Jump to content

cumpar 2 cabluri fibra optica


Recommended Posts

da pai asta este problema ca trebuie sa gasesc pe cineva care sertizeaza si lipeste fibra optica,ca asa am si eu vreo 5m de fibra optica...

Imi poti recomanda te rog mult un tehnician care sa ma ajute in problema asta?Da problema este ca nu am nici mufele alea micute albe.Alea unde le gasesc?

Edited by baghera.11
Link to comment
Share on other sites

Vezi prin oras vreo echipa de la RDS Telekom ... ce lipeste fibra si te bagi in seama cu ei.

greu de crezut si in orice caz nu am ce e mai important adica pinii aia mici albi pe unde se vede fibra cand e ON.Si aia chiar nu am de unde sa-i iau pt. ca aia se gasesc deja lipiti pe fibra si daca ii gasesc la vreo dezmembrare.Degeaba am 5m de cablu optic.

Zic o prostie mare cat mine.... o merge daca tai fibra si incerc sa o inod eu si dupa aia sa incerc s-o izolez cu banda izoliera?Dar cred ca vorbesc prostii,nu merge..

O merge sa incerc sa dezlipesc pinii aia albi si sa-i refolosesc?

Imi trebuie la doar 1m pt ca o folosesc in spate sa leg ceva de la distribuitorul de fibra optica si am masurat si imi trebui 1m sa stea frumos ca in fabrica.Momentan pana gasesc ce imi doresc am colac de 5m si arata ca o tiganie+ca cineva mi-a spus ca fibra nu e ok sa stea sugrumata sau incolacita.Uitati despre ce e vorba.

post-96370-0-78932900-1572632523_thumb.jpg

Edited by baghera.11
Link to comment
Share on other sites

greu de crezut si in orice caz nu am ce e mai important adica pinii aia mici albi pe unde se vede fibra cand e ON.Si aia chiar nu am de unde sa-i iau pt. ca aia se gasesc deja lipiti pe fibra si daca ii gasesc la vreo dezmembrare.Degeaba am 5m de cablu optic.

Zic o prostie mare cat mine.... o merge daca tai fibra si incerc sa o inod eu si dupa aia sa incerc s-o izolez cu banda izoliera?Dar cred ca vorbesc prostii,nu merge..

O merge sa incerc sa dezlipesc pinii aia albi si sa-i refolosesc?

Imi trebuie la doar 1m pt ca o folosesc in spate sa leg ceva de la distribuitorul de fibra optica si am masurat si imi trebui 1m sa stea frumos ca in fabrica.Momentan pana gasesc ce imi doresc am colac de 5m si arata ca o tiganie+ca cineva mi-a spus ca fibra nu e ok sa stea sugrumata sau incolacita.Uitati despre ce e vorba.

nu vb prostii , merge , ai nevoie de un conector blanc practic un capac de pix taiat si unesti cele doua fibre , izolezi bine cu banda izolatoare neagra si ai continuitate , iti spun din experienta ca am procedat asa la urgenta si a functionat . ai grija pe unde o fixezi sa nu se contorsioneze acolo sa fie perfect intinsa si in pozitie fixa si totl va fi bine .

Link to comment
Share on other sites

Se poate inadi. Cauta conectorii aceia speciali si tine o viata. Apropo fibra optica este singlemode si multimode. Iti trebuie acelasi tip de fibra. Daca le amesteci nu merge.

e60-ul are fibra singlemode sau multimode?Ma bagi in ceata,nu inteleg ce vrei sa spui.Caut pe original, adica pe culoarea verde asa cum este pe masina.

Link to comment
Share on other sites

nu mai merg nicaieri,prefer sa merg cu colacul dupa mine,spor la vanzare.Nimeni nu mai vrea sa lucreze cu jumatati de masura,toata lumea vrea de la un intreg in sus.Ma uitam si la cei care au testere toti vor sa dea un click max 2 si sa ia suta de lei cand altii o castiga la zi,ma rog nu e cazul meu dar vreau sa zic.Este fix problema ta cat ceri, din partea mea poti sa ceri si 500 de ron pe firele alea 2 e marfa ta e decizia ta faci ce vrei.

Accept si asta ca e f. posibil sa fiu eu retrograd si sa nu mai inteleg nimic ce se intampla in jurul meu si ce e suta de lei....

am ajuns la concluzia ca masina asta e60 este mult mai iubita de catre cei care au testere si accesorii decat de cei care le poseda.

Edited by baghera.11
Link to comment
Share on other sites

nu mai merg nicaieri,prefer sa merg cu colacul dupa mine,spor la vanzare.Nimeni nu mai vrea sa lucreze cu jumatati de masura,toata lumea vrea de la un intreg in sus.Ma uitam si la cei care au testere toti vor sa dea un click max 2 si sa ia suta de lei cand altii o castiga la zi,ma rog nu e cazul meu dar vreau sa zic.Este fix problema ta cat ceri, din partea mea poti sa ceri si 500 de ron pe firele alea 2 e marfa ta e decizia ta faci ce vrei.

Accept si asta ca e f. posibil sa fiu eu retrograd si sa nu mai inteleg nimic ce se intampla in jurul meu si ce e suta de lei....

am ajuns la concluzia ca masina asta e60 este mult mai iubita de catre cei care au testere si accesorii decat de cei care le poseda.

 

nu renunta :) incearca si pe pieseauto.ro faci o cerere de piese cu exact ce trebuie si vei gasi oferte , daca nu-s mai bune ca cea a colegului macar afli valoarea reala si nu te mai panichezi la 100 ron :thumbsup:

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

nu renunta :) incearca si pe pieseauto.ro faci o cerere de piese cu exact ce trebuie si vei gasi oferte , daca nu-s mai bune ca cea a colegului macar afli valoarea reala si nu te mai panichezi la 100 ron :thumbsup:

eu nu m-am panicat deloc si nu am nici un fel de trairi de genul.Se pare ca colegul skw s-a suparat pe mine si a ridicat pretul de la 100 la 150 ron :)

Si el probabil ca le-a gasit printr-o minune la dimensiunea de care am eu nevoie,pt ca refuz sa cred ca are aparat de lipit fibra optica.

Eu unu oricum m-am cam resemnat in ceea ce caut, ca imi dau seama ca nu am cum sa gasesc ce caut pt. ca sunt putini oameni care au aparat de lipit fibra care sa se si priceapa sa lipeasca asa ceva.O sa incerc sa refolosesc pinii aceia albi de pe alte fire si sa-i relipesc eu.cred ca sunt singurul om care cauta fire de f. optica.Sincer sa fiu fix de firele astea 2 mai am nevoie sa termin un retrofit si fix pe astea 2 nu le am.Asta e viata,bine ca am si colacul acela zic bogda proste:)

Apropo in colacul acela de 5m am de fapt 2 fire de cate 5m si ambele au oinii la ambele capete deci sunt functionale, deci aprox 10 m de fibra optica am.Daca m-o ajuta Dumnezeu sa fac rost de cele 2 fire de cate 1m de care am nevoie,o sa scot aia 10m de fibra la vanzare si o sa o dau cu 200 ron toata doar ca sa-l oftic pe skw :)

Edited by baghera.11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

De ce nu tai din colacul de 10 m doar cat ai tu nevoie ?

se pare ca nu ai citit sau n-ai inteles.Pt. ca:

1.nu am de unde sa fac rost de acei pini albi lipiti pe fibra si

2. si daca i-as avea acei pini nu am aparat de lipit fibra optica.(adica nu am cu ce sa lipesc acei pini albi).Pinii aia albi sunt lipiti pe fibra...

M-am gandit si la o alta varianta si anume sa incerc sa dezlipesc pinii actuali de pe fire si sa-i refolosesc dar mai bine stau cuminte in banca mea ca sigur nu merge.

Edited by baghera.11
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.