Jump to content

Optiuni disponibile M3 E93 2013


Cabro

Recommended Posts

Salutare, colegi. In ultima vreme cochetez tot mai mult cu ideea de a-mi schimba actualul E93 320i 2008 cu un E93 M3 2013. Asta se va intampla imediat ce o sa ating suma de ~40k Euro la care vad ca se tot invart exemplarele din acel an. Prefer sa o iau cat mai noua, din 2 motive: vreau ultimele variante de module, cu imbunatatirile pe care le aduce fiecare varianta (gen FRM vs FRM3), si sa am ultima varianta de iDrive (momentan am CCC pe a mea, si lipsul major pe care il simt e absenta BlueTooth audio). Nu vreau navigatie android, sunt mai pretentios la audio, si din cate citesc, e la noroc cu calitatea audio a chinezariilor. In plus de asta vreau compatibiltatea ca din fabrica a componentelor.

Motivul pentru care fac acest topic este ca vreau sa va intreb pe voi, cei mai cunoscatori in modelele M3, ce optiuni au fost disponibile pe M3 in ultimul an de fabricatie? Gen, cutia putea fi manuala sau DKG, comfort access, acc, soft close la usi (exista optiunea asta pe M3 E93?) etc.

Vreau sa stiu ce caut, si va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Cabro, ma bucur sa vad ca inca exista pasionati pentru astfel de automobile.

Imi imaginez ca te-ai documentat in detaliu inainte de a lua decizia de a cumpara un BMW M3 E93. Totusi, in orice eventualitate, consider util sa amintesc de problema cuzinetilor de biela, specifica motoarelor S65 si S85.

Gasesti cu usurinta pe Internet multe dezbateri asupra acestui subiect, iar parerile sunt impartite.

 

Probabil ca este o abordare prudenta ca, dupa ce vei cumpara masina respectiva, sa inlocuiesti preventiv cuzinetii de biela la fiecare (cca.) 50.000 Km.

Daca masina pe care o vei cumpara se apropie sau a depasit acest prag, iar cumparatorul nu poate demonstra cu documente ca au fost inlocuiti cuzinetii de biela, atunci ar fi bine sa ii inlocuiesti de indata ce masina ajunge la tine - de preferat intr-un service care a mai facut cu succes o astfel de lucrare la motoare S65 / S85.

 

Aceasta nu inseamna in nici un caz ca motorul S65 nu este excelent. Inseamna doar ca trebuie sa ai in vedere si acest aspect, drept cost de intretinere.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

FiveThreeFive, multumesc pentru atentionare! Eram constient despre ea, nu te teme, cat si despre actuatoarele de clapeta de acceleratie (asa ii zice?). Am vazut ce manopera cere schimbarea lor, si nu ma dezarmeaza absolut deloc.

 

Si da, motorul este principalul motiv pentru care as vrea sa trec la M3, la aceasta generatie de M3. Motorul V8! Este cu cel putin 5 capete peste N43 actual, si o sa fac schimbarea undeva in decursul anului viitor.

 

O alta intrebare, cam tot in aceeasi arie de nevoie de cunostinte, care optiuni sunt mai greu facut retrofit? Stiu ca pentru incalzire in scaune e greu din cauza rezistentei incorporate in scaune efectiv, si daca nu are de cand o iau, ar trebui sa gasesc niste scaune de M3 cabrio cu incalzire, comenzi electrice, sa fie pe culoare si suport lombar. Deja suna a fi un unicorn. Daca le gasesc pe undeva prin afara tarii, o sa coste o avere. Altele la care sa fiu foarte atent? Nu ma deranjeaza sa umblu la masina, din contra, chiar imi place :) Orice sugestii sunt binevenite

Edited by Cabro
Link to comment
Share on other sites

Te-as sfatui cu mare drag sa achizitionezi E93. Eu detin 335i E93, si este o masina superba.. In momentul in care o decapotezi, atragi orice atentie.. clar fiind un M3 pur sange, automat vorbim de alt sunet, alt comfort, alta putere..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.