Jump to content

Afisare presiune pneuri Idrive CIC


Recommended Posts

Ma tot chinui sa activez optiunea de afisare a presiunii pneurile in Idrive . Masina e un x1 e84 din 06/2014, am optiunea S2VBA-Tire Pressure Display insa in idrive imi afiseaza doar rotile verzi fara presiune in dreptul lor ,fara nimic, cu mentiuna ca scrie RDC activ deci cu senzori .

 

Am mai gasit pe forumuri cum ca a functionat daca se activeaza in HU_CIC 3001 EXBOX RDC_SAFETY aktiv. Am activat optiunea cu bimmercode insa nici o schimbare nu a aparut "--Bar" in dreptul rotior , temperatura nici atat.

 

 

Din nou din cata am mai citit cica au adaugat chestia cu display de temp la masinile dupa 08/2014.... :angry2:

 

 

Ma gandeam sa mai incerc sa ii sterg optiunea S2VBA in ncs expert si sa o rescriu + sg_codieren poate rescrie ceva mai actualizat ...

 

Are cineva vreo alta idee cum as putea sa activez display presiune?

 

Tot vine iarna si trebuie sa iua jante noi , ma gandeam sa iau si senzori da daca nu reusesc sa activez diplay de presiune o sa ma apuc sa dezactivez monitorizarea presiunii cu senzori si se activeaza monitorizare prin abs . Da e alta distractie si cu asta ca trebuie sa decuplez fizic calculatorul de tmps care e undeva pe sub masina ..

Link to comment
Share on other sites

serios? eu stiam ca doar F si G-uri codeaza bimmer

 

 

pentru cultura generala....

 

 

Presiunea și temperatura în monitorul presiunii în anvelope

 

Activați / dezactivați presiunea și temperatura din monitorul presiunii în anvelope din sistemul iDrive. Vă rugăm să rețineți că mașina trebuie să fie echipată cu senzorii necesari.valori:

 

  • Activ
  • Inactiv

Pentru această opțiune, următorul aparat de control trebuie să fie disponibil în mașină: „Headunit” HU_CICHB

 

 

 

Controlul presiunii în anvelope

Valorile afișate ale controlului presiunii în anvelope în sistemul iDrive. Vă rugăm să rețineți că mașina trebuie să fie echipată cu senzorii necesari pentru a face acest lucru.

 

valori:

 

  • Afișează doar presiunea
  • Afișează temperatura și presiunea
  • Inactiv

 

Pentru această opțiune trebuie să fie disponibilă următoarea unitate de control în mașină: „Headunit” HU_NBT sau „Headunit” HU_NBT_EVO

 

 

poti sa activezi functia fara sa fi in advance mode

dar tu incearca sa dai un search dupa "rdc" in 3001 advance mode .. vezi ce optiuni ai pe acolo ...

si eu am incercat sa activezi la un f10 2010 si nu am reusit in totalitate.. se afisa Bar si gradele insa fara valori ...

Edited by Neme
Link to comment
Share on other sites

serios? eu stiam ca doar F si G-uri codeaza bimmer

 

 

pentru cultura generala....

 

 

Presiunea și temperatura ĂŽn monitorul presiunii ĂŽn anvelope

 

Activați / dezactivați presiunea și temperatura din monitorul presiunii ĂŽn anvelope din sistemul iDrive. VĂŁ rugĂŁm sĂŁ rețineți cĂŁ mașina trebuie sĂŁ fie echipatĂŁ cu senzorii necesari.valori:

 

  • Activ
  • Inactiv

Pentru aceastĂŁ opțiune, urmĂŁtorul aparat de control trebuie sĂŁ fie disponibil ĂŽn mașinĂŁ: „Headunit” HU_CICHB

 

 

 

Controlul presiunii ĂŽn anvelope

Valorile afișate ale controlului presiunii ĂŽn anvelope ĂŽn sistemul iDrive. VĂŁ rugĂŁm sĂŁ rețineți cĂŁ mașina trebuie sĂŁ fie echipatĂŁ cu senzorii necesari pentru a face acest lucru.

 

valori:

 

  • AfișeazĂŁ doar presiunea
  • AfișeazĂŁ temperatura și presiunea
  • Inactiv

 

Pentru aceastĂŁ opțiune trebuie sĂŁ fie disponibilĂŁ urmĂŁtoarea unitate de control ĂŽn mașinĂŁ: „Headunit” HU_NBT sau „Headunit” HU_NBT_EVO

 

 

poti sa activezi functia fara sa fi in advance mode

dar tu incearca sa dai un search dupa "rdc" in 3001 advance mode .. vezi ce optiuni ai pe acolo ...

si eu am incercat sa activezi la un f10 2010 si nu am reusit in totalitate.. se afisa Bar si gradele insa fara valori ...

 

Mersi de raspuns , am activat cam tot ce era de activat pe acolo prin cic ce tinea de rdc , oricum amajoritatea erau active , am verificat si prin kombi niste optiuni de rdc si erau si alea ok .

 

Si nu am rezolvat nimic :(

IMG-20190920-192220.jpg

Link to comment
Share on other sites

nu exista asa ceva la seria E. pierzi timpul degeaba

Ok merci, pacat nu vad rostul la senzori individuali daca nu afiseaza presiunea ,atunci il dezactivez pentru rotile de iarna.

 

Sper sa fie o siguranta pentru calculatorul de RDC , nu am chef sa ma bag pe sub masina sa il dezactivez fizic.

 

Disable TMPS

 

Si asa mi-a facut figuri sistemul vara asta. Plec de acasa , simt pe drum ca parca e o roata un pic pe pana , ma dau jos din masina ma uit ochiometric pareau in regula si imi zic lasa ca am sezori ce naiba . Ajung pe autostrada merg 20km si in depasire la un tir la 140km/h pierd instant aproape toata presunea pe o roata si hop imi apara pe ecran vezi ca ai pana trage pe dreapta :rolleyes: , pe bune acum imi zici ca am pana ...

Edited by arisadi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Intrebare stupida,poate ai deja raspunsul, da tu esti sigur ca ai TMPS? Iti trebuie atat modulul bluetooth cat si valvele TMPS.

Intreb pentru ca pe E91 nu aveam decat sistemul ala pe ABS, si imi arata mie si mie tot verde.

 

Confirm ca atat bimmercode cat si bimmerlink au primit update pentru seriile E dupa 2008. Adica LCi-urile.

 

Inviato dal mio iPad utilizzando Tapatalk

Edited by Gabriel_Florin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.