Jump to content

Upgrade audio la Harman-Kardon X1 F48


Recommended Posts

Stimați colegi de forum, recent am ajuns la concluzia ca as vrea sa schimb difuzoarele mașinii cu unele Harman-Kardon. Voi monta inclusiv difuzoarele de ĂŽnalte doar pe ușile din fata, pentru ca la cele din spate nu am aceasta posibilitate. Ăntrebarea mea este dacĂŁ schimbarea amplificatorului care vine cu sistemul HI-Fi cu cel Harman-Kardon este tot plug and play ca si la difuzoare sau necesita alte adaptĂŁri.

De exemplu, necesita codare suplimentara?

Daca este cineva dispus, cu experiențĂŁ in acest domeniu, as aprecia o parere avizata.

 

Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

In primul rand e important sa precizezi ce sonorizare ai acum - standard sau HiFi? daca ai deja tweetere pe usile fata, ai cel putin HiFi.

 

Daca ai Hifi, e destul de simplu, si amp de Hifi si cel de HK pt X1 F48 au acelasi conector, practic faci swap.

Daca ai standard, va trebui sa tragi fire noi catre amp (pt semnal audio) si de la amp catre boxe (pt semnal boxe) + codare headunit

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Da, se pare ca am amplificator și ca cel de la HK este plug and play, dar mai mult ca sigur trebuie ceva codĂŁri in Idrive. Poate este utila informația pentru cei interesați. Sistemul audio Hi-Fi are amplificator, cel de baza nu are, se alimenteazĂŁ sunetul direct din unitatea audio.
Link to comment
Share on other sites

Primul pas și cel mai ușor l-am rezolvat. Am ĂŽnlocuit difuzorul central de pe bord cu perechea Harman Kardon. Se simte o mica ĂŽmbunatĂŁțire, dar probabil ca plusul va urma dupĂŁ ce le schimb și pe cele din uși, ceea ce urmeazĂŁ ĂŽn week-end.

Mai rĂŁmâne de montat amplificatorul și de ĂŽnlocuit restul de difuzoare din ușile spate și de sub scaune.

post-90760-0-31346400-1571376662_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am reușit și am ĂŽnlocuit și difuzoarele fata + ramele de la uși și tweeter-ele cu cele de la Harman-Kardon. Sunetul ĂŽntr-adevĂŁr s-a ĂŽmbunĂŁtĂŁțit, dar difuzoarele de ĂŽnalte au un fâsâit continuu, iar la volum mai mare scot și niște pocnete, nu foarte puternice, ĂŽnsĂŁ sesizabila de la distanta mica fata de tweeter.

Aveți idee care ar putea fi cauza?

Poate confirma un user care are HK din fabrica ca asa fac toate?

Link to comment
Share on other sites

tweeterele au filtre? daca nu ai pus filtre, acum intra in ele si frecvente joase pe care nu le pot reda, si de aici fasaitul.

 

plus de asta, legand si tweeterele la circuitul existent, ai scazut impedanta pt fiecare boxa din circuit, si acum trag putere mai multa la acelasi volum - nu asculta la volum mare, risti sa arzi headunit-ul.

 

Instaleaza amplificatorul - operatiunea e ceva mai migaloasa (cateva ore bune pt cineva care a mai facut si stie).

Link to comment
Share on other sites

Tweeter-ele vin cu filtru deja montat pe cablu. Acestea se alimenteaza din boxa de medii de pe usa. Asa este sistemul OEM HK, boxa de medii are 2 mufe - una cu semnal pentru ea si inca o mufa care pleaca la tweeter, deci nu am facut nici o improvizatie din punctul acesta de vedere.

Din ce am mai citit, mai sunt si alte persoane care au sesizat aceste zgomote parazite, ramane sa mai investighez si poate am ocazia sa ascult o masina cu HK din fabrica sa vad daca face la fel.

Repet ce am scris si mai sus: masina are deja amplificator, boxele nu se alimenteaza din head-unit.Upgrade-ul la amplif HK este plug-and-play, mare parte din manopera fiind demontarea/montarea mochetei laterale din portbagaj.

Link to comment
Share on other sites

n-au cum sa fie zgomote si fasait ca normale , e clar ca ai nevoie de amplif HK si nu de un sistem hibrib. Am avut si eu destule combinatii si pana nu pui amplif HK nu rezolvi nimic , asta cu schimbat boxele e relativa , sunt cazuri cand se aude mai prost chiar si cam aici esti tu acum Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Va sal.vad ca sunt pe aici ceva colegi priceputi.

Am si eu o problema cu sistemul audio la un f10 (sistem hifo cu fibra),si anume am un fasait continu ,mai ales pe canalul din dreapta spate.uneori trece de la sine 2-3 zile ,apoi iar incepe sa fasaie.

Pana acum am scos toate mufele :amplificator,modul bluethoot si unit radio cd .. le am curatat cu spray de contacte ... dar nici o schimbare..

Ceva idei .. ce sa mai incerc?

Ps: fasaitul dispare cand masina sta o zi in soare puternic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.