Jump to content

Dimensiuni anvelope Seria 4


claudiu1892

Recommended Posts

Salut,

 

cum se apropie iarna, am inceput deja cautarile pentru anvelope.

Evident, cum anvelopele sunt in 2 dimensiuni, e o mare provocare in a gasi 4 anvelope potrivite dpdv al pretului vs calitate.

Dimensiunile mele standard pentru jante sunt:

fata: 8Jx19 ET36

spate: 8.5Jx19 ET47

 

Si dinemsiunile standard recomandate pentru anvelope sunt:

fata: 225 40 19

spate: 255 35 19

 

Nu am de gand sa cumpar un alt rant de jante pentru iarna, oricum ar fi destul de greu, intrucat am frane M si cu greu as putea pune niste jante mai mici, asadar, as vrea sa va intreb daca ar fi vreo problema daca m-as abate putin de la dimensiunile standard ale anvelopelor.

De exemplu, ar fi vreo problema daca in loc de 255 35 19 pe spate, as pune 245 35 19? Exista vreo marja cumva? Sau trebuie neaparat sa respecti acel standard?

 

Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

daca ai xdrive, clar nu schimba dimensiunile recomandate de producator; cutia de transfer e foarte sensibila.

 

la frane m poti pune jante incepand cu 18"; cred ca ar fi de preferat sa cumperi roti complete; la dimensiunile astea (19" cu talon mic), de fiecare data cand vei schimba cauciucurile, risti sa strici jantele sau cauciucurile; un set de iarna de 225/45/r18 + 255/40/r18 (sau chiar toate 4 egale) ar fi mai potrivit decat un set pe 19" (talon mai mare, riscuri mai mici de stricat jante in gropile tipice de iarna)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1569434022[/url]' post='2501093']

Salut,

 

cum se apropie iarna, am inceput deja cautarile pentru anvelope.

Evident, cum anvelopele sunt in 2 dimensiuni, e o mare provocare in a gasi 4 anvelope potrivite dpdv al pretului vs calitate.

Dimensiunile mele standard pentru jante sunt:

fata: 8Jx19 ET36

spate: 8.5Jx19 ET47

 

Si dinemsiunile standard recomandate pentru anvelope sunt:

fata: 225 40 19

spate: 255 35 19

 

Nu am de gand sa cumpar un alt rant de jante pentru iarna, oricum ar fi destul de greu, intrucat am frane M si cu greu as putea pune niste jante mai mici, asadar, as vrea sa va intreb daca ar fi vreo problema daca m-as abate putin de la dimensiunile standard ale anvelopelor.

De exemplu, ar fi vreo problema daca in loc de 255 35 19 pe spate, as pune 245 35 19? Exista vreo marja cumva? Sau trebuie neaparat sa respecti acel standard?

 

Multumesc mult

 

Merge 245 sau 265

 

https://tiresize.com/calculator/

 

Link to comment
Share on other sites

Nu scrie pe stalp ce poti pune? De ce te-ai complica cu alte dimensiuni?

 

Pe stalp scrie vreo 8 dimensiuni, mi-e greu sa cred ca le pot folosi pe toate. Mai de graba, ce e pe stalp, cred ca e ceva general, si nu se aplica la modelul de masina neaparat.

Nu vreau sa ma complic cu alte dimensiuni, ci doar vreau sa stiu daca dimensiunile cu care a venit masina echipata (255/35/19 si 225/40/19) reprezinta unica optiune pe care o pot folosi, that's all.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Pe stalp scrie vreo 8 dimensiuni, mi-e greu sa cred ca le pot folosi pe toate. Mai de graba, ce e pe stalp, cred ca e ceva general, si nu se aplica la modelul de masina neaparat.

Nu vreau sa ma complic cu alte dimensiuni, ci doar vreau sa stiu daca dimensiunile cu care a venit masina echipata reprezinta unica optiune pe care o pot folosi, that's all.

 

Gresti. Ce scrie pe stalp, e pentru masina ta. Suporta diferite combinatii de anvelope, iat ce scrie pe stalp, scrie si in talon, si in COC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe stalp scrie vreo 8 dimensiuni, mi-e greu sa cred ca le pot folosi pe toate. Mai de graba, ce e pe stalp, cred ca e ceva general, si nu se aplica la modelul de masina neaparat.

Ba este fix pentru sasiul tau. Trebuie sa-ti identifici tipul de jante omologate pentru masina ta si sa folosesti dimensiunile recomandate pentru ele. Acolo unde vezi M+S in tabel iti dai seama si ce pachet de jante + anvelope iti poti lua pentru sezonul de iarna. Daca vrei anvelope de iarna pe aceleasi jante, respecta dimensiunile.

 

Poti cauta pe olx, sunt sigur ca cu o mie de EUR iti gasesti set de roti pe 18.

Edited by ciobster
Link to comment
Share on other sites

Pe stalp scrie vreo 8 dimensiuni, mi-e greu sa cred ca le pot folosi pe toate. Mai de graba, ce e pe stalp, cred ca e ceva general, si nu se aplica la modelul de masina neaparat.

Nu vreau sa ma complic cu alte dimensiuni, ci doar vreau sa stiu daca dimensiunile cu care a venit masina echipata e unica pe care o pot folosi, that's all.

 

Ba tocmai la masina ta se aplica dimensiunile de acolo, doar nu crezi ca un producator pune pe stalpul unui model, in cazul tau 420, dimensiunile de roti care se aplica la M5???

Stiu ca suna rautacios, dar trebuia sa o zic...

 

Pe acea eticheta ar trebui sa gasesti si dimensiunile pt rotile de iarna, au un M+S langa ele. In cazul in care pui alte dimensiuni, poti avea probleme cu RAR-ul, sau sa iti atinga aripa de roata in anumite conditii de incarcare si probabil si altele...

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat.

 

Bun, se pare ca pe 19 exista doar o singura dimensiune, si anume, cea pe care o am acum.

Apoi, pt M+S vad ca am o varianta pe 18inch, dar si una pe 17inch. Ca fapt divers, pt ca nu am de gand sa pun vreodata pe 17, mi-e greu sa cred, totusi ca incap etrierii actuali in jante de 17.

 

Planul e sa scap de run flat cat mai repede. Vad ca la unele dimensiuni e stipulat si XL. Ar fi ok sa merg pe varianta non RFT, dar XL, sau si cele XL sunt zgomotoase ca cele RFT?

 

multumesc

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Pune doar dimensiunile M+S pentru iarna, nu te complica cu alte dimensiuni! Cat despre cele de pe stalp , ele sunt orientative , cel mai bine te uiti pe CIV sau in COC! Anvelopele difera in functie de varianta , versiune si CO2.

 

In cazul asta, conform tabelului, nu pot pune anvelope de iarna pe dimensiunea celor de vara (255 35 19 si 225 40 19), deci ar trebui sa schimb jantele neaparat

Link to comment
Share on other sites

Un set de roti de iarna pe 18" runflat,ar fi cel mai bun compromis pt tine; jantele style 400 sunt sub 500e setul pe olx, iar cauciucurile inca in jur de 600e setul; daca ai senzori de presiune iti trebuie inca 1 set.

 

eu am avut la un moment dat niste jante pe 18 la care schimbam caucucurile (e drept, erau runflat, au laterala mult mai rigida), si de fiecare data se chinuiau sa le dea jos; chiar mi-au julit o buza la o janta.

 

cauciucuri non runflat: suspensia de la BMW e gandita sa ruleze cu cauciucuri runflat; daca iei cauciucuri normale, s-ar putea sa constati ca dintr-o data suspensia masinii a devenit prea moale pt gustul tau.

Link to comment
Share on other sites

Da, asta o sa fac pana la urma.

Style 400 sunt frumoase, dar sunt tot in 2 dimensiuni, si o sa-mi creeze batai de cap in a gasi anvelope. Ma gandesc ca macar pt iarna sa am o singura dimensiune.

Am gasit unele intr-o singura dimensiune, pt anvelope 225/45/18, adica fix dimensiunea recomandata pe stalpul masinii pentru M+S

 

Despre run flat, o sa ma mai gandesc. Am citit pe forumuri din afara si majoritatea e incantata dupa ce au trecut de la RFT la non RFT.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Da, jantele au senzori. Voi opta pentru anvelope de iarna normale si mi'am comandat o rezerva slim pe 18. Eventual, dupa acest sezon poate voi renunta si la Runflat de vara, desi nu m'au deranjat pana acum.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Salut,

 

Ai trecut la non-rft? Cum se comporta fata de celelalte?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.