Jump to content

Inainte sau dupa?


FVA 28

Recommended Posts

Salut, colegi. Vreau sa va intreb o chestie.

Am o roata care din cate vad se cam roade, ma refer la anvelopa. O roade pe exterior.

Stiu ca este vorba de geometrie, dar nu sunt lamurit intr-o privinta si aceea e ca eu vreau sa imi schimb jantele cu anvelope de iarna, jantele fiind pe 16, iar in momentul de fata le am pe '17.

Cum ar trebui sa procedez? Sa fac geometria acum si apoi sa trec pe 16 sau sa schimb jantele, sa o trec pe 16 si apoi sa fac geometria?

Link to comment
Share on other sites

...dar cand voi trece inapoi pe 17, va trebui sa o fac din nou sau...?

Nu, nu este nevoie sa mai fie facura din nou la schimbul cauciucurilor, jantelor..

 

In schimb o data la doi ani merita re-verificata. Asa este ideal si bine.

Cei la care mergi ar trebui sa iti ceara doar o suma modica, minima pentru o verificare. Daca iti spun ca e sarita din normal cu mult, ramane ca tu sa te hotarasti daca merita sa platesti pentru realiniere..

 

Orice geometrie facuta o data.., in timp iese din aliniamentul facut candva.. mai ales la drumurile noastre!

 

(nici nu stii cat de mult ajuta la economie, rulaj pe sosea a cauciucului, eliminarea unor tensiuni/forte inutile dar care pot afecta sistemului de directie si chair si anumite bucse.., rulmenti..)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Prima data faci geometria apoi pui anvelopele de iarna.

Sau simultan daca gasesti o vulcanizare+geometrie.

 

Verificarea geometriei direcției se face la orice ĂŽnlocuire de element de directie sau suspensie, ĂŽn cazul șocurilor puternice (lovirea gropilor, bordurilor sau mici accidente) sau la 20.000 km parcurși.

Link to comment
Share on other sites

 

Verificarea geometriei direcției se face la orice înlocuire de element de directie sau suspensie, în cazul șocurilor puternice (lovirea gropilor, bordurilor sau mici accidente) sau la 20.000 km parcurși.

 

Refacerea geometriei se face de fapt, de cate ori umbli la suruburile de reglaj ale geometriei daca stii, sau realizezi care sunt(...) sau mecanicul (stie) si iti spune ca trebuie dusa acolo > la reglaj.

 

Da, verificare, in a te asigura ca inca e ok, se poate face cum spui tu, corect..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.