum cateva saptamani la BMW Auto Cobalcescu iar cand am ajuns acasa am observat un ticĂŁit metalic venind de la motor care creste odata cu turatia si scade odata cu turatia. Am fost la ei din nou si mi-au zis ca “asa se aude motorul” in conditiile in care eu am masina de noua si stiu cum se aude normal.

Aveti vreo idee ce ar putea fi? Se aude mai puternic cand pun masina pe sport.

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa inregistrez dar nu se aude pe telefon. Voiam niste pareri ca se le zic la aia de la Bavaria pe unde sa se uite, pentru ca daca te duci la ei fara sa nu ai habar, iti zic ca masina nu are nimic si aia e.

Ideea este ca am masina de noua si nu se auzea inainte.

 

Mi-am schimbat si bujiile la revizie, se poate sa fie de la asta? Sau poate nu au pus vreun capac cum trebuie pe undeva si se aude din cauza vibratiilor motorului?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu aceiasi problema de 3 ani. Insa la mine dispare cand calc ambreiajul. La BMW in Germania au zis ca e ok. In Romania la fel si au si facut un Test Motor, nu stiu ce presupune, asa scrie pe factura. Am facut inca 70 de mii de km de atunci si nu s-a agravat sau a picat ceva. Da muzica mai tare.
Link to comment
Share on other sites

Da-o, ma, incolo de treaba. Cum sa zica cei de la Cobalcescu ca sunetul ala e normal? Zici ca e diesel. Bine faci ca verifici la alt service. Am observat o chestie la unele francize BMW cu masinile in garantie: "e normal, asa face ele", sau "e buba lor". Cum iesi din garantie iti da verdictul instant: ai piesa X stricata, trebuie schimbata, te costa 10000+ lei.

Sa nu cumva sa pleci de la Auto Bavaria fara sa iti zica exact ce ai in neregula. Eu am avut niste experiente pozitive cu MHS anul trecut, acum nu stiu la care te duci.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa stiti pe viitor ce incompetenti sunt cei de la AUTO COBALCESCU. Mi-au pus pe masina niste bujii care nu erau bune. Le-au schimbat cei de la Bavaria iar cele puse de ei erau toate fisurate la mijloc.

Reparatia am platit-o eu iar acum trebuie sa alerg sa imi recuperez banii de la Cobalcescu.

mai trist e ca te-au si trimis la plimbare spunandu-ti ca asa fac toate :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa stiti pe viitor ce incompetenti sunt cei de la AUTO COBALCESCU. Mi-au pus pe masina niste bujii care nu erau bune. Le-au schimbat cei de la Bavaria iar cele puse de ei erau toate fisurate la mijloc.

Reparatia am platit-o eu iar acum trebuie sa alerg sa imi recuperez banii de la Cobalcescu.

 

 

Doamneeeee!! imi pare rau ca fac parte din generatia asta a "inginerilor de hartie"! incompetenta crasa!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.