Jump to content

Discuri frana problema


Recommended Posts

Am urmatoarea problema,

 

Bmw E90 an 2009.

 

Am schimbat discurile si placutele de frana fata - achizitionat Textar . discuri+ placute.

Dupa aproximativ 2000 km - cand pun frana bat, s-au ovalizat.

 

Am schimbat pe original acum, discuri + placute.

La fel aceeasi problema, dupa 1500 - 2000km, incepe la fel sa trepideze volanul la franare.

 

Care este cauza?

Link to comment
Share on other sites

Am urmatoarea problema,

 

Bmw E90 an 2009.

 

Am schimbat discurile si placutele de frana fata - achizitionat Textar . discuri+ placute.

Dupa aproximativ 2000 km - cand pun frana bat, s-au ovalizat.

 

Am schimbat pe original acum, discuri + placute.

La fel aceeasi problema, dupa 1500 - 2000km, incepe la fel sa trepideze volanul la franare.

 

Care este cauza?

 

 

Verifica sa nu ai jocuri in articulatie , ... bucsi , flanse amortizor , bilelete antiruliu .. etc

Link to comment
Share on other sites

Fuzetele trebuiesc curatate f. bine cu o perie rotativa pe partea unde fac contact cu discul, orice mizerie influenteaza alinierea lui pe butuc. Se pot verifica pe masina cu un ceas comparator, daca au oscilatie mare.

 

Au fost curatate cu perie rotativa, inainte de montarea discurilor.

 

Trebuie sa verific fuzetele si schimbat bucsi brat( cum a zis colegul de mai sus).

 

Alta intrebare am, daca duc discurile cele originale (care s-au ovalizat ) la strung la indreptat este o idee buna?

Link to comment
Share on other sites

Asa am patit cu ATE pe e46, dupa cateva mii batea rau volanul.

Asa ca am cumparat Brembo ( din De) discuri plus placute si le am montat cu mana mea.

Nu am mai avut probleme dupa aia.

Ori loturi contrafacute, ori neperiat cum trebuie, ori calitate indoielnica.Daca era problema din articulatie ma gandesc ca facea tot timpul.

Edited by ingineru'
Link to comment
Share on other sites

Pai am batai de la discurile ovalizate, am spus motivul batailor.

Intrebarea mea era de ce se ovalizeaza dupa putini km de la schimbarea lor.

 

1. speli masina dupa ce s-au incalzit ele (speli si jentile/rotile...jet de apa)

( treci cu masina (frane calde) prin balti, in general de la contactul cu apa)

2. calitatea indoielnica a discurilor

3. sau montaj executat prost.

 

Asa am patit cu ATE pe e46, dupa cateva mii batea rau volanul.

 

 

 

de peste 1 an jumate am ATE (discuri + placute) schimbate personal , peste 21.000km rulati, ...jante murdare ce este drept, dar fara sunete si bataii in volan.

(curatat etrierii + vaselina cupru = rezultat ok....se putea si mai bine, dar sunt anvelopele de vina - continental 2016)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai am batai de la discurile ovalizate, am spus motivul batailor.

Intrebarea mea era de ce se ovalizeaza dupa putini km de la schimbarea lor.

Pai de unde stii ca sunt discurile ovalizate si nu ai alta problema ? Au pus ceas comparator pe ele sa le verifice sa vada daca au bataie sau doar si-au dat cu parerea ?

Link to comment
Share on other sites

In general discurile aftermarket au neaparat nevoie de un Break-in corect facut. Sunt foarte sensibile in primii km la franari mai bruste, diferente de temperatura.

Practic trebuie calite/temperate.

Exista pe net diferite proceduri.

La cele doua E36 pe care le-am avut am schimbat discurile. La unul am pus Ferodo si am facut break-in urmand un ghid de pe net, nu am avut nici cea mai mica problema cu acele discuri, si au fost abuzate rau de tot.

La celalat am pus discuir ATE standard, fara break-in, si in nici 200 km au prins bataie.

 

Discurile pot fi rectificate, exita mentiune in TIS

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e90-320d-lim/repair-manuals/34-brakes/34-11-front-wheel-brakes/E3BqmMu

Dar trebuie facuta cu cap si simt de raspundere, depinde mult cat de mare e deflexia discului.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 perechi de discuri ....ovalizate...ok

cum a spus si @Bogdanx.....le-ai "format" corect, adica cateva sute de km cu franari usoare, moderate ? (pana se aseaza placutele pe disc)

si inca ceva !!!

cand ai schimbat discurile (de 3 ori , din cate am inteles) ai pus si placute noi de fiecare data ?!

Link to comment
Share on other sites

Deci ai pus 3 randuri de discuri care s au ovalizat 🤔

Ai un stil f sportiv de a conduce?

 

 

Nu conduc sportiv. Conduc normal

 

ovalizat. cum ai masurat? ai pus comparatorul pe ele? scurt. cum ai constatat ca st ovalizate

 

Trepideaza la franare.

 

3 perechi de discuri ....ovalizate...ok

cum a spus si @Bogdanx.....le-ai "format" corect, adica cateva sute de km cu franari usoare, moderate ? (pana se aseaza placutele pe disc)

si inca ceva !!!

cand ai schimbat discurile (de 3 ori , din cate am inteles) ai pus si placute noi de fiecare data ?!

 

 

Am facut franari usoare, la inceput, am pus placute noi de fiecare data.

Link to comment
Share on other sites

atunci problema e altundeva!

 

ce dimensiuni ai la roti (jante/anvelope) ?

suspensie ? (normala/sport)

articulatia (bucsaraia pe fata) cum e ?

rotile/jantele sunt echilibrate ok ?

 

 

jante 17 - echilibrate

225/45/17

bucsaraie verificata este ok, doar sa schimb bucsile de la brat (am citit mai sus , zicea un coleg ca asta ar fi cauza ovalizarilor)

Link to comment
Share on other sites

Problema este ca, pardon, minunea! Dupa 2k km parcursi, volanul vibreaza.

Exceptand discurile plus placute care presupunand ca s bune sau nu, ca s de vina sau nu, nu ar tremura si pana la cei 2k km parcursi?!

L.E : ori ai avut ghinion si ai pus numai facaturi, ori nu stii sa descrii problema.

Edited by ingineru'
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.