Jump to content

Upgrade Ecran Navi X3 F25


Recommended Posts

Buna seara,

Am un BMW X3 F25 echipat cu Entrynav si ecran de 6.5 , doresc sa inlocuiesc ecranul existent cu un ecran de 8.8.

Vreau sa cumpar ecranul cu seria 65509231320 dar nu stiu daca se potriveste.

https://www.mdecoder.com/decode/0l21196

Multumesc anticipat.

ps.am mai cumparat un ecran si nu se portiveste fiind pentru NBT EVO seria 6822625 si apare NO SIGNAL

Edited by claudiu-cocrea
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu se potriveste, acum am gasit o poza in care vad ca mufa arata diferit si mai are o mufa lata neagra ceea ce eu nu am.

Banuiesc ca ecranul cu seria 65509231320 se potriveste pentru CIC (Car Information Computer).

Am gasit ca daca as face firmware upgrade la navigatie as putea sa folosesc ecranul de EVO (https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1402639), ce parere aveti ?

Edited by claudiu-cocrea
Link to comment
Share on other sites

Salut azi noapte am facut upgrade la navi cu versiunea v.63.3_PSdZData_Lite dar din pacate tot nu am posibilitatea de a selecta APIX2(incerc sa fac ecranul NBT EVO seria 6822625 sa functioneze cu entrynav) fiindca nu au aparut nici dupa flash.

CID_APIX_MODE -> apix2

CID_COLOR_DEPTH -> 24

CID_COM_MODE -> mii

CID_RESOLUTION -> 1280 x 480

 

Momentan am reusit sa modific doar

DISPLAY_SIZE_RESOLUTiON = 8.8_ 1280x480 and werte =01

DISPLAY_VARIANTE = breites_display and werte =02

 

In acest moment in continuare apare NO SIGNAL.

 

Daca puteti sa ma ajutati cu orice idee sfat etc..... nu stiu ce sa ii mai fac.

Edited by claudiu-cocrea
Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

Am un BMW X3 F25 echipat cu Entrynav si ecran de 6.5 , doresc sa inlocuiesc ecranul existent cu un ecran de 8.8.

Vreau sa cumpar ecranul cu seria 65509231320 dar nu stiu daca se potriveste.

https://www.mdecoder.com/decode/0l21196

Multumesc anticipat.

ps.am mai cumparat un ecran si nu se portiveste fiind pentru NBT EVO seria 6822625 si apare NO SIGNAL

Se inlocuieste si unitatea si tot ! Cel mai simplu

Link to comment
Share on other sites

patrutalex Da se poate si asa dar nu am nevoie de evo nu am Iphone sa folosesc carplay si eu doresc display mare doar pentru split screen. Multumesc pentru sugestie.

 

mariusjo Multumesc pot sa incerc si la ei, dar cam fura curent.(ma refer la preturi)

 

djcostyro89 Multumesc nu vreau sa par lipsit de respect tinand cont ca vrei sa ma ajuti dar totusi astia cum au reusit? https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1213730

 

Am vandut ecranul intre timp fiindca am ajuns la concluzia ca pe evo/entrynav2 poti pune si ecran Apix2 la 12v si ecran Apix1 cu transformator la 8.4v dar pe NBT\Entrynav nu poti pune ecran Apix2 fiindca lipsesc urmatoarele campuri

CID_APIX_MODE -> apix2

CID_COLOR_DEPTH -> 24

CID_COM_MODE -> mii

CID_RESOLUTION -> 1280 x 480

 

Urmeaza sa caut un nou ecran de 8.8 de nbt normal ori chiar de 10.25 de f10 (se potriveste daca ii tai rama) sau daca nu fac cea mai proasta alegere si pun o chinezarie :laugh:

 

Multumesc pentru ajutor.

Edited by claudiu-cocrea
Link to comment
Share on other sites

 

 

Urmeaza sa caut un nou ecran de 8.8 de nbt normal ori chiar de 10.25 de f10 (se potriveste daca ii tai rama) sau daca nu fac cea mai proasta alegere si pun o chinezarie :laugh:

 

Multumesc pentru ajutor.

 

Claudiu - chinezaria este mult peste ce ai tu in masina - ecran, rezolutie, soft, optiuni . Mult chiar peste NBT , chiar si EVO(ID 4,5,6) mare.

Link to comment
Share on other sites

seaman - da am vazut conform specificatiilor par ok dar parca am o retinere cand vine vorba de fiabilitate stabilitate, am vorbit cu cineva care se ocupa cu retrofituri si a spus ca ar fi o nebunie sa pun asa ceva pe masina, de asta sunt reticient am crezut ca sunt cea mai proasta alegere, totusi cu mai putin de 2000 lei as avea un ecran de 10,25 inch plus camera marsarier si camera frontala iar pe original nu ma incadrez, doar ecranul si camera spate ar ajunge mai mult.
Link to comment
Share on other sites

Camerele sunt o mica parte . Ideea ca ai o tableta cu touch,4G, Wifi, bluetooth, internet si ce aplicatii doresti tu in masina - ceva ce nu o sa ai de la BMW niciodata . Da, mai sunt glitch-uri dar s-a ajuns la o calitate si stabilitate rezonabila, acum la generatia cu Android 9. Acum cateva zile mi-am pus o unitate de asta , cu toate ca am NBT mare . Partea buna este ca se adauga la sistemul original, nu il inlocuieste. Pt cei cu unitati bazice si ecrane mici e un update imens .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

seaman - Chiar suna bine totusi eu vreau sa rulez split screen hartile BMW(pe telefon rulez Waze iar pe masina sa vad localitatile) si trip (datele consum medie viteza etc) se poate?

Dupa ce se activeaza senzorii revine in meniul in care era? (acum revine in meniul principal) cand am avut navi mare pe F34 revenea.

Cred ca totusi fac o incercare si daca nu ma multumeste o dau mai departe.

Multumesc mult pentru informatii.

Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa rulezi sistemul original al masinii si Android in split screen . Android are totusi o parte cu split screen in care iti arata date preluate de la masina . Strict in Android faci split screen cu ce aplicatii doresti , chiar si video in PIP. Daca te referi la senzori de parcare, sau camera pt mers inapoi , da revine la meniul anterior .

Telefonul si CarPlay sau Android Auto , nu mai au nici un sens cand ai o unitate perfect capabila sa ruleze orice pe ea si nu stream de pe telefon. Poate doar sa vrei sa rulezi Apple Maps de pe un iPhone - nu prea cred ca vrea cineva asta.

Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

Am un BMW X3 F25 echipat cu Entrynav si ecran de 6.5 , doresc sa inlocuiesc ecranul existent cu un ecran de 8.8.

Vreau sa cumpar ecranul cu seria 65509231320 dar nu stiu daca se potriveste.

https://www.mdecoder.com/decode/0l21196

Multumesc anticipat.

ps.am mai cumparat un ecran si nu se portiveste fiind pentru NBT EVO seria 6822625 si apare NO SIGNAL

 

 

daca ai HUEntryNav (cu harta Route) atunci iti trebui un ecran wide de la navigatia NBT (aia cu harta NEXT). faci codarile alea si merge

 

Asta a avut:

 

5995218a585bc36d75a956e19362a859.jpg

 

Asta am pus impreuna cu 6WA

 

933972426602c8596ed078c5a1f282bb.jpg

 

 

F25 LCI 2014

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

SKW exact asta am vrut si eu sa fac dar din pacate pentru mine am comandat ecran de evo fiindca titlul anuntului era "BMW X3 XDrive F25 2.0 Diesel M Sport Sat Nav Display Screen 6822625 OEM" si am crezut ca este de NBT normal.

Si eu am inlocuit Bordul cu 6W fiindca cel standard este de nedescris :laugh: iar bonus am inlocuit si volanul.

New Bitmap Image (3).bmp

Edited by claudiu-cocrea
Link to comment
Share on other sites

Camerele sunt o mica parte . Ideea ca ai o tableta cu touch,4G, Wifi, bluetooth, internet si ce aplicatii doresti tu in masina - ceva ce nu o sa ai de la BMW niciodata . Da, mai sunt glitch-uri dar s-a ajuns la o calitate si stabilitate rezonabila, acum la generatia cu Android 9. Acum cateva zile mi-am pus o unitate de asta , cu toate ca am NBT mare . Partea buna este ca se adauga la sistemul original, nu il inlocuieste. Pt cei cu unitati bazice si ecrane mici e un update imens .

Salut, poti atasa niste poze (si cu functiile masinii) sa vedem cum arata? Functiile masinii se regasesc si pe aceasta interfata?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cand eram hotarat sa cumpar navigatie din China si numaram zilele pana pe 11.11.2019 (zi de reduceri pe aliexpres) am gasit un ecran 8.8 Apix1 la doar 600 lei, drept urmare :hyper: :yahoo: am ecran mare cu split screen.

Trebuie sa mai montez o camera de marsarier si gata.

Multumesc tuturor pentru sprijin.

post-90017-0-30134800-1573236712_thumb.jpeg

post-90017-0-34427000-1573236723_thumb.jpeg

post-90017-0-60708400-1573236731_thumb.jpeg

Edited by claudiu-cocrea
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

daca ai HUEntryNav (cu harta Route) atunci iti trebui un ecran wide de la navigatia NBT (aia cu harta NEXT). faci codarile alea si merge

 

 

F25 LCI 2014

Salut, te rog imi spui ce trebuie codat pentru inlocuire ecran de 6.5 cu ecran de 8.8. Cu Bimmerlink sau cu Carly se poate coda?

Nu am e-sys.

Un coleg prin Galati care sa ma ajute cu modificare rezolutie?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut,

Am inlocuit si eu un HUentryNav cu un NBT mare kit complet unitate, controller si display doar ca am 2 nemaluriri:

- capacul care vine sub panoul de clima si acopera head unit nu se mai potriveste pt ca noua unitate este mai mare. Se poate schimba capacul?

- am observat ca unitatea si monitorul se cam incing, poti sa pui mana pe ele dar par destul de incinse. Este normal?

Masina este F25 facelift.

Edited by andreidnu
Link to comment
Share on other sites

daca ai HUEntryNav (cu harta Route) atunci iti trebui un ecran wide de la navigatia NBT (aia cu harta NEXT). faci codarile alea si merge

 

 

 

inlocuirea doar a ecranului se poate face si pe un F10 LCI cu navigatie CHAMP2 si harti MOVE?

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.